Olyan helyen fedezték fel a halkutatók a lápi póc (Umbra krameri) egy populációját, ahol korábbról nem volt ismert adata a fajnak. Az észlelés kiemelkedő jelentőségűnek nevezhető.
Balmazújváros külterületén, a Magdolna elnevezésű területrészen 2023. március 22-én makroszkopikus vízi gerinctelenek gyűjtése során kézi egyelőhálóval a lápi póc egy adult egyedét fogták meg halkutatók – olvasható a Halászat című folyóiratban megjelent publikációban, amelyet a Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapja idézett.
Az első észlelést követően március 31-én a kapcsolódó víztestekben összesen hat helyszínen végeztek kutatóhalászatot az érintett állomány előfordulásának pontos feltérképezése érdekében, de további helyeken nem sikerült bizonyítani a faj jelenlétét.
Az eredeti észlelés helyszínén azonban egy 180 méteres szakaszon összesen 23 adult egyedet fogtak elektromos halászgéppel.
„Fontosnak tarjuk kiemelni, hogy ezen a szakaszon a védett réticsík (Misgurnus fossilis) mellett az inváziósan terjedő amurgéb (Perccottus glenii) egyedei is előkerültek” – írták a szakemberek.
Hangsúlyozták: a lápi pócnak ez az új lelőhelye kiemelt jelentőségű, ugyanis a 21. században a térségből nem ismert hortobágyi előfordulási adata a fajnak, az utolsó ismert egyedei a Keleti-főcsatornából 1999-ben kerültek kézre.
Az észlelés jelentősége, hogy a hazánkban eltűnőfélben lévő lápi pócnak egy eddig ismeretlen és elszigetelt populációját sikerült megtalálni, lehetővé téve annak célzott védelmét.
A lápi póc az Év Hala 2023-ban. Tudj meg többet a fajról ITT!
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: MHTT)