Egy éve egy kutya leharapta az egyik hüvelykujját, amit visszavarrták, decemberben még fogni sem tudott vele, de a pecát esze ágába sem volt abbahagyni. A horogkötés még kihívást jelent neki, de már újra a parton van, és két év után ismét fogott egy kecsegét, ráadásul egy nagyon szép példányt.
Gábor Zsolttal 2021 őszén 25 év után ismétlődött meg ugyanaz: egymás után fogott két ritka (ma már védett) halat a Tiszából. A horgásznak egy kecsegéhez és egy magyar bucóhoz is szerencséje volt.
Legutóbb ilyenre az életében 1996-ban volt példa, amikor még édesapjával együtt horgászott. A két különleges hal könnyeket is csalt a szemébe, mert apukája jutott róluk az eszébe.
A történetről a Pecaverzum beszámolt részletesen EBBEN A CIKKBEN, de Gábor Zsolt sztorija akkor még nem ért véget, július 29-én, szombaton folytatódott a szőke folyón. Igaz, most nem kettő, hanem csak egy védett hallal, egy kecsegével, amely azonban a méretét tekintve hívja fel magára a figyelmet, és ráadásul az utolsó pillanatban tette tiszteletét a horgon.
„19 óráig terveztem maradni, a kapás 18:52-kor következett be. Az egyik botommal süllőztem, a másikkal harcsáztam, utóbbin nadállyal csaliztam, arra jött a kecsege” – mondta a Pecaverzumnak Gábor Zsolt.
A meder közepéről érkezett hal a horgász elmesélése szerint egy percet töltött a parton, majd engedte is vissza. Mérésre sem szánta rá magát a vaskos hal mihamarabbi szabadon engedése miatt. Megközelítőleg 90-100 centiméteres lehetett és 5 kiló körüli tömegű – tippelte meg Gábor Zsolt.
„Rezegtetős kapást csinált, a masszív cucc (0,60-as monofil főzsinór, 0,40-es fonott előke) miatt nem volt gyanús, harcsát vártam, és teljesen a part szélében bukkant csak fel. A két évvel korábban fogott kecsegével ellentétben ez most nem ugrott ki a vízből. Haljelet nem találtam, de mivel siettem, nem zárható ki, hogy volt rajta” – árulta el.
A nadállyal akasztott halak száma most eggyel gyarapodott Gábor Zsoltnál, korábban ugyanis a harcsán kívül rendesen szájba akasztva busát, nagy keszeget és süllőt is csábított már el.
„’96-ban édesapám bement érte a vízbe, mert egy bedőlt fára beakadt, szétvágta a tenyerét a háta, nagyon élesek a hátúszói, én is csak kesztyűvel, óvatosan fogtam meg” – árulta el, hogy miért nem puszta kézzel szerepel a fotókon.
A biztonságossá tett halfogásban persze az is közrejátszott, hogy tavaly augusztusban vissza kellett varrni a jobb hüvelykujját, amit egy kutya leharapott. Decemberig még fogni sem tudott vele, nemhogy horgászni. „A horogkötés kihívást jelent, a finommotorika nehezen megy, úgyhogy nagyon vigyázok” – fogalmazott.
Mint ismeretes, 2021-ben indította el nagyszabású kecsegetelepítési programját a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz), amelynek célja, hogy 2025-től az éves dunai vagy tiszai területi jeggyel rendelkező horgászok évente 2 darab, 60 centiméter feletti egyedet megtarthassanak.
A Pecaverzum nem hivatalos információi szerint jó esély van arra, hogy ez meg is valósul. Az utóbbi két évben a közösségi horgászcsoportokban is egyre több kecsegét látni, és Gábor Zsolt is azt nyilatkozta, több tiszai horgásztól is hallotta, hogy szerencséjük volt egy-egy példánnyal találkozni.
Idén áprilisban 7 kilós kecsegét fogtak a Dunából, tavaly pedig egy 9,20 kilóssal megdőlt az országos rekord. Nézd meg a halakat ITT és ITT!
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Gábor Zsolt/Pecaverzum)