Közzétette honlapján a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) a 2025-ös évre érvényes Tisza-tavi Horgászrendet.
I. Általános szabályozási előírások
1. A Tisza-tavon való horgászati tevékenység folytatásához jellemzően éves, féléves, 7 napos, 72, 48 és 24 órás területi jegyek váltására van lehetőség.
2. Területi jegyet váltani csak a horgász regisztráció elvégzésével, Magyar Horgászkártya (a továbbiakban: MHK; kivéve gyermek, külföldi és a turista állami jeggyel rendelkező horgászok) és érvényes állami horgászjegy vagy turista állami horgászjegy, valamint fogási napló, továbbá az arra kötelezettek esetében igazolt 2025. évi Mohosz szervezeti horgászegyesületi tagság birtokában lehet. A külföldi horgászok által kiváltható, emelt áras jegytípusok esetében egyesületi tagság nem szükséges, a tagság létesítése a horgász döntése. Az egyéb emelt áras jegytípusok a Mohosz szervezeti rendszerén kívüli egyesületi tagsággal rendelkezők számára adhatók ki. Valamennyi horgászokmány arcképes személyazonosító okmánnyal együtt érvényes.
3. A horgász a horgászat megkezdése előtt köteles megismerni és a horgászat során betartani a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (a továbbiakban: Hhvtv.) és a végrehajtására kiadott 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet (a továbbiakban: Vhr.) rendelkezéseit, a Mohosz által kiadott Országos Horgászrendet (a továbbiakban: OHR), valamint a jelen helyi horgászrend (a továbbiakban: HHR) szabályait.
4. Az OHR rendelkezései a helyi horgászrendre kötelező érvényűek, azoktól az enyhítés irányába csak az OHR felhatalmazása alapján lehet eltérni, a szigorítás a halgazdálkodási hasznosító döntési jogosultsága. A halgazdálkodási hatóság OHR szabályaival ellentétes, jogerős határozatai az OHR szabályait a határozat tartalma szerint módosítják. A halgazdálkodási hasznosító a HHR keretében az OHR szabályait, valamint a halgazdálkodási vízterületen és annak partján alkalmazandó szabályokat kiegészítheti az általa hasznosított, kezelt egyéb területek és az infrastruktúra használatára, valamint ezen területek esetében a környezetvédelemre vonatkozó előírásokkal is. Ezen kiegészítő szabályok jogszabályi vagy szerződéses felhatalmazás esetén a nem horgász látogatókra is kötelező érvényűek lehetnek.
5. Rendkívüli időjárás, árvízi készültség vagy védekezés, valamint egészségügyi, környezetvédelmi, halegészségügyi veszélyhelyzet, halpusztulás esetén jogszabály, üzemeltetési szabályzat vagy hatósági határozat érvényesítése okán, továbbá horgászverseny, telepítés, munkavégzés esetén a halgazdálkodási hasznosító a horgászatot, vagy annak módját rendkívüli tilalomként, a horgászrendet kiegészítő eseti hirdetményében átmenetileg korlátozhatja. E korlátozás lehet általános, vagy csak meghatározott idősávra, területre kiterjedő. A halgazdálkodási hasznosító a rendkívüli tilalmakat azok hatályba lépése előtt legalább 3 nappal – ide nem értve a vis maior eseteket – eseti hirdetmény formájában, a hivatalos honlapján köteles közzétenni.
6. A horgászversenyekre vonatkozó eltérési lehetőségeket az Országos Versenyszabályzat, mint kötelező érvényű keretszabály, ennek nyomán a konkrét versenykiírás és szabályzat határozza meg. A Tisza-tavon kizárólag a halgazdálkodási hasznosító vagy a Mohosz hivatalos versenyszervezője rendezhet horgászversenyeket.
7. A horgász a horgászat kezdete előtt jogosult, egyben köteles a területi jegyen szereplő vízterület aktuális horgászati információinak (pl. fejlesztések, telepítések, rendkívüli tilalmak) megismerésére is. A halgazdálkodási hasznosító köteles a horgászok számára az aktuális horgászati és szabályozási információk folyamatos szolgáltatására. Ez az információszolgáltatás a hirdetményi közzétételen túl a vízparton kifüggesztett hirdetményben és a halőri tájékoztatás útján is megvalósulhat. Ha a horgász egy elrendelt rendkívüli tilalomról bizonyíthatóan nem értesült vagy nem lett értesítve, akkor a tárgyban felelősségre nem vonható. Bizonyítható értesítés a HORINFO szakrendszerben nyilvántartott e-mail címre kiküldött vagy a horgász személyes profiljának megnyitásakor megjelenő üzenet vagy dokumentum, illetve a jogosult hivatalos honlapján határidőben megjelentetett eseti hirdetmény.
8. A horgászat gyakorlásának alapvető feltételei közé tartozik az érvényes horgászokmányok megléte és azok a horgászhelyen történő mindenkori biztosítása. Ellenőrzés esetén biztosításon a helyszínen történő fizikai felmutatás vagy az e-horgászokmányok HORINFO szakrendszeren vagy a Mohosz „Horgász” applikáción keresztül történő bemutatása értendő. Ha a horgászokmány elektronikusan vagy elektronikusan is előállításra került és a horgász egy arra alkalmas készülék (pl. tablet, okostelefon) képernyőjén azt be tudja mutatni, akkor nem kötelezhető a papíralapú okmány bemutatására. Jelen szabály a HHR bemutatására is érvényes.
