Érdekes és egyben érthetetlen horgásztavi házirendre bukkant a Pecaverzum. A Dunavarsányi Petőfi Sport Horgászegyesület olyan szabályt hozott, amely alapján a horgászoknak le kellett adniuk a kifogott 10 kilogramm feletti harcsákat és busákat. Honlapunk megpiszkálta az ügyet, és lám: a szabályzatban már nem olvasható a kifogásolható mondat, viszont van más, ami nem stimmel.
A Dunavarsányi Petőfi Sport Horgászegyesület a halgazdálkodásra jogosultja a 13-0041-es víztérkóddal rendelkező, 18 hektáros Dunavarsányi Bányatónak.
Az egyesület honlapján tette közzé a házirendet, amely 2021. október 10-től hatályos. Szerkesztőségünk ebben egy nagyon furcsa mondatot fedezett fel.
„A 10 kilogramm feletti harcsa- és busazsákmányt a halőrnek jelezni kell. A kapitális példányok fele egyesületi tulajdon, így azt be kell szolgáltatni. Ezen kapitális példányokat a nemes halak közé fel kell vezetnie a horgásznak. Az éves darabszámba bele számítanak, de az éves súlyhatárba nem kell bele számolni” – olvasható a házirend 29. pontjában (a helyesírási hibákat javítottuk).
Kíváncsiak voltunk, miként kell a halak felét beszolgáltatni: kié a feje és kié a farka? Éppen ezért a legilletékesebbet, a Dunavarsányi Petőfi Sport Horgászegyesület elnökét, Szegedi Lászlót kerestük.
Nem volt túl készséges, azt mondta, hogy ha nem tetszik a házirend, ne menjünk oda. Azt nem árulta el, hogyan kell a halakat elfelezni.
A Pecaverzum az ügyben sajtómegkeresést küldött három helyre is. Az Agrárminisztérium azt írta, hogy a Dunavarsányi Petőfi Sport Horgászegyesület házirendje nem tartalmaz arra vonatkozó utalást, hogy a házirend a területi halgazdálkodási hatóság által jóváhagyott helyi horgászrend lenne. „Feltételezhetően valóban nem is rendelkezik ilyen jóváhagyással” – fogalmaztak.
A válaszban kitértek arra, hogy a házirend mindenki számára kötelező érvényű lehet, aki a (magán)terület látogatásának jellegétől függetlenül elfogadja azt. „Általánosságban elmondható, hogy a házirend horgászatot érintő pontjai a horgászat rendjére vonatkozó kógens jogszabályi rendelkezésekkel nem lehetnek ellentétesek” – közölték.
Megjegyezték azt is, hogy „a házirend 29. pontja számos kérdést vet fel, de ezeket, az egyes intézkedések pontos definiálása hiányában nem lehet értelmezni”.
Végül hozzátették, hogy az Agrárminisztériumnak nem feladata a horgászegyesület házirendjének vizsgálata, és megkértek minket arra, hogy forduljunk az illetékes kormányhivatalhoz.
„Az egyesület által készített házirendhez nem szükséges hatósági jóváhagyás, a horgászatról szóló jogszabályok sem szabályozzák az elkészítését. Ezért annak tartalma a Pest Vármegyei Kormányhivatal előtt nem ismert” – érkezett a válasz.
Ezt követően a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Állami Halőri Szolgálatának (ÁHSZ) küldtünk levelet, de ők még dolgoznak a válaszon.
A levelezgetések között, és mire a cikk írásához eljutottunk, eltelt pár hét, és láss csodát: kikerült a házirendből a fent idézett, a halak felének beszolgáltatására irányuló mondat. ITT az új házirend és ITT a régi, amelyet lementettünk.
Már csak egy a probléma: mindkét a dokumentumon ugyanaz a keltezés. Az történt tehát, hogy kivették a kifogásolható mondatot, és mintha mi sem történt volna, újra feltöltötték azt egy egyesület honlapjára 2021. október 10-i dátummal.
Egyszerűbb és egységesebb szabályrendszer megalkotására készül a Mohosz. Részletek ITT.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Pecaverzum-montázs)