2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

A Rábán és Marcalon is küzdenek a kormoránokkal

A Rábán és Marcalon is küzdenek a kormoránokkal

Vas megyében is befagytak az állóvizek, így most a kormoránok a Marcalon és a Rábán vadásznak. A megyében 150 károkatona kilövésére adtak engedélyt. A kvótának már majdnem elhasználták a felét.

A Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége a lehetőségeihez képest évek óta igyekszik csökkenteni a nagy kárókatonák által a halállományban okozott kár mértékét, mely az állóvizek (leginkább a Gersekaráti Sárvíz-tó) mellett, azok befagyását követően elsősorban a Rábán és a Marcal-folyón jelentkeznek – írja közösségi oldalán a szövetség.

A január két utolsó szerdáján a Rábán és a Marcalon végzett gyérítés eredménye összesen 14 darab nagy kárókatona volt, így látható, hogy a hatékonyságát tekintve a táplálkozó-területeken történő fegyveres gyérítés nem jelent hosszú távú megoldást, ahogy azt a második alkalommal a halőreinket feladatuk során elkísérő természetvédelmi szakember, az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa is megtapasztalta. 

A nagy kárókatonák gyérítésére irányuló tevékenység a természetvédelmi hatóság által kiadott engedély alapján február 28. napjáig folytatható a vasi vizeken. Maximálisan 150 példány kilövésére kerülhet sor. 

A késő ősztől a mai napig terjedő időszakban a szövetség kezelésében lévő vizeken begyűjtött adatok alapján összesen 67 darab nagy kárókatonát ejtettek el a hivatásos halőrök és a közreműködő hivatásos és sportvadászok, elsődlegesen a Rába-folyó mentén. 

A Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége szerint azzal valamennyi természetvédelmi szakember, halgazdálkodó és a halállományért aggódó horgász egyetért, hogy a kormoránprobléma nem hazai, hanem minimum európai szintű beavatkozást igényel, azonban a probléma nagyságáról és a problémakezelés módjáról megoszlanak a vélemények. 

„Szövetségünk álláspontja szerint az évtizedek óta fennálló problémát nem lehet azzal az asztal alá söpörni, hogy a folyamatosan romló körülményeket (vízhiány, hektikus vízjárás, inváziós fajok, vízszennyezés, ívóhelyek és a természetes szaporulat csökkenése, védett madár és emlősfajok jelenléte, stb.) elfogadjuk, és még tovább rontjuk egy kimondottan halfogyasztó madárfaj tömeges jelenlétével. Ennek és a jogszabályban, valamint a hatósági engedélyben foglaltaknak megfelelően halőreink folyamatosan végzik riasztási és gyérítési tevékenységüket, amely a kóborló kárókatona-csapatok vándorlását, éberségét és vadászatának nehézségét tekintve nem könnyű feladat” – fogalmazott a Vas megyei szövetség.  

Hozzátették: tisztában vannak azzal, hogy kormoránfronton „nem váltják meg a világot”, de a személyi és anyagi lehetőségekhez képest az önkéntesek és hivatásos halőrök tevékenysége a törvényes keretek között segít mérsékelni az őshonos halállományban bekövetkező károkat. 

100 kormoránt lőhetnek ki a Duna Komárom-Esztergom megyei szakaszán. Részletekért KATTINTS IDE!

Ellepték a Dunát a kárókatonák, és óriási pusztítást végeznek. Részletekért KATTINTS IDE!

Megoldhatatlannak tűnik a balatoni kárókatona-helyzet. Részletekért KLIKKELJ IDE!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége)