Lehetséges ugyanazt a csukát egy vadvízen háromszor is megfogni? A válasz: igen! És erre most bizonyíték is szolgál.
Farkas László írt beszámolót egyik Tisza-tavi horgászkalandjáról, ami a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. honlapján jelent meg.
A horgász egyik barátjával egy Észtországban beszerzett csukacsalit tesztelt. „Pista még molyol a multival, mikor nekem már repül az új szerzemény. Még nem is a favorit helyen járunk, mikor úgy az ötödik dobásra máris akcióm van! Sajnos mellényúl, de ilyenkor nem szabad berántani vagy kikapni a csalit előle! Egy kicsi ütemgyorsítással folytatom a behúzást, mikor újabb kapásom van! Megint ront. Megállítom egy pillanatra a csalit, majd egy hosszabbat belehúzok a bottal. Ilyenkor jerk szerű kígyózó mozgásra vált a popper. Szenzációs forma” – fogalmazott írásában Farkas László.
A csali egyedi készítésű, egy „észt srác farigcsálja” kis darabszámban. Meg is hozta a sikert a sokadig „rontás” után, de a csuka az utolsó pillanatban lefordult a horogról.
Nem adták fel a pecások, folytatták a cserkelést, pedig még az eső is elkezdett esni, a szél pedig kellemetlenül fújt. Az igazi meglepetés azonban csak ezután következett: Pista halat akasztott, nem is akármilyet.
„A következő pillanatban ütés nélkül elnehezedik a csali, mintha csak a hínárba akadt volna el a hármas horog, de mégis ott mocorog benne a kisördög, hátha csuka. Ezért kissé rátart, mire megérzi az élő súlyt, és további késlekedés nélkül beüt egy jókorát! A hal azonnal megindul, viszi a keményre állított multiról a zsinórt. Nem őrült módjára, hanem olyan tipikus nagyhalasan. Szerencsére mindketten átéltük már ezt a habitust, tudjuk, hogy jó hal lesz” – olvasható a beszámolóban.
Sikerült is kivenni a vízből, 94 centiméter volt az orra hegyétől a farokúszó végéig. Fotózás közben Pista arcára kiül a döbbenet, észrevette, hogy ismerős számára a csuka. Egy úszóhibából jött rá erre.
„Laci! Azt a halat mi már egyszer megfogtuk! Te is meg én is! Nézd csak az úszóhibát?!” – hangzott el a párbeszéd a két pecás között.
„Az évet pontosan nem tudtuk megmondani, de otthon az archívumban kutatva gyorsan kiderül: azért volt ilyen ismerős a hal, mert 2019. október 24-én Pista megfogta már, én pedig két nappal később még egyszer. Akkor 71 centi volt faroktőig, 78 centi teljes hosszban. És most, egy hónap híján három évvel később újra itt vagyunk hármasban, és azt számolgatjuk mennyit nőtt a csajszi, mióta nem találkoztunk. Nem nehéz a matek. Teljes hossz tekintve 16 centit. Súlyt nem szoktunk mérni, de ebben a korban már természetes, ha az asszony nem felfelé, hanem széltében nő. Szóval, ha valaki még mindig azt gondolja, hogy egy hal a kifogása után már csak egyszer (az asztalon) tud örömet okozni, legyen itt ez a történet jó példának. És így, hogy elérte a védett hosszt is, minden esély megvan rá, hogy újabb horgászt tegyen boldoggá!” – olvasható a tudósításban.
A teljes írás és még több fotó ITT.
Kiderült, miért eltérő a csukák mintázata. Részletek ERRE.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.)