2025. május 14. szerda | Bonifác
Aktuális

A Mohosz is reagált a Velencei-tó brutális halpusztulására

A Mohosz is reagált a Velencei-tó brutális halpusztulására

Szerda délelőtt közleményt adott ki a Mohosz az elmúlt napokban a Velencei-tavon tapasztalt halpusztulással kapcsolatban. A szervezet hangsúlyozta, hogy a közösségi médiában megjelent hírek között számos téves információ is napvilágot látott, ezért tartották fontosnak „egy hivatalos, objektív tájékoztató közzétételét”.

A helyzet szombaton, május 10-én kezdett súlyosbodni, amikor jelentős mennyiségű hal elhullását észlelték.

A Mohosz szerint hétfőn már mérséklődött, keddre pedig tovább csökkent az elhullások száma, vagyis a helyzet javuló tendenciát mutat.

A kárelhárítás során – beleértve az elpusztult halak összegyűjtését, laborvizsgálatokhoz szükséges minták levételét, valamint a hatóságokkal való együttműködést – a Velencei-tavi Kirendeltség minden rendelkezésre álló erőforrást mozgósított.

A szervezet szerint a pusztulásban érintett halak 99 százaléka kisméretű, 8-12 cm-es inváziós ezüstkárász volt.

„Ezen egyedek jelentős részben ivadék formában a vízgyűjtőről kerültek be, egy korábban már feltárt probléma továbbéléseként” – írják.

Emellett kis mennyiségben ponty és compó is elpusztult, de ezek aránya elenyésző volt. A kedd délig összegyűjtött tetemek tömege elérte az 1800 kilogrammot.

A Mohosz közleménye szerint az elsődleges vizsgálatok alapján feltételezhető, hogy a jelenség hátterében egy olyan kórokozó áll, amely specifikusan a kárászféléket – így az ezüstkárászt – támadja meg.

Ezen kívül a halak ívása és a május eleji hirtelen lehűlés is közrejátszhatott.

A kommuniké szerint a vízhőmérséklet két nap alatt 7 Celsius-fokkal csökkent, ami súlyos stresszt jelenthetett az ívásra kész halaknak.

Ennek következménye lehet a belső mérgezés (szepszis), amely elsősorban a pontyokat és compókat érinthette.

A vízminőségi mérések eddigi eredményei nem mutattak ki oxigénhiányt vagy más, vízminőséggel összefüggő problémát.

Az április 28-i és május 7-i vízminták alapján a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság is kizárta az oxigénhiányt és az olajszennyezést.

A halegészségügyi és parazitológiai vizsgálatok eddigi eredményei sem mutattak aggasztó jeleket, az elemzések azonban továbbra is zajlanak.

A végleges laboreredmények a következő 1-2 hétben várhatóak.

A Mohosz megnyugtatásul közölte: „Ha beigazolódnának a specifikus halbetegségre vonatkozó feltételezések, akkor ez az emberi szervezetre nem jelent veszélyt sem kontaktus, sem a hal elfogyasztása esetében.”

A halak eltávolítását a tó kis méretű halai miatt nehézségek kísérik, hiszen ezek gyakran a nádasokba vagy kövek közé szorulnak.

A Mohosz arra kér mindenkit, akinek lehetősége van, segítsen a begyűjtésben.

Az elhullott halakat zsákban, előre egyeztetett, jól megközelíthető helyszíneken lehet leadni.

A halőri bejelentő telefonszám: +36 (30) 5010-412.

A Mohosz hangsúlyozta, hogy ha újabb érdemi információ érkezik, új tájékoztatót adnak ki, addig pedig jelen közlemény tekinthető hiteles hírforrásnak.

Végezetül a közlemény rámutatott: a Velencei-tó vízjárása hektikus, vízgyűjtője pedig aránytalanul kicsi a vízfelülethez képest, ezért hosszú távú fennmaradása érdekében nélkülözhetetlennek tartják a mesterséges vízpótlás megvalósítását, melyre a Duna vizének bevezetését tartják egyedüli megoldásnak.

    2023. decemberében írtuk:

    Még több friss hírért KATTINTS IDE!

    (nyitókép: Mohosz Velencei-tavi Kirendeltsége)