Befejeződött a Szent László-patak vízgazdálkodását fejlesztő beruházás, amely a vízigények kielégítésének műszaki feltételeit javítva elősegíti a klímavédelem szempontjainak érvényesülését is – közölte a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Kdtvizig) pénteken az MTI-vel.
A projekt az Országos Vízügyi Főigazgatósággal (OVF) konzorciumi együttműködésében valósult meg, az Európai Unió és a kormány 1,4 milliárd forintos támogatásával.
A 2014 és 2020 közötti európai uniós fejlesztési programok közül a vízügyi ágazat számára a Környezeti és Energiahatékonysági Program biztosított lehetőséget a vízgazdálkodás feltételeinek javítását célzó projektek megvalósítására.
A Szent László-patak térségét érintő fejlesztések első üteme 2021-ben fejeződött be – írták, megjegyezve: a vízrendezési beruházáshoz kapcsolódva második ütemként újabb fejlesztések váltak lehetővé. Ezek javítják a vízgazdálkodást, elősegítik a vízhiányos időszakokban jelentkező vízigények kielégítését, növelik a természetes vízkészletek hasznosíthatóságát.
A projekt részeként Martonvásár-Ráckeresztúr-Ercsi térségében megtörtént a meder rehabilitációja. A munksálatok során iszapoló kotrást, a kotrási anyag elterítését, felületrendezést és a kisvízi meder kialakítását végezték el a szakemberek.
Az érintett szakaszon megújultak az oldalműtárgyak, javították a híd alatti burkolatokat, Ráckeresztúr térségében pedig új áteresz épült. Martonvásáron megújult a vízszolgáltatást biztosító osztómű, Gyúró térségében pedig új kisvízi mederduzzasztót hoztak létre.
Ráckeresztúron vízhiánymonitoring-állomás létesült, amely hat különböző mélységben méri a talajhőmérsékletet, a talajnedvességet, ezen kívül a légköri hőmérsékletet és a relatív páratartalmat, továbbá csapadékadatokat is szolgáltat.
Az adatok térítésmentesen elérhetők a gazdálkodók, a szakemberek vagy akár a döntéshozók számára – áll a közleményben.
A Szent László-patak vízügyi fejlesztéseiről korábban ITT és ITT írtunk.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: ovf.hu)