2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Videók

Apró ragadozókra pályázott, tizenöt kilós csukát akasztott – videóval

Apró ragadozókra pályázott, tizenöt kilós csukát akasztott – videóval

„Életem legnagyobb csukája. Közel 15 kilogramm és nagyobb, mint egy méter. Drop shottal. Kis, vörös gumival. Harmincöt perc fárasztás után sikerült megszákolni, természetesen visszakapta a szabadságát. Győr, Iparcsatorna” – így foglalta össze a lényeget az egyik legnépszerűbb pergetőfórumban Bagó Róbert, aki nem véletlenül büszkélkedett az elképesztő fogásával. Olyan nagy ragadozót fogott, hogy rá sem fért a fotóra, a Pecaverzumnak adott interjújába azonban minden fontos részlet bekerült.

Bagó Róbert több mint negyven éve horgászik, gyerekkori szenvedélye végigkísérte az életét.

És milyen meglepő, végig a finomszerelékes horgászat állt közel a szívéhez, mígnem két éve egy nagyon kedves, Zsolt nevű barátja megismertette vele a rablóhalazás világát.

A mostani fogására rápillantva csak annyit mondhatunk: megérte!

„A rablózáson belül a drop shot módszer tetszett meg a leginkább, így ha csak tehetem, ezzel horgászok” – adta fel a magas labdát ezzel a mondattal Róbert.

Hiszen jól tudjuk, a pergetés ma már nagyon népszerű Magyarországon, de a drop shot módszert bár egyre többen, összességében még viszonylag kevesen alkalmazzák.

A kapitális rablóhalakra pályázók azonban semmiképpen. Erre majd még visszatérünk, addig is olvassunk a tapasztalt horgász kalandos csukafogó napjáról.

„2024. november 2-a fontos nap lett a horgászéletemben. Tíz órakor érkeztünk meg a helyre csodálatos, napsütéses, szélcsendes időben. Nem sokkal a peca kezdete után sikerült fognom egy harmincöt centis kősüllőt, majd egy szebb sügér akadt a horgomra. Ezek után egy kis pihenőt adtak a csatorna halai” – ez a csend azonban azt is jelenthette, hogy valaki, egy igazi egyeduralkodó megérkezett a tett helyszínére.

Talán egy olyan csúcsragadozó, akitől szinte minden hal retteg?

„A következő dobásnál olyan érzésem támadt, mintha elakadt volna a szerelékem, körülbelül harminc méterre a parttól. Ahogy megrántottam, iszonyatos erővel megindult, a fékem egyfolytában szólt. Ekkor már tudtam, hogy óriási halat akasztottam. Harmincöt percig egyfolytában ment, mire a part közelébe tudtam húzni. De még ekkor sem tudtam, hogy mi dolgoztatott meg ennyire” – közben horgásztársa a merítőszákkal tettre készen állt Róbert mellett.

A csuka ezek után a parttól egy méterre mutatta meg magát, és ebben a pillanatban Zsolt gyorsan meg is szákolta.

„Másodpercekig csak néztük a hatalmas halat, nem tudtunk megszólalni sem. Életünkben egyikünk sem látott még ekkora csukát. Miután megmértük, számszerűen is bebizonyosodott, hogy hatalmas: egy méternél is nagyobb, a tömege tizenöt kiló! Zsolt harminc éve perget, de ilyen óriási halat még ő sem látott. Én is éreztem, hogy nagy lesz, de hogy ilyen különleges és hatalmas, arra nem is gondoltam” – a hal ráadásul nemcsak hosszú volt, de kövér is.

Róbertnek egyből feltűnt a csuka óriási hasa, tapintásra érezte, hogy tele van hallal, és micsoda falánkság, mégis odacsapott a kis gumihalra.

„Természetesen meg sem fordult a fejemben, hogy elvigyem. Ebben a világban, aki a vízben megél több évtizedet, megérdemli, hogy tovább éljen. Remélem, még sok horgásznak ad örömet, és ők is egytől egyig visszaengedik majd” – mondta meghatottan a pecás.

Ezek után azt is elárulta, hogy milyen felszereléssel sikerült becsapnia álmai halát.

A csukát egy 15-50 grammos bottal, 4000 orsóval, 12-es fonott zsinórral, 22-es fluorocarbon előkével, tizenöt grammos végólommal és egy vörösszínű, ötcentis gumihallal tudta kapásra bírni.

„Kívánom, hogy ti is átélhessétek egyszer ezt a csodálatos élményt!” – zárta szavait Bagó Róbert.

A drop shot változó népszerűségéről Domboróczki Ritát, a veresegyházi Hari-Hari Horgászbolt tulajdonosát kérdeztük.

„Tapasztalatom szerint egyre többen használják ezt a technikát. A Tisza-tavat tekintve legalább száz ember, és Veresegyházon is tudok körülbelü húsz horgászt, aki ősszel így perget. Szerintem leginkább évszakfüggő” – nyilatkozta Rita, aki gyakran horgászik együtt a férjével, a minap kétméteres harcsát pergető Oláh Csabával.

És hogy miért különleges egy ekkora csukát drop shottal megakasztani?

A technika kifejezetten olyan helyzetekben használható jól, amikor a halak a fenék közelében tartózkodnak, és nem mozognak aktívan.

A módszer lényege, hogy a csali a fenék felett lebeg, miközben az ólom rögzíti a zsinórt az aljzathoz.

Ennek a felállásnak köszönhetően a horgász a zsinór minimális mozgatásával finoman tudja irányítani a csalit anélkül, hogy az ólom elmozdulna.

Így egy helyen sokáig várhatjuk a kapást, mintha csak élőhallal pecáznánk.

Az ólom a zsinór végére kerül, felette néhány centivel a zsinórra kell kötni a horgot, amelyet úgy kell elhelyezni, hogy a csali természetes módon lógjon a vízben.

A drop shotozók leggyakrabban puha plasztikcsalit használnak, amely a fenék felett kelleti magát.

A csalit lassan és kontrolláltan lehet mozgatni, és a finom rángatásokkal a lassan mozgó vagy éppen pihenő halak figyelmét könnyedén fel lehet kelteni.

Csakhogy a módszerrel általában az olyan kisebb testű, fenékközeli ragadozókat veszik célba a pergetők, mint például a sügér, a kősüllő és a kisebb süllők, ahogyan Róbert említette, a csuka előtt ő is az imént említett, első két halfajból fogott egyet-egyet.

Ennek az oka, hogy a drop shot csali finom, lebegő mozgása jól utánozza a kisebb halakat, amelyeket ezek a fajok kedvelnek.

A nagyobb csukákból általában méretesebb, agresszívabb csalik, például tizenöt-húsz centiméter vagy e feletti gumihalak, villantók vagy wobblerek váltanak ki támadási reakciót.

A drop shot sokkal finomabb, lassabb technika, ami kevésbé kelti fel a csuka érdeklődését, különösen a tapasztalt példányok esetében, amelyek inkább a gyorsabb, nagyobb mozgású prédákat, csalikat részesítik előnyben.

Ettől függetlenül előfordulhat, hogy egy szebb csuka mégis rákap egy drop shot csalira, ha az éppen olyan helyen és mozgásban van, ami vonzza őt, de ez valóban ritkaság.

Ugyanakkor ne feledjük, a horgászatban nincsenek törvényszerűségek.

Csak egyetlen, a fentihez hasonló példa: a veresegyházi Pamut-tó tizenöt kilogramm feletti gigacsukáját is pár centis gumihallal csapták be tavaly októberben.

Mindeközben a hivatalos országos csukarekord több mint harminc éve érintetlen.

Hársfalvi Gábor 20,47 kilós halánál – aminek a Gyékényesi Kavicsbányatavon örülhetett – 1994. április 5-e óta senki sem volt képest igazoltan nagyobbat felmutatni.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: Bagó Róbert/Pecaverzum)