Az országostól eltérő szabályok vannak érvényben a Tisza-tavon, ahol február 15-én lépett életbe a csukatilalom.
Február 1-jén életbe lépett az országos csukatilalom, amely idén rövidebb lesz, ugyanis ha a tilalom első napja szombatra vagy pihenőnapra esik, a tilalom az azt követő munkanapon lép érvénybe. Ha a tilalmi idő utolsó napja esik szombatra vagy pihenőnapra, a tilalom a közvetlenül megelőző munkanapon végződik.
Utóbbira lesz idén példa, mert március 31. vasárnap, ezért már 29-én, elveszti védelmét a csuka. Fontos tudni, hogy a megállapított fajlagos tilalmi idők az első nap nulla órakor kezdődnek és az utolsó nap huszonnegyedik órájában végződnek.
Érdemes horgászat előtt a helyi szabályokról tájékozódni, mert azok eltérhetnek az országostól. Nagy tavaink közül a Balatonon egy hónappal tovább, február 1-jétől április 30-ig, míg a Tisza-tavon február 15-től április 15-ig tart a csukatilalom.
A Tisza-tavi horgászrend szerint márciusban csalihallal (élő és élettelen állapotban egyaránt), haldarabbal, műcsalival és vertikális módszerrel horgászni a Tisza-tó teljes területén tilos.
A vermelő halállományok védelme érdekében a szonár használatának tilalma november 15-én kezdődött, és február 28-ig tart. Szintén fontos tudni, hogy a Tisza-tavon február 6 órától 18 óráig engedélyezett a horgászat.
A Tisza-tavon egyébként öt halfajnak van felső méretkorlátozása: csuka (80 centiméter), süllő (75 centiméter), kősüllő (40 centiméter), balin (60 centiméter), ponty (70 centiméter).
Nagy tavaink közül a Velencei-tavon is egyedi szabályok vannak érvényben. Az év elejétől a süllő, a csuka és a balin megőrzése érdekében április 30-ig tilos mindenfajta olyan horgászmódszer alkalmazása, amely e fajok fogására lehet alkalmas, természetesen a véletlenül zsákmányolt egyedeket sem szabad megtartani.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(nyitókép: freepik.com)