9. A területi jegy vásárlásával a horgász polgárjogi szerződést is köt a jegy kiadójával (halgazdálkodási hasznosítóval), s ennek keretében hozzájárul adatai hatályos jogszabályoknak megfelelő, célhoz kötött kezeléséhez.
10. A területi jegyhez kiegészítő jegy kizárólag az adott területi jeggyel el nem érhető, a helyi horgászrendben előre meghatározott többletszolgáltatások, vagy többlet horgászati lehetőségek biztosítására adható ki.
11. A halgazdálkodási vízterületen a hal annak jogszerű kifogásával és a zsákmány papíralapú vagy elektronikus fogási naplóban történő rögzítésével kerül a horgász birtokába. A rögzítés kötelezően a naplóban, továbbá – a naplóvezetésre vonatkozó általános szabályokat kiegészítése esetén – a HHR-ben meghatározott módon történhet. A halgazdálkodási hasznosító a hal elviteléért külön ellenértéket – ide nem értve a többletelvitel lehetőségéért előre megváltott kiegészítő jegy díját is – nem állapíthat meg.
II. A területhasználatra és környezetvédelemre vonatkozó általános előírások
12. A halgazdálkodási vízterületen és annak partján a csónakos vagy a parti horgászatra általánosan engedélyezett vízterületeken, partszakaszokon – helyfoglalásra, foglalt helyre vonatkozó külön halgazdálkodási hasznosítói előírás hiányában – az érkezés sorrendjében bármely szabad horgászhely elfoglalható. A külön nem kijelölt horgászhelyek közötti legkisebb előírt távolság – a szomszédokkal történő megegyezés hiányában – 5 méter.
13. Statikus horgászhely (a készségek tervezett helyétől számított minimum 2,5 méteres körzetben) – külön hirdetményi előírás esetén – csak akkor foglalható el, ha előtte az ott lévő szemét összegyűjtése, eltakarítása megtörtént.
14. A Tisza-tavon a szabad horgászhelyeket érkezési sorrendben lehet elfoglalni. Foglalt hely horgász általi létesítése közterületen tilos, kivételt képeznek az engedéllyel rendelkező víziállások. Egy adott horgászhelyen a 7 napon túl történő horgászat engedélyezésére vagy megtiltására a halőr jogosult.
15. A halgazdálkodási hasznosító előre kijelölt, többletszolgáltatást is nyújtó területeken helyfoglalási rendszert üzemeltethet és a helyfoglalási szolgáltatásért – a területi jegy díján túl – a szolgáltatás minőségének megfelelő kiegészítő díjat számíthat fel.
16. A horgászhelyen a készségek bedobása, elhelyezése csak úgy történhet meg, ha az másokra nem jelent balesetveszélyt. Víziközlekedés céljából is igénybevett halgazdálkodási vízterületen tilos olyan horgászati módszer alkalmazása,melynek alkalmazása során a vízfelszín felett a horgászzsinór a vízfolyás, az állóvíz, valamint ezek időszakos kapcsolódásaiban létrejövő halátjárók medrének felénél többet keresztirányban elzár.
17. A horgászhelyen, illetve a horgászat során a természet védelmének szabályai értelmében a horgászati tevékenységen túl tilos a helyi élővilág állapotának, minőségének bármilyen megváltoztatása, zavarása, a víz szennyezése és a szemetelés bármilyen változata. A természeti és az épített környezet megóvása, a tisztaság fenntartása a mindenkori használók kötelessége, kártérítési felelősség vállalása mellett.
18. A horgász halpusztulás, víz- és környezetszennyezés észlelését köteles a halőr vagy a halgazdálkodási hasznosító felé azonnal bejelenteni.
19. A vízminőség védelme érdekében csak megfelelő minőségű (nem romlott) és a szükséges mennyiségű etetőanyag, csaliféleség használható fel. A halgazdálkodási hasznosító egyes etetőanyagok, csaliféleségek használatát, az elvihető hal horgászhelyen történő előkészítését, konyhai feldolgozását hirdetményében korlátozhatja vagy megtilthatja.
20. Szemetelésnek minősül a cigarettacsikk, a szotyola-maghéj, valamint a rágó eldobása is. A keletkezett szemetet a horgászat befejezése után a horgász köteles elszállítani vagy a kihelyezett szeméttárolókba elhelyezni.
21. Mások zavarása, a túlzott zajkeltés minden formája tilos. Nyilvánvaló alkoholos befolyásoltság vagy bódult állapot esetén a horgászat folytatása nem lehetséges. Ebben az esetben a hivatásos halőr jogosult hatósági intézkedés kezdeményezésére.
22. Tüzet gyújtani csak az arra vonatkozó szabályok betartásával lehetséges, ha tűzgyújtási tilalom nem került elrendelésre. A helyszínen frissen kivágott faanyag tűzrakásra nem használható. A tűzterekbe szemét nem helyezhető el, ott el sem égethető. Távozáskor biztosítani kell a tűz eloltását.
23. A kiépített partvédő kövezés, védmű nem bontható meg, a kövek ideiglenesen sem hordhatók el.
24. A vízparton, horgászterületen elhelyezett stégek és kikötői műtárgyak, egyéb berendezési tárgyak rendeltetésszerű használata, állagmegóvásának elősegítése a mindenkori használók kötelessége.
III/A. Speciális horgászrendi előírások
25. Horgászni a területi jegyen feltüntetett számú (2, vagy 1 db) horgászkészséggel és botonként 3, 2, vagy 1 db horoggal engedélyezett, de készenlétben több felszerelt bot is tartható.
26. A horgászat idejét tekintve aktív horgászatnak minősül, ha a horgász bármilyen szereléke a vízben van, azaz a bedobás legalább egy horgászkészséggel már megtörtént.
27. A napi darabszám-korlátozás alá eső halakat a hal kifogását követően – papíralapú napló esetében kitörölhetetlen módon, tintával, elektronikus napló esetén az előírt adatrögzítéssel – a fogási naplóba azonnal be kell jegyezni a fogás helyének, pontos idejének (hónap, nap, óra, perc) megjelölésével. A hal kg-ban kifejezett tömegét tizedesvessző feltüntetésével, tizedes pontossággal kell rögzíteni (pl. 1,2 vagy 10,0). A felszerelés addig nem dobható vissza, amíg a fogott hal beírása nem történik meg a fogási naplóba.
28. Valamennyi elvitelre kerülő, a naplóban névvel, illetve azonosító kódszámmal jelölt halfaj előírt adatainak feltüntetése kötelező. A darabszám-korlátozással nem védett halfajok fogását össztömegében kifejezve a horgászat befejezését követően – a vízpart elhagyása előtt – kell a fogási naplóba bejegyezni vagy rögzíteni. A megtartani nem kívánt halat azonnal vissza kell helyezni a vízbe, azt a fogási naplóba nem kell rögzíteni.
29. Tilos célzottan olyan halra horgászni, amely méreten aluli (méretkorlátozás alá eső, de azt el nem érő hal) még akkor is, ha a horgász visszaengedi a halat. Ha ismétlődően, (maximum 5 db) ilyen hal akad horogra, akkor a horgász módszert és/vagy csalit, valamint ragadozó halak esetében horgászhelyet (minimum 100 méter) köteles váltani.
30. A Tisza-tavon a horgászat során a hely jelölésére használt eszközöket, tárgyakat a horgászat befejezése után a vízből minden esetben el kell távolítani, így a csónak rögzítésére szolgáló karókat, kiszúrókat, az etetés helyét jelző bójákat is köteles a horgász kiszedni és elvinni. A horgászhelyeket a növényzeten elhelyezett idegen anyagokkal megjelölni tilos.
31. A Tisza-tó területén működő szabadvizű strandokon a horgászat május 2-től augusztus 31-ig tilos.
32. A kiskörei téli kikötő területén, valamint a duzzasztómű felvizén 300 m hosszan, továbbá az öblítőcsatornák, Aponyháti-csatorna és a Kis-Tisza szabályozó műtárgyainak 50 m-es körzetén belül tilos horgászni.
33. Május 1-től június 30-ig az I-es számú öblítőcsatorna bejáratát jelző táblák vonalától a csatornával szemközt lévő Tisza-szakaszon a horgászat tilos.
34. Vermelő kíméleti terület a Dühös-lapos vízterülete, azaz a 33-as főút hídja (Eger patak hídja) és ettől a hídtól a rábolyi gátőrházig az Eger-patak medrének bal széle, a kereknád, a gémeskút és a Bocskoros híd által határolt terület. Ezen kívül a Tisza-folyón a 407-409 fkm közötti szakasz, a Katamarán kikötő belső kikötő bejárata (423 fkm), és a 434-435 fkm közötti szakasz. Ezeken a területeken november 15-től február 28-ig mindennemű horgászat és a tartózkodás tilos, csak az áthaladás engedélyezett.
35. Szaporodási kíméleti terület az Apota északi része (a Tisza-tó gátja rábolyi szakaszának a 12/8-as töltéskilométere, az Apotán található Apota-sziget vonala), az északi gáton a Tisza jobb part 12+944 tkm (Rima 0+0) és az Eger- patak Négyes és Borsodivánka községeket összekötő közúti hídja által határolt terület, valamint a Liliomos nevű vízterület (Darvas - Fás-ér - Sebesfoki erdő által határolt terület). Ezeken a területeken március 1-től június 15-ig a horgászat és a tartózkodás is tilos.
36. A Mohosz fenntartja a jogot, hogy indokolt esetben a HHR itt szabályozott tilalmain túl a Tisza-tó egész területén, bármely víztéren, határozatlan ideig megtiltsa bizonyos horgászmódszerek alkalmazását vagy a horgászatot. Az életbe léptetett eseti korlátozásokról a Mohosz a weblapján (www.mohosz.hu), Facebook oldalán, a kikötőkben, valamint az érintett víztér határában elhelyezett eseti hirdetményeken a korlátozás életbe lépése előtt legalább 3 nappal köteles a horgászok tájékoztatására. A horgászattól elzárt területek a Mohosz honlapján található térképen kerültek megjelenítésre.
37. A Tisza-tó folyószakaszán (403,3-440,0 fkm.) tilos a lékhorgászat.
38. A tározó jegén a lékhorgászat csak ott lehetséges, ahol az nem tiltott és a jég legalább 10 cm vastag, nem olvad és nem mozog. A horgász a kivágott maximum 30 cm x 30 cm-es léket a horgászat befejezése után köteles jól láthatóan megjelölni.
39. A horgászkészségek mellett az egyesületi tagsággal rendelkező horgász alkalmilag 1 db, maximum 1 m2 felületű csalihalfogó emelőhálót vagy – szintén emeléses technikával használt – merítőszákot is használhat, kizárólag számára a horgászathoz szükséges, 15 cm-nél nem nagyobb – kifogható státuszú – csalihalak gyűjtésére. Ha a csalihal-gyűjtés közben véletlenszerűen idegenhonos inváziós hal kerül a hálóba, az a horgászvízbe vissza már nem helyezhető.
40. A horgászcsónak, horgászhajó használója, valamint a halgazdálkodást támogató hajó üzembentartója köteles gondoskodni arról, hogy a csónak felszereltsége és műszaki állapota a mindenkori jogszabályi előírásoknak megfeleljen.
41. A statikus horgászhely, a horgászcsónak (csónak esetében a partról is jól látható), folyamatos megvilágítása az éjszakai horgászat teljes időtartama alatt kötelező, kivételt képeznek a közvilágítással érintett parti horgászhelyek.
42. Faj szerinti, a jogszabálytól eltérő speciális fogási tilalmak:
csuka: február 17-től április 17-ig, csuka: tilalmi időszakán kívül december 1-től február 27-ig.
43. A Tisza-tavon március hónapban csalihallal (élő és élettelen állapotban egyaránt), haldarabbal, műcsalival és vertikális módszerrel horgászni tilos.
44. Tilos minden olyan horgászmódszer alkalmazása, amelynek eredményeként a horog nem a hal szájába akad. Minden kívülről és nem a fejrészen akadt vagy külsérelmi nyommal rendelkező halat kötelező a vízbe azonnal visszahelyezni.
45. A Tisza-tó teljes területén tilos a vontatásos vagy sleppelő módszer (elektromos vagy robbanómotorral, evezővel, szél vagy sodrás által egyaránt).
46. December 01-től február 27-ig a vermelő halállományok védelme érdekében szonárt használni tilos.
47. December 01-től február 27-ig 18:00 és 06:00 óra között a csónakos horgászat nem engedélyezett.
48. A végszerelék behúzással történő bejuttatása csak és kizárólag külön, ún. behúzós területi jegy birtokában engedélyezett. Ilyen típusú területi jegy nélkül, parti vagy csónakos horgászat esetén a szerelék vízbe juttatása csak és kizárólag a partról vagy a csónakból elvégzett dobással engedélyezett.
49. Az etetőhajó, valamint az etetődrón használata tilos.
50. A hal méretét az orrcsúcstól a farokúszó tövéig, a test középvonalán egyenes vonalban kell mérni. A méréshez a horgász köteles megfelelő mérőszalagot tartani magánál.
51. Ha a horgászat helyén sorozatosan el nem vihető hal akad horogra, akkor a módszeren vagy a helyen változtatni kell a halőr egyidejű értesítése mellett.
52. Sportcélú területi jeggyel rendelkező horgász halat nem tarthat meg.
53. Az amur a darabszám-korlátozással szabályozott fajok fogásába beleszámít.
54. A compóból naponta maximum 1 darab fogható ki (tartható meg).
55. Elviteli méret- és mennyiségi korlátozások állami horgászjeggyel rendelkezőknek:
56. Turista állami horgászjegy évente csak egy alkalommal, kizárólag annak a horgásznak váltható ki, aki MHK száma alapján a tárgyévben nem váltott ki állami horgászjegyet.
57. Elviteli méret- és mennyiségi korlátozások turista állami horgászjeggyel rendelkezőknek:
III/B. A behúzós horgászatra vonatkozó előírások
58. A Tisza-tó teljes területén, partról vagy vízi járműről behúzós vagy behordós horgászat is folytatható. Behúzásnak, behordásnak (a továbbiakban: behúzás) minősül az a horgászmódszer, melynek során a végszerelék elhelyezése dobás mellőzésével, csónak használatával vagy begyaloglással történik, majd a végszerelék elhelyezését követően a horgász attól eltávolodva, a parton vagy vízi létesítményen vár kapásra.
59. A behúzós horgászat csak külön, ún. behúzós területi jegy (éves,10 napos, 7 napos vagy 3 napos) birtokában engedélyezett.
60. A behúzós (behordós) horgászat célja a nagyobb békés halak megfogása, lemérése, lefényképezése, majd azok kíméletes visszaengedése. A behúzós területi jegy nem jogosít hal megtartására.
61. A behúzós horgásznak minden esetben bejelentkezési kötelezettsége van, a horgászat csak ezután kezdhető meg. A bejelentkezést a 61. [email protected] címre küldött e-maillel lehet megtenni. Az e- mailnek tartalmaznia kell a horgász nevét és MHK számát (több horgász esetén mindenki adatait), a horgászhely vagy a vízi jármű rögzített helyének pontos GPS koordinátáit, a horgászat tervezett kezdetét és végét.
62. A behúzós horgászat befejezését a vízpart elhagyása előtt szintén a 62. [email protected] címre történő kijelentkező e-maillel kell megerősíteni. A kijelentkezés elmulasztása a horgász számára az adott évre történő további behúzós horgászati lehetőség megvonását vonja maga után.
63. Behúzásnál szerelékenként (botonként) egy darab, egyágú horog használható és kizárólag a hajszálelőkés módszer és az élettelen csali felkínálása engedélyezett. Fonott zsinór főzsinórként nem, kizárólag horogelőkeként használható. Leadcore (ólombetétes kagylóálló zsinór) maximum 1 méteres hosszúságban használható.
64. A parti horgászhelyeken a felszerelések a partvonalra merőlegesen vethetők be. Oldalra eltérni csak a kijelölt horgászhely által határolt területen belül, a többi horgász zavarása nélkül lehet.
65. A vízi járműről végzett horgászat esetén a felszerelések oldalirányba is bevethetőek, de kizárólag a többi horgász zavarása nélkül. Ebben az esetben azonban a két szerelék közötti távolság nem lehet több 50 méternél.
66. Jelölésre horgászonként 2 db H bója vagy dőlőbója használható, amelyet napnyugtától napkeltéig jól láthatóan ki kell világítani. A horgászat befejeztével a bójákat el kell távolítani a vízből.
67. A behúzós horgászhely és a hozzá tartozó bója közötti területen más horgász csak a behúzós horgász beleegyezésével tartózkodhat.
68. Behúzós horgászat esetén őrzött, felügyelt felszerelésnek minősül amennyiben a horgász olyan kapásjelző rendszerrel rendelkezik, amely hang- és fényjelzéssel jelzi a kapást, valamint a horgász a felszerelésének 25 méteres körzetében a kijelölt horgászhelyen tartózkodik vagy a horgászhely körzetében a vízen a hal fárasztása, visszaengedése, illetve a horgászhely etetése vagy a felszerelés elhelyezése céljából.
69. A behúzós horgászatnál csónak megléte és használata kötelező. A hal fárasztása kötelezően a csónakkal fölé állva kell, hogy történjen, a halat tilos kihúzni a parthoz. A csónak kötelező felszerelése – a jogszabályban előírt tartozékokon túl – egy halmatrac, amelyet a horgász a hal partra hozásához használ. E matrac jó minőségű, vastagon párnázott, vízhatlan anyagból készült nagyméretű halmatrac lehet, melyet a használat előtt megnedvesíteni kötelező. További feltétel még a sűrű szövésű, minimum 90×90 cm-es merítőháló és a szájfertőtlenítő. A csónakos forgalom és a horgászat zavartalan fenntartása érdekében a zsinórsüllyesztő használata ajánlott.
III/C. A horgászversenyekre, rendezvényekre vonatkozó előírások
70. Kiemelt események azon horgászversenyek, melyek időtartama alatt a horgászat helye, ideje, módja, vagy egyéb feltétele a HHR szabályaitól eltérően korlátozásra kerül. Ezen korlátozások érinthetik a vízterület bizonyos részét, vagy az egész vízterületet.
71. A kiemelt versenyek időpontját a Mohosz honlapján és közösségi oldalán azok megkezdése előtt legalább 8 nappal bejelenti.
72. A meghirdetett horgászversenyek részére biztosított területeken a halgazdálkodási hasznosító vagy a versenyszervező által megjelölt személyek (a továbbiakban: versenyzők) részére engedélyezett a horgászat.
73. A vízterületeken magánkezdeményezésű versenyek szervezése csak előzetes bejelentés alapján, írásos hasznosítói vagy versenyszervezői megállapodás megkötésével és lebonyolítással történhet.
74. Az általános és az országos összevont területi jegyeknél a Tisza-tavi versenyeken történő részvételhez a versenyzők a verseny időtartamára kötelesek a napi sportcélú verseny részvételi kiegészítő jegyek vagy a Mohosz által előírt egyéb területi vagy kiegészítő jegyek megvásárlására.
75. A Mohosz országos bajnoksági rendszerében versenyzők részvételi (nevezési) díja tartalmazza a verseny hivatalos edzés- és versenynapjaira szóló területi jegy vagy kiegészítő jegy díját.
III/D. Az összevont területi jegyekre vonatkozó előírások
76. Az éves általános országos felnőtt, az éves általános országos felnőtt kedvezményezett, az éves sportcélú országos felnőtt, az éves sportcélú országos kedvezményezett, az éves általános országos gyermek területi jegyek érvényessége a Tisza-tóra is kiterjed azzal, hogy a horgászatra a jelen HHR éves típusú jegyeire vonatkozó szabályai is kötelező érvényűek.
77. Az éves általános országos felnőtt területi jegyek esetében a Hhvtv. és a Vhr. alapján tilalmi időszakkal és napi kifogható darabszámmal is védett halból a Tisza-tavon maximum 25 db, az egyéb kifogható halakból maximum 30 kg fogható ki az egyéb HHR korlátozások figyelembevételével, valamint egy időben 2 horgászkészség, botonként maximum 2 horoggal (ide nem értve a pergető műcsalit) használható. A napi kifogható halmennyiség azonos a Tisza- tavi általános felnőtt 24 órás területi jegyben foglaltakkal.
78. Az éves általános országos kedvezményezett területi jegyek esetében a Hhvtv. és a Vhr. alapján tilalmi időszakkal és napi kifogható darabszámmal is védett halból a Tisza-tavon maximum 15 db, az egyéb kifogható halakból maximum 20 kg fogható ki az egyéb HHR korlátozások figyelembevételével, valamint 1 horgászkészség, botonként 1 horoggal (ide nem értve a pergető műcsalit) használható. A napi kifogható halmennyiség azonos a Tisza-tavi 65 év felettiek, valamint az ifjúsági horgászok részére kiadott kedvezményes éves területi jegy napi halelviteli lehetőségeivel.
79. Az éves általános országos gyermek területi jegyek esetében a Hhvtv. és a Vhr. alapján tilalmi időszakkal és napi kifogható darabszámmal is védett halból a Tisza-tavon maximum 3 db, az egyéb kifogható halakból maximum 10 kg fogható ki az egyéb HHR korlátozások figyelembevételével, valamint 1 horgászkészség, botonként 1 horoggal (ide nem értve a pergető műcsalit) használható. A napi kifogható darabszámmal is védett halból naponta 1 db, hetente 2 db (fajonként 1 db), egyéb kifogható halakból naponta 2 kg, hetente 4 kg fogható ki.
80. Az éves sportcélú országos felnőtt, az éves sportcélú országos kedvezményezett területi jegyek esetében halelvitel nem lehetséges, valamint 1 horgászkészség, botonként 1 horoggal (ide nem értve a pergető műcsalit) használható.
81. Az éves általános tiszai felnőtt területi jegyek esetében a Hhvtv. és a Vhr. alapján tilalmi időszakkal és napi kifogható darabszámmal is védett halból a Tisza-tavon maximum 25 db, az egyéb kifogható halakból maximum 30 kg fogható ki, az egyéb HHR korlátozások figyelembevételével, valamint egy időben 2 horgászkészség, botonként maximum 2 horoggal (ide nem értve a pergető műcsalit) használható. A napi kifogható halmennyiség azonos a Tisza- tavi általános felnőtt 24 órás területi jegyben foglaltakkal.
82. Az éves általános tiszai kedvezményezett területi jegyek esetében a Hhvtv. és a Vhr. alapján tilalmi időszakkal és napi kifogható darabszámmal is védett halból a Tisza-tavon maximum 15 db, az egyéb kifogható halakból maximum 20 kg fogható ki az egyéb HHR korlátozások figyelembevételével, valamint 1 horgászkészség, botonként 1 horoggal (ide nem értve a pergető műcsalit) használható. A napi kifogható halmennyiség azonos a Tisza-tavi 65 év felettiek, valamint az ifjúsági horgászok részére kiadott kedvezményes éves területi jegy napi halelviteli lehetőségeivel.
IV. Halvédelmi és horgászetikai előírások
83. A gyári műcsalik esetében rögzítési pontok szerinti horogszámának növelése, egy horog alá újabb horog rögzítése, a külső akadás elősegítése céljából történő átalakítása tilos.
84. Háromágú horog alkalmazása kizárólag kevlár, fluorokarbon, valamint a wolfram előkékkel engedélyezett.
85. A vágóhorog és a kapcsos halkiemelő használata engedélyezett azzal, hogy kizárólag ezen eszközökkel a hal a vízből ki nem emelhető.
86. Drótszák (a törpeharcsa kivételével), valamint épített fém haltároló (ketrec), nagy szembőségű (3 x 3 cm felett) műanyag tartószák hal tartására nem használható. Pányvára (kantárra) csak ragadozó hal fűzhető fel, halanként 1 db szájbilincs alkalmazásával. A legfeljebb 2 nap alatt megtartható napi darabszám és mennyiségi korlátozásnak megfelelő fogott halat legfeljebb a horgász legfeljebb 48 órán át tárolhatja abban az esetben, ha maga is a helyszínen tartózkodik.
87. A horgászhelyen a horgászat végéig gondoskodni kell a megtartani kívánt hal kíméletes tárolásáról és élve tartásáról. Egy haltartó szákban vagy pontyzsákban kizárólag egy horgász zsákmánya tárolható.
88. A horgászat során a bevetett horgászkészségeket őrizetlenül hagyni, vagy azok felügyeletét másra bízni tilos.
89. Őrzöttnek, illetve felügyeltnek minősül a horgászkészség, ha a horgász annak 10 méteres – hangjelzéses kapásjelző esetében 25 méteres – körzetében tartózkodik és a kapás észleléstől számított legrövidebb időn belül bevághat, illetve megkezdheti a hal fárasztását. A horgász a készségét a horgászhely átmeneti elhagyásakor minden esetben köteles kivenni.
90. A kifogott hal horgász általi bármilyen jelölése, csonkítása tilos. Csonkításon az uszonysugarak, bognártüske levágása, bemetszése, pikkelyek levétele vagy más, szándékosan okozott fizikai elváltoztatás értendő.
91. A halgazdálkodási vízterületen a hal annak jogszerű kifogásával kerül a horgász birtokába, halgazdálkodási hasznosító a hal elviteléért ellenértéket nem állapíthat meg. A szabályosan kifogott és így megtartott halak cseréje, illetve ezek horgászati tevékenység folytatása során (zárt vizeken a horgászhelyen, a vízparton) történő átadása és ajándékozása, valamint a kifogott hal értékesítése tilos. Cserén azt kell érteni, amikor a hal már szákba (ragadozó esetén szájbilincsre) került és azt a horgász a horgászhelyén a később kifogott halra kívánná átcserélni. Átadáson ingyenes halátadás értendő egy másik, szintén horgászati jogosultsággal rendelkező horgászatot folytató személy részére. Ajándékozáson egy horgászati jogosultsággal nem rendelkező személy részére történő átadás értendő. Értékesítésen a hal ellenérték fejében történő átadása értendő, az átvevő személyétől függetlenül.
92. A horgász felelőssége a választott célhalaknak megfelelő, halkíméletet is biztosító horgászeszközök és horgászfelszerelések alkalmazása, a horgászat teljes időtartama során a horgászatra alkalmas fizikai állapot fenntartása.
93. A megtartani nem kívánt halakról terítékfotó csak a horgászversenyek mérlegelésekor, illetve halgazdálkodási hasznosítói engedéllyel készíthető.
94. A visszaengedéskor a halat csak akkor szabad elengedni, ha az már az egyensúlyi helyzetét önerőből fenn tudja tartani, valamint mozgása (szabadulási reflex) beindult. A visszaengedés során a kíméletes bánásmód biztosítása okán a horgász a vízben tartózkodhat.
V. A kiemelt szabályszegési cselekmények és irányadó szankcióik
95. A horgász a területi jegy kiváltásával, valamint a horgászat megkezdésével elismeri a horgászatra vonatkozó országos és helyi szabályok ismeretét és vállalja azok maradéktalan betartását. Tudomásul veszi, hogy köteles a halőri intézkedések betartására, az ellenőrzés során az együttműködésre; róla – külön jogszabályi előírások figyelembevételével – a hivatásos halőr kép-, video-, hangfelvételt készíthet; jogosulatlan horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény, a területi jegy hatálya alá tartozó vízterületeken elkövetett szabálysértés kapcsán kiszabott, véglegessé vált (jogerős) halgazdálkodási hatósági bírság vagy eltiltás esetén, illetve a helyi horgászrendben meghatározott, bizonyított szabályszegési esetekben a területi jegye visszavonásra kerülhet, illetve a területi jegy váltásától a maximum 5 évre eltiltható.
96. A területi jegy visszavonását és a vásárlástól való eltiltást megalapozó kiemelt cselekmények és az eltiltás mértéke:
97. A Mohosz igazolvánnyal és szolgálati jelvénnyel ellátott halőrei a halgazdálkodási és rendészeti jogszabályok alapján jogosultak a horgász okmányainak, zsákmányának, indokolt esetben felszerelési tárgyainak, csomagjainak és gépkocsijának ellenőrzésére, valamint visszatartására. A vízterületen ellenőrzésre jogosult még az Állami Halőri Szolgálat a halgazdálkodási hatóság munkatársa és a Rendőrség szolgálatban lévő, intézkedésre jogosult tagja. A hivatásos halőröket rendészeti szolgálati feladatot ellátó személyként fokozott jogi védelem illeti meg, intézkedéseik kötelező érvényűek.
98. A Hhvtv. alapján a halgazdálkodási hasznosító saját szankcionálási jogkörében a területi jegy visszavonását és a vásárlástól való eltiltást csak akkor alkalmazhatja, ha a szankciókat megalapozó cselekményeket és az azokhoz rendelt eltiltási mértékeket a HHR tartalmazza.
99. Az igazolt szabálysértéshez kapcsolódóan elpusztult vagy elpusztított hal kártérítési értékét a Vhr. 1. sz. melléklete szerinti halgazdálkodási érték, mint pótlási érték figyelembevételével a halgazdálkodási hasznosító jogosult a helyi horgászrendjében megállapítani, majd annak megtérítését előírni. A pontos értéket a mérlegelt súlyra számítottan, 1.000 Ft-ra történő kerekítéssel kell meghatározni és azt halgazdálkodási pótlási érték (pótdíj) befizetési jogcímen kell a horgásznak megfizetni. A pótdíj megfizetésétől függetlenül az elpusztult vagy elpusztított hal nem vihető el, így a horgász köteles azt – kérésére külön átadás-átvételi elismervény kölcsönös aláírása mellett – a halőrnek leadni.
100. A hal csonkítása, csonkítással járó jelölése esetén a pótdíj az elpusztított hal kártérítési értékével megegyező.
101. Az OHR alkalmazása keretében a területhasználatra, az egyes szolgáltatások igénybevételére, a természet- és környezetvédelemre vonatkozó és a horgászetikára vonatkozó tilalmi előírások megszegése esetén a visszavonás, eltiltás alkalmazása halgazdálkodási hasznosítói mérlegelés kérdése azzal, hogy az 1 évnél rövidebb eltiltással szankcionálható szabályszegés alapján megindított halgazdálkodási hasznosítói eljárás indokolt esetben nem helyettesíti szakhatósági eljárás vagy feljelentés kezdeményezését.
102. A halgazdálkodási hasznosítói eljárásoknál a döntésre jogosult a szabályszegés összes körülményének ismeretében, a horgászrendi keretek között dönt az eltiltás mértékéről. Az együttműködés, a halgazdálkodási pótlási érték megfizetésének vállalása, a szabályszegés jegyzőkönyvezett elismerése enyhítő körülmény.
103. Az egy horgászat alkalmával elkövetett több önálló szabályszegés esetén a cselekményekre kiszabható eltiltások időtartama összeadódik, de az eltiltás maximum 5 év lehet.
104. Amennyiben egy horgász egy szabályszegés elkövetése és szankcionálása után újra elköveti bármelyik szankcionált cselekményt, a második alkalommal az eltiltás a kétszeresére, de maximum 5 évre emelkedik.
105. Amennyiben egy horgász a korábbi eltiltástól számított 3 éven belül újabb szabályszegést követ el, az eltiltás mértéke legalább 2 év, de maximum 5 év lehet.
106. A visszavonásra, illetve a területi jegy váltásától való eltiltásra minden esetben a tényállást és a horgászrendi hivatkozást, valamint az eltiltás időtartamát tartalmazó hivatalos halgazdálkodási hasznosítói döntéssel és az erről szóló értesítéssel kerülhet sor.
107. A halgazdálkodási hasznosítói visszavonás és az eltiltás nem helyettesíti, de nem is követeli meg a horgászegyesületi fegyelmi szabályzatokban meghatározott eljárásokat, tagi jogkövetkezményeket.
IV. Záró rendelkezések
108. Jelen HHR a Mohosz Elnökségének 2024. december 23-i határozatával került elfogadásra.
109. Jelen HHR a Mohosz hivatalos honlapján 2024. december 27-én kerül közzétételre.
110. A Tisza-tavi Horgászrend a jövőben a horgászok bevonásával évente felülvizsgálatra, majd annak eredményeként a tárgyévet megelőző év december 15. napjáig kihirdetésre kerül.
111. A területi jegy kiadója, illetve a halgazdálkodási hasznosító horgászszervezet mint jogi személy az általa kezelt területeken bekövetkezett balesetekért és károkért felelősséget nem vállal.
112. A horgászok a vízparton, horgászterületeken a halgazdálkodási hasznosító által elhelyezett berendezési tárgyakat, horgászati- és vízilétesítményeket kizárólag a saját felelősségükre használhatják.
113. A Mohosz jogosult a Tisza-tavon fogott halakról és a horgászatról, versenyekről készült fotók, valamint a horgászatról készült írások szabad felhasználására, illetve azok külső, reklámcélú felhasználását kizárólag előzetes bemutatás után és írásban engedélyezi.
114. A külön hirdetményben meghatározott egyes kedvezményes területi jegyek kizárólag a Kirendeltségen vagy az arra kijelölt értékesítési pontokon vásárolhatók meg.
115. Az állami horgászvizsgáztatás rendszeréről, időpontjairól, valamint az egyesületi tagság előnyeiről a Mohosz Tisza-tavi Kirendeltsége ad tájékoztatást.
116. A horgászsport magyar országos bajnokságok rendszeréről, a nevezési lehetőségekről a Mohosz OHSZK Horgászsport Szakszövetségi Iroda ad tájékoztatást.
117. A Magyar Horgászkártyához és az érvényes állami horgászjegyhez együttesen kapcsolódó horgász balesetbiztosítás feltételeiről a Mohosz OHSZK Titkársága ad tájékoztatást.
118. A Mohosz hivatalos magyar rekordlistájára szabályosan bejelentett és a szakértői bizottság által elfogadott, faj szerinti országos rekordnak vagy évi rekordnak számító példányok kifogói a Magyar Horgász magazinban meghirdetett horgászszövetségi elismerésben és jutalomban részesülnek.
119. Az év legnagyobb, a hivatalos magyar rekordlistára bejelentett Tisza-tavi fogásokat a Mohosz Tisza-tavi Kirendeltsége faj szerinti díjazással (I-III.) külön is elismeri. A hivatalos magyar rekordlista faj szerinti évi I-III. helyezettjei közé bekerült rekorderek és a faj szerinti legnagyobb Tisza-tavi halak kifogói éves általános területi engedélyben is részesülnek.
120. A Tisza-tavon jelölt hal nem vihető el. A jelