A Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség (RDHSZ) rekordlistájára 2023-ban összesen 996 fogás került fel.
Ez a 996 fogás a 2022-es mennyiségnek több mint két és félszerese. Ez elsősorban a tavaszi hihetetlen szériának köszönhető: csak májusban 258 igazolólapot állítottak ki, de az áprilisi 147 darab is igen meggyőző adat, ami talán az időjárás és a vízjárás kedvező együttállásának köszönhető. Korábban egy egész év alatt gyűlt össze annyi rekordfogás, mint 2023 májusában – írta évértékelőjében az RDHSZ.
A pontyok aránya tovább emelkedett: a 886 igazolólap már közel 90 százaléka a fogások teljes mennyiségének, mely darabszámhoz 18,6 kilogrammos átlagtömeg társul.
Az amurok száma kismértékű csökkenést mutat, a 2022-es 64 darab után 2023-ban 52 növényevőt regisztráltak 21,1 kilós átlaggal.
Tavaly is a compó végzett a harmadik helyen 23 igazolólappal, ami komoly növekedés az egy évvel korábbi 15-höz képest. A rabló halakat ezúttal is a csuka képviseli a legnagyobb számban, 10 darab hitelesítéssel, majd a harcsa és a süllő következik 6-6 fogással.
Az év elején a sorozatos vágótokfogások jelentették a rekordlista legnagyobb szenzációját, négyszer regisztrálták ezt a ritka fajt. Valószínű, hogy három különböző egyed bukkant fel az RSD különböző szakaszain, róluk április óta nem érkezett hír.
Négy szabályosan akasztott busa is felkerült a rekordlistára négy kapitális dévérkeszeg mellett, a balinok kategóriáját pedig mindösszes egy példány gyarapította. Természetesen a rekordlistán szereplő összes hal visszanyerte szabadságát, ez a listára kerülés feltétele.
Tavaly is kiemelt fontosságú volt a 2019 óta működő nagypontyvédelmi program, melynek keretében 695 jelölt egyedet regisztráltak az év folyamán. Közülük 513 hal 2023-ban kapott chipes jelölést, vagyis a kapitális pontyok utánpótlása folyamatos. Tovább gyarapodott a többszörös fogások száma: most már olyan ponty is szerepel az adatbázisban, melyet hét alkalommal hitelesítettek. A sokszor rögzített pontyok értékes adatokat szolgáltatnak a halak növekedéséről és vándorlásáról.
Hogy miért volt 2023 a rekordok éve? Nemcsak a bejelentések kiemelkedő száma miatt, hanem azért is, mert több kategóriában megdőlt a Duna-ági abszolút rekord, a compó esetében pedig egyben új országos rekord is született, az RSD tehát visszavette az őt megillető első helyet a compók listáján. Lássuk a legnagyobb fogásokat halfajonként!
Három olyan pontyot is regisztráltak 2023-ban, melyek átlépték a 30 kilós álomhatárt. Már bőven túl voltunk a tavaszi nagyhalas szezonon, amikor bombaként robbant a hír, hogy a Duna-ág közel ötéves abszolút pontyrekordja a múlté lett: egy júniusi hajnalon a Somlyó-szigeten Polyák Attila egy 32,93 kilós, 94 centi hosszú, hibátlan pikkelyes pontyot fárasztott ki mindössze 15 perc alatt.
A képzeletbeli dobogó második fokán a rutinos dömsödi bojlis horgász, Boros Gyula május közepén fogott pontya áll 31,05 kilóval. A tavaszi hihetetlen nagyhalas időszakot jellemzi, hogy egy nap kellett a következő 30 pluszos pontyhoz: Pokornyik Csaba 30,85 kilós pikkelyesét Ráckevén terelte szákba.
Az amurok közül egyetlen harminc pluszos példányt regisztráltak: Nyerges József gyönyörű június végi torpedója 32,19 kilót nyomott a mérlegen 107 centiméteres hosszal. A Somlyó-szigeten akasztott hal tigrismogyoróval csalizott szereléket vett fel.
A második helyezett amurt októberben hitelesítették. A 27,91 kilós makádi fogás Bán Szabolcs nevéhez fűződik, aki gyermekkora óta az RSD rekordlista állandó résztvevője. Ezt a növényevőt fagyasztott kukoricával csapta be. A harmadik helyezett amur alig kisebb: Bodor István Márk Somlyó-szigeti halának igazolólapjára 27,66 kilós tömeg került, a sikeres csali tigrismogyoró volt.
Nem telik el szezon kapitális harcsafogás nélkül el az RSD-n, tavaly ráadásul az abszolút Duna-ági harcsarekord is megdőlt. Október 7-én Szigetcsépen Dani Tamás bodorkával csalizott stupekes szerelékére rabolt rá egy 74 kilósos, 215 centis bajszos matuzsálem, melyet 25 perces fárasztás után sikerült kiemelni. Ez a harcsa egy 12 éves rekordot döntött meg.
A felső szakaszról is érkezett bejelentés nagy harcsáról: Az 57 kilós, 187 centis szigetszentmiklósi ragadozó március végén Maros Csaba stupekes szerelékét vette fel, szintén élő bodorkával csalizva. Áprilisban több nagy harcsafogást is regisztráltak, a lista harmadik helyezettje Sipos László ráckevei hala lett, ami 45,2 kilóval és 154 centivel került az adatbázisba. Érdekesség, hogy ezt a harcsát körforgó villantóval sikerült becsapni.
2023 nem a nagy süllők éve volt, de ebből a fajból is születtek szép fogások. Az év legnagyobb süllője október végén Szigethalmon egy wobblerre rabolt rá. A Benke György nevéhez fűződő igazolólapra 9,25 kiló és 88 centi került. A Gubacsi hídnál már több szép süllőt regisztráltak, 2023 második legnagyobb tüskéshátúja is itt került szákba január közepén. Andrási Bence gyönyörű hala 9,02 kilót nyomott a mérlegen, hossza pedig 86 centi volt. Fiatal rekorderünk, Bán Szabolcs a rabló halas horgászatot is profi szinten űzi: 7,7 kilós, 80 centis süllője augusztusban egy gumihalat vert le Makádon.
2023 másik nagy szenzációja az abszolút Duna-ági csukarekord megdöntése volt november 4-én. Bréda Denis hatalmas krokodilja a Somlyó-sziget Dömsöd felé eső végén egy élő csalihalas úszós szereléket vett fel, a tömege 13,13 kiló, a hossza 103 centi volt. Ez a hal több mint egy kilóval haladta meg a három évvel korábban regisztrált csukarekordot.
Még egy 10 kiló feletti csukafogás született 2023-ban: a 10,8 kilós ragadozó dévérkeszeg szeletet kívánt meg a taksonyi szakaszon május közepén, kifogója Mundtner Ferenc volt. A Francia-öböl híres csukái közül került ki a lista harmadik helyezettje, Kővári Péter Csaba hala 9,28 kilót nyomott október végén, a sikeres csali gumihal volt.
Balinból mindössze egyet regisztráltak 2023-ban, azt a halat Benke György, a tavalyi legnagyobb süllő kifogója jelentette be. Az 5,43 kilós ragadozót wobblerrel pergetve csapta be augusztusban a dunaharaszti szakaszon.
A busák közül csak a szabályosan akasztott példányokat hitelesítik, 2023-ban négy ilyet jegyeztek fel. Az így fogott busák Duna-ági rekordja is megdőlt 2023-ban. Kifogója ki más lenne, mint Bán Szabolcs, aki kuttyogatás közben „botlott bele” egy 69 kilós, 120 centis óriásba júliusban Makádon, a csónakos fárasztás 30 percig tartott.
Az egyéb halak kategóriájában több szenzációs fogás is született az elmúlt évben. A sok szép compó közül a legnagyobb a hivatalos országos rekordlista élére került 3,48 kilóval Szabó Krisztián jóvoltából. A gyönyörű haldoktor októberben a Rózsa-szigetnél egy bojlis szereléket vett fel.
Dévérkeszegből is Duna-ági abszolút rekord született: május közepén Dunavarsánynál egy 3,3 kilós, 52 centis öreg keszeget terelt szákba Bagi István wafterrel csalizva. A már említett különleges vágótok-fogások legnagyobbika Hanol Dénes nevéhez fűződik, a 2,92 kilós, 66 centis hal pop-up csalit vett fel a makádi Ezüstpartnál január elején.
A kimagasló 2023-as nagyhalas szezon a jutalmazottak számában is tetten érhető: 44-en fogtak extra nagyméretű halat, melyért garantált 2024-es területi jegy jár. Ez a létszám több mint duplája az előző évinek.
Január 21-én tartották a hagyományos jutalomjegy-sorsolás, melynek keretében további 50 rekordlistás horgászt sorsoltak ki, akik éves ajándék területi jegyet kapnak. Ezúttal 431 név került a kalapba, vagyis a merítőszákba.
A jutalmazottak névsora és további érdekes statisztikák ITT.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Pecaverzum-montázs, képek forrása: RDHSZ)