A Somogy vármegyei Gyékényesi Kavicsbányató körül kialakult helyzet miatt több mint ötszáz ember írta alá azt a petíciót, amely nyilvános lakossági fórum összehívását kezdeményezte. Gergelics Sándor polgármester bejelentette, hogy az önkormányzat eleget tesz a kérésnek, a fórumot június 20-án, szombaton, 16 órakor tartják a gyékényesi művelődési házban.
Az elmúlt időszakban számos bejelentés érkezett az önkormányzathoz a Gyékényes és Környéke Horgász és Szabadidő Egyesület, valamint a BolPlan Kft. tevékenységével kapcsolatban – mondta el Facebook-videójában Gergelics Sándor.
Gyékényes polgármestere szerint több olyan probléma is felmerült, amely túlmutat az önkormányzat hatáskörén, ugyanakkor a helyi lakosokat, nyaralótulajdonosokat, vállalkozókat és a településre látogatókat egyaránt érinti.
A napokban hozzá is eljutott egy petíció, amely a Gyékényesi Kavicsbányató körül kialakult, a kezdeményezők szerint közfelháborodást kiváltó események miatt született. A dokumentumot több mint ötszáz ember írta alá.
„Ez olyan tömeg, amely mellett sem a döntéshozók, sem az érintett szervezetek, sem a felelős vezetők nem mehetnek el szó nélkül. A lakosság egyértelmű üzenetet küldött, válaszokat akar, tisztán szeretne látni, és nem kívánja tétlenül szemlélni a település legfontosabb természeti és gazdasági értékének rombolását” – fogalmazott a polgármester.
Nyilvánosan hívták meg az érintetteket
A petícióban szereplő kérésnek megfelelően az önkormányzat lakossági fórumot szervez. Gergelics Sándor a videóban nyilvánosan is meghívta a BolPlan Kft. ügyvezetőjét, egyben a horgászegyesület alelnökét, Jankó Szabolcs zákányi polgármestert, Kóródi Zsoltot, a Gyékényes és Környéke Horgász és Szabadidő Egyesület elnökét, az egyesület több tagját, valamint a Dráva Kavics és Beton Kft. vezetőit, dr. Uwe Scholzot és Kerner Lőrincet.
A polgármester szerint a gyékényesiek joggal várják el, hogy azok, akik döntéseket hoznak, hasznot húznak a Gyékényesi Kavicsbányató működéséből vagy felelősséget viselnek a jelenlegi állapotokért, személyesen válaszoljanak a felmerülő kérdésekre.
„A több mint ötszáz aláíró nem ellenség, nem politikai ellenfél és nem zavart keltő tömeg. Ők a település lakói, ingatlantulajdonosai, horgászai és vállalkozói, akiknek törvényes joguk van kérdezni, véleményt mondani és számonkérni a közérdeket érintő döntéseket” – hangsúlyozta a településvezető.
Mit követel a petíció?
A petícióban az aláírók a Gyékényesi Kavicsbányató környezetének romlása, valamint a horgászközösséget érintő változások miatt fogalmazták meg követeléseiket.
A dokumentumban többek között a tulajdonosok és az önkormányzat közötti egyeztetések megkezdését, a horgászat feltételeinek rendezését, az önkormányzati területek jogszerű használatának biztosítását, a partszakaszok újbóli megnyitását a horgászok előtt, valamint a szolgáltatások és a környezet állapotának javítását sürgetik.
„Mi, gyékényesi lakosok, tulajdonosok, horgászok és vállalkozók határozottan elutasítjuk a horgászegyesület és az üzemeltető BolPlan Kft. felelőtlen tevékenységét. Nonszensz és elfogadhatatlan, hogy a tó bevételeiből egy zákányi családi cég gazdagodik, miközben a tópart pedig leépül” – olvasható a petícióban.

Június 20-án várják az érdeklődőket
Gergelics Sándor hangsúlyozta, hogy a fórum nem „bíróság”, hanem a nyílt párbeszéd helyszíne lesz, ahol a résztvevők személyesen tehetik fel kérdéseiket az érintetteknek.
A lakossági fórumot június 20-án, szombaton, 16 órakor rendezik meg a gyékényesi művelődési házban.
Az ügy hátterében
A Gyékényes és Környéke Horgász és Szabadidő Egyesület május 20-i hatállyal új horgászrendet jelentetett meg. A Pecaverzum úgy tudja, a helyeik felháborodásának kiváltásához ez is hozzájárult.
A horgászok azt is kifogásolják, hogy az éves horgászengedély ára 500 ezer forint, amiért évente mindösszesen 11 darab hal vihető haza. Maximum 4 kilós pontyból naponta 1, évente 6 darab. Maximum 6 kilós amurból naponta 1, évente 2 darab. Maximum 3 kilós csukából naponta 1, évente 2. Maximum 2 kilós süllőből naponta 1, évente 1 darab.
2022-ben fél évre leállt a horgászat Gyékényesen
2022. január 25-én törölték a Gyékényes és Környéke Horgász- és Szabadidő Egyesület halgazdálkodási jogát, leállt a jegyértékesítés és elrendelték a halászati és horgászati tilalmat, amelyet március közepén oldottak fel, onnantól állami jeggyel bárki ingyen horgászhatott őshonos hal megtartás nélkül és egyéb korlátozásokkal.
Amíg a pecások vártak türelmesen, addig a háttérben az érintettek folyamatosan egyeztettek, indult bírósági eljárás és az Agrárminisztérium pályázatot is kiírt a tó halgazdálkodási jogára.

Aztán július 23-án fordult a kocka, jött a hír, hogy az Agrárminisztérium és a Somogy Megyei Kormányhivatal mint illetékes halgazdálkodási hatóság a 2022. 01. 25.-én érvénytelenített halgazdálkodási szerződésről szóló határozatát felülvizsgálta, és visszaállított gyakorlatilag mindent az eredeti állapotba.
Ezt követően a Mohosz megkezdte az egyeztetéseket a területi tagszövetség bevonásával, és végül kilenc feltételhez kötötte a HORINFO rendszerbe való visszakerülést.
Fél év után tehát ugyanaz az egyesület kezdhette meg a jegyértékesítést, amelytől azt a jogot januárban elvették.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: Pecaverzum)