2024. április 29. hétfő | Péter
Aktuális

100 ezer köbméter iszapot távolítanak el a Tisza-tó öblítőcsatornáiból

100 ezer köbméter iszapot távolítanak el a Tisza-tó öblítőcsatornáiból

Hamarosan elkeződődik egy komplex vízügyi projekt, amelynek keretében az elsőként kerül sor a Tisza-tó kotrására. A tervek szerint 100 ezer köbméter iszapot távolítanak majd el az öblítőcsatornákból

Egy átfogó beruházás-sorozat keretében a Kőzép-Tisza-völgyének árvízbiztonságán dolgozhat az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) és a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) megbízásából a Kötiviép’B Kft. 

Az uniós támogatással megvalósuló 7,456 milliárd forintos fejlesztés célja öt részprojekten keresztül a Tisza- folyó biztonságos árvízi levezetésének megvalósítása.

A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) területén megvalósuló martfűi töltésáthelyezés, illetve a Tisza-tó védelmi rendszerének rekonstrukciójának keretein belül megvalósuló kotrások és műtárgy rekonstrukciók, továbbá az Észak-magyarországi Vízügyi Igazgatóság (Émvizig) területén megvalósuló Bársonyos-csatorna beeresztő műtárgy átépítése és Vizsoly, Malom-árok csőzsilip rekonstrukciója mind a vízkormányzást segítik elő azt, hogy a víz jó időben legyen a jó helyen. 

Ezzel szemben a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kövizig) területén megvalósuló töltés útstabilizálás, illetve a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság (Tivizig) területén a töltéskorona burkolatának helyreállítása a védekezési hely gyors és biztonságos megközelítést teszi lehetővé, ezáltal a biztosítva az árvíz biztonságos levezetését.

A munkálatokat a nyár végén kezdődnek: a Tisza-tónál dolgoznak elsőként mederkotráson a Kis-Tiszán, majd Sarud felé veszik az irányt, ahol hullámverés elleni közmű helyreállítását és pótlását végzik el – erről már a magyarepitok.hu számolt be. 

A portál vette észre, hogy augusztus 18-án a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában elhangzott, hogy a tervek szerint 100 ezer köbméternyi hordalékot távolítanak el az öblítőcsatornákból. A kotrást minden bizonnyal a vízügy idén beszerzett vadonatúj kotróképével (nyitóképünkön) végzik majd. 

Nagy szükség van már a beavatkozásra, főleg most, amikor az eliszaposodás tetézi a vízhiányt.

Juhász Máté, a Tisza-Tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. biológusa pár napja arról beszélt, hogy a Tisza-tó területén található régebbi medrekben számíthatunk leginkább a szárazságra, ugyanis az idők során jelentős mennyiségű iszap halmozódott fel bennük. 

Az alacsony vízállás miatt már madárkár is jelentős mértékeket öltött azokon a helyeken, amelyek a madarak számára gázolhatóvá váltak. Főleg az ivadékállomány van veszélyben. Részletek ITT

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Kötivizig)