2024. november 22. péntek | Cecília
Nagy fogások

Nagy az öröm: aranyharcsa született a jászteleki Eldoradó Horgásztóban

Nagy az öröm: aranyharcsa született a jászteleki Eldoradó Horgásztóban

A most előkerült példány kétéves lehet. Az történhetett, hogy a tóban élő két darab hím xantorisztikus egyed közül az egyik összeívott egy szürkeharcsával, a gének közül pedig az apai lett domináns. 

2020 tavaszán telepítettek a jászteleki Eldoradó Horgásztóba kettő darab hím, sárgás, már-már aranyszínű harcsát 11 kilósan, de azóta már 20 kiló körülire nőttek. 

A két különleges bajszos közül az egyiket tavaly pontyozás közben, idén márciusban pedig célzott horgászattal sikerült horogra csalni. Hím társa – aki a tó másik végében lakik – eddig csak egyszer került elő, nem sokkal telepítését követően, még 2020-ban.

Június 3-án, szombaton délután telefont kapott Csák József tógazda, hogy aranyharcsát fogtak a tavon. Mivel úgy tudta, hogy csak kettő ilyen színű hal él a vízben, fenntartásokkal kezelte a bejelentést. A fényképeket meglátva azonban hatalmas meglepetés fogadta: egy bébi aranyharcsa.   

„Nem titkolt vágyam volt, hogy egyszer az utódok között is megjelenjen ez a szín. Ennek nagyon örülünk, és különlegesnek tartjuk, hogy sikeresen szaporodott, és meg is jelent az utód” – nyilatkozta a Pecaverzumnak Csák József.  

A pontyozás közben, nagyméretű pellettel fogott hal hosszát nem mérték le a horgászok, pár fényképet készítettek róla, majd visszaengedték. A tógazda 30-40 centiméter körülire tippelte, és szerinte kétéves példány lehet, tehát tavalyi születésű. 

Az apuka az egyik 20 kilós aranyharcsa, amelynek színét a túlzott mennyiségben képződő xantofill okozza, így valójában egy xantorisztikus egyedről van szó. Az anyuka pedig minden valószínűség szerint egy szürkeharcsa.

„Mennyi az esélye, hogy sikeresen szaporodjon, majd meg is jelenjen egy aranyszínű utód, és még meg is fogják?” – tette fel a költői kérdést a tógazda. 

Csák József elmondta, a jászteleki Eldoradó Horgásztavon, aki aranyszínű harcsát fog, ingyen napijegyet kap ajándékba. Ez érvényes mérettől függetlenül, így aki a bébi aranyharcsát horogra csalta, természetesen átvehetette megérdemelt jutalmát.  

A Pecaverzum Sallai Zoltán halkutatótól megtudta, a domináns gén öröklődése miatt keletkezett ilyen színű útod. Az véletlenszerű, hogy melyik génállomány dominál, nem törvényszerű, csak hogy csak az apai vagy csak az anyai gén domináljon. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: Eldorado Horgásztó/Pecaverzum)