2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Hivatalosan is átadták a tassi műtárgyat

Hivatalosan is átadták a tassi műtárgyat

Ünnepélyes keretek között tartották meg a hétfőn a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág és a mellékágai műtárgyépítés és rekonstrukció című projekt zárórendezvényét az újonnan épült tassi zsilipnél.

A Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág vízminőségének helyreállítását célzó nagy projekt tanulmánytervei, továbbá annak projektelemei – a két nagy műtárgy (Kvassay- és Tassi-zsilip) részleges rekonstrukciója, az RSD monitoringrendszerének kiépítése és az RSD parti sávjának csatornázása – az előző európai uniós ciklus idején valósultak meg. Az új, többfunkciós műtárgy kivitelezése 7,4 milliárd forintba került, melynek 85 százalékát európai uniós forrás fedezte, a fennmaradó részt az állam finanszírozta. A munkálatok 2017-ben kezdődtek – írja a baon.hu

„A beüzemelést követően a hajózsilip visszakapta eredeti funkcióját, a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág vízszabályozását a Sajó Elemérről elnevezett új műtárgy fogja teljes egészében elvégezni. A víztömeg átvezetése különböző üzemmódokban is lehetségessé vált. Árvizek esetében, mikor a Nagy-Duna vízállása magasabb, mint a Duna-ágé, az új műtárgynak köszönhetően tudják visszatölteni a vizet az RSD-be. A turbinarendszer segítségével, amikor a Nagy-Duna vízállása alacsonyabb az RSD-énél, közel 20 köbméter/szekundum mennyiségű vizet tudunk turbinánként gravitációsan leereszteni a Nagy-Dunába. A turbinák alkalmasak arra is, hogy energiát termeljenek” – mondta el köszöntőjében Szilágyi Attila, a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság igazgatója a Bács megyeei hírportálnak. 

Az új műtárgy nem csak az RSD rendszere számára jelent nagy előrelépést, hanem az egész térségben éreztetni fogja hatását. A Dunából történő szivattyúzással ugyanis a kisvizes időszakban is biztosítható lesz az Alsó-Duna-völgy öntözővíz igénye, továbbá a Duna -Tisza közi Homokhátság vízpótlási problémáinak megoldása is egy lépéssel közelebb kerül. Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) főigazgatója a Homokhátság vízpótlásának fontosságáról beszélt. Elmondta, beruházásaik más jelleget kezdenek ölteni.

„Sokkal nagyobb hangsúlyt kap a vízpótlás, a vízvisszatartás jellegű munka. Örömmel mondhatom, hogy a kormány szándékai szerint a közeljövőben komoly fejlesztések lesznek a térségben. Közel 12 ezer négyzetkilométer területről van szó, ahol drasztikusan lecsökkent a talajvízszint, közel száz tó, illetve élőhelyek tűntek el. A mezőgazdaság vízigényeit sem tudjuk kielégíteni, holott elvárás lenne az, hogy a támogassuk az öntözésfejlesztést, hiszen így nagyobb terméshozamokat lehetne elérni a jelenlegi helyzethez képest. Egy átgondolt stratégia alapján elkezdtünk tervezni, melynek ez a létesítmény az első lépcsője. A második fontos feladatunk, hogy a RSD vízpótlását stabilizáljuk. Ennek érdekében kezdeményeztük a Kvassay zsilip szivattyúkapacitásának bővítését. A kormány 1,7 milliárd forintot biztosított az északi területek tervezésére, de készülőben van az új előterjesztés, mely a teljes Homokhátság terültére vonatkozik. Összességében azt lehet mondani, hogy a következő évtizedben, közel 200 milliárd forint értékű beruházást fogunk tudni megvalósítani” – fogalmazott Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) főigazgatója.

Dr. Salacz László országgyűlési képviselő rámutatott, az évtizedek óta tartó folyamat eredményeként a talajvízszint nagyarányú csökkenése és a felszíni vizek eltűnése figyelhető meg. Emellett egyéb időjárási szélsőségek- forró, száraz nyarak, erős viharok, hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék miatt keletkező belvizek is nagy kihívást jelentenek az itt élőknek.

„A klímaváltozás komplex, térségi szinten jelentkező hatásai szükségessé teszik az érintett települések közötti összefogást, koordinálást. Ezért örvendetes, hogy az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Közép-Duna-völgyi Igazgatóság tartja kézben az irányítást ennél, és reményeink szerint a közlejövőben megvalósuló projektelemeknél is. Biztos vagyok abban, hogy a ma átadott vízszabályozó rendszer is hozzájárul ahhoz, hogy ne következzen be Tasson a 2013-hoz hasonló árvíz, és az azt követő belvízveszély. Azt mindannyiunk nevében ígérhetem, hogy azért dolgozunk, hogy a Duna ne veszélyt, hanem élhető környezetet jelentsen a mellette élőknek, és hogy a tassi lakosok és üdülőtulajdonosok a jövőben is nyugodtan tudják álomra hajtani a fejüket” – hangsúlyozta Salacz László országgyűlési képviselő.

Gelencsér Balázs, a kivitelező konzorcium (SC TASS 2017) direkcióvezetője, valamint Jan Šíp, a Mavel turbinagyártó cég tulajdonosa a beruházás részleteiről és annak jelentőségéről beszélt. A rendezvény keretében adta át a „Gátőrkard” kitüntetést dr. Váradi Józsefnek, az Országos Vízügyi Főigazgatóság Vízügyi Tudományos Tanácsa elnökének Láng István főigazgató. A szakmai jelképet olyan vízügyes szakembereknek ítélik oda, akiknek teljesítménye, a védekezések során mutatott munkája kiemelkedőnek számít. Az ünnepélyes szalagátvágást követően avatták fel Sajó Elemér, a zsilip névadójának emléktábláját.

(fotó: baon.hu)

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!