2024. november 22. péntek | Cecília
Nagy fogások

Gyönyörű széles kárászt fogtak egy Győr melletti csatornából

Gyönyörű széles kárászt fogtak egy Győr melletti csatornából

Magyarországon sajnos már csak elvétve lehet találkozni széles kárásszal vagy más néven aranykárásszal, a betelepített ezüstkárász teljesen elnyomta. Védelem alatt nem áll, pedig haltani szakemberek szerint indokolt lenne. 

Nem lehetetlen azért, hogy horgunkra akadjon néha egy-egy példány. Ez történt Sz. D.-vel is, aki a fogásról készített fényképet a Magyar Haltani Társaság (MHTT) Mit fogtam című rovatába küldte be. 

„Győrhöz közeli csatornán fogtam egy szerintem széles kárászt. A fotó után visszaengedtem. Nem vagyok benne biztos, hogy valóban széles kárász, ezért meghatározást szeretnék kérni” – írta levelében a horgász. 

Az MHTT válaszában megerősítette a horgász feltevését. „A nagy testmagasság, a rövid fej, az aranyló szín, az oldalvonalon látható 32 pikkely, a bognártüske sűrű fogazása, az anális úszó domború szegélye és a benne számolható 6 osztott sugár egyaránt arra vall, hogy a hal széles kárász (Carassius carassius)” – fogalmaztak a szakmai véleményben. 

A széles kárász és az ezüstkárász elkülönítésében azonban önmagában a szín sosem biztos bélyeg, ugyanis a vízi növényzettel gazdagon benőtt, eutróf, esetleg tőzeges vízterekben az ezüstkárászok – a nevük ellenére – aranyló színűek is lehetnek.

A széles kárász oldalvonalán lévő pikkelyek száma minimum 32 – innen könnyen meg tudjuk különböztetni őket.

A Magyarország halfaunája (Harka Ákos és Sallai Zoltán) című kiadványban összefoglalták a fontosabb tudnivalókat a széles kárászról vagy más néven aranykárászról és az ezüstkárászról.

Széles kárász (Carassius carassius):

Család: Pontyfélék (Cyprinidae)

Angol név: Crucian carp

Német név: Karausche

Ismertetőjegyek: Igen magas hátú, oldalról erősen lapított hal. Homloka meredeken emelkedik, orra tompa, szája kicsi és csúcsba nyíló. Szeme nagy, de átmérője kisebb az orr hosszánál. Hátúszója körülbelül a hasúszóval egy vonalban kezdődik, a széle domborúan lekerekített, elágazó sugarainak száma 14-21. Az úszó elején lévő csonttüske hátsó oldala sűrűn fogazott, a fogak száma 25-30. Farkalatti úszójában 5-8 osztott sugár van, és elején a csonttüske ugyancsak finoman fogazott. Pikkelyei nagyok, számuk az oldalvonalon 32-35. Az egészen fiatal példányok faroknyelén – közvetlenül a farokúszó előtt – egy körbefutó fekete gyűrű látható, amelyből később csak egy folt marad, majd az idősebbeknél ez is eltűnik. Alapszíne aranysárga. Közepes méretű faj, hossza 15-25 centiméter, ritkán 30 centiméter fölött.

Hasonló fajok: Legjobban az ezüstkárász hasonlít hozzá – barnás vizekben még a színe is –, de hátúszójának széle egyenes vagy kissé homorú, és az úszó elején lévő csonttüskén csak 10-15 nagyobb fog van. A ponty hátúszójának sugárszáma és csonttüskéjének fogazottsága egyező a széles kárászéval, de fölső állkapcsán és a szájszögletében kis bajuszt visel. Az ivadékhoz hasonlít a szivárványos ökle is, de annak faroknyelén egy kékeszöld csík látható. Többi magas hátú halunk hátúszója sokkal rövidebb.

Környezet: A növényekben gazdag sekély állóvizek jellemző hala. A folyók főmedrében igen ritkán, inkább csak véletlenszerűen fordul elő, amikor egy-egy nagyobb áradás kimozdítja a hullámtéri állóvizekből. Nagyobb állományai az öreg holtágakban és a mocsarakban alakulnak ki. Elviseli az oxigénszegény viszonyokat, télen pedig – iszapba fúródva – a víz teljes átfagyását is.

Táplálkozás: Mindenevő, táplálékát kisebb gerinctelen állatok, növényi hajtások és magvak, valamint szerves hulladékok alkotják.

Szaporodás: Ivarérettségét néha 2, de többnyire 3 éves korban éri el, szaporodása május-júniusra esik. Egy nőstény 100-300 ezer, kb. 1,5 milliméter átmérőjű erősen ragadós ikraszemet érlel, amit részletekben rak le az állóvizek növényekkel sűrűn benőtt részein.

Jelentőség: A folyószabályozások előtt, amikor az Alföld jelentős része még mocsárvilág volt, leggyakoribb halaink egyike volt a széles kárász. Az ármentesítés után erősen megfogyatkozott, az utóbbi évtizedekben pedig számos vizünkből eltűnt. Ma már ritka és veszélyeztetett halunk, védelme indokolt lenne.

Ezüstkárász (Carassius gibelio):

Család: Pontyfélék (Cyprinidae)

Angol név: Prussian carp

Német név:  Giebel

Ismertetőjegyek: Teste zömök, oldalról lapított, a feje viszonylag kicsi, de a kopoltyúfedők táján vaskos. Orra a szem átmérőjénél hosszabb, kevésbé lekerekített, mint a széles kárászé, a szája kicsi és csúcsba nyíló. Hátúszója a hasúszókkal körülbelül egy vonalban kezdődik, benne 14-19 elágazó sugár van, és a széle egyenesen levágott vagy kissé homorú. Az elején lévő csonttüske hátsó oldala durván fogazott, fogainak száma 10-15. Farkalatti úszójának csonttüskéje szintén fogazott, mögötte 5-6 osztott sugár sorakozik. Oldalvonalán 28- 33 pikkely számlálható. A pikkelyek színe általában ezüstös, de a tőzeges vizekben élőké aranysárga is lehet. Testhossza 20-25 centiméter, de 40 centinél nagyobb is lehet.

Hasonló fajok: Legjobban a széles kárász hasonlít hozzá, de annak a hátúszója lekerekített, az úszó csonttüskéjének hátsó oldalán 25-30 fogacska számolható, és a fiatalok faroknyelén fekete gyűrű vagy sötét folt látható. Hasonlít hozzá a ponty is, de a fölső állkapcsán és a szájszögletében 1-1 pár pici bajusz található. Ivadékával téveszthető össze a szivárványos ökle, de jó megkülönböztető bélyeg az utóbbiak faroknyelén húzódó kékeszöld sáv.

Környezet: A különböző környezeti feltételekhez kitűnően alkalmazkodik, a hegyi patakok kivételével szinte minden víztípusban megtalálható. Igazi élőhelyét a dús növényzetű sekély állóvizek jelentik, ahol igen nagy állományai alakulhatnak ki.

Táplálkozás: Vegyes táplálkozású hal, ezért is képes a különböző vizekben megélni. Főként apróbb gerinctelen állatokat fogyaszt, de élőbevonatot, növényi anyagokat és szerves törmeléket is eszik.

Szaporodás: Ivarérettségét 2-3 évesen éri el. A nőstények 100-400 ezer, kb. 1,5 milliméter átmérőjű ikraszemet érlelnek, amit több részletben, május-júniusban raknak le a sekélyebb vizek növényzetére. Elterjedésének határterületein kizárólag nőstényekből álló populációi élnek, amelyek más pontyfélék tejeseivel ívnak össze. A fajidegen spermium megindítja a petesejt osztódását, de örökítőanyaga nem használódik fel. Korábban nálunk is így szaporodott, de az 1980-as években megjelentek a hímek is, így lehetővé vált a más fajoknál szokásos ivaros szaporodásmód.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MHTT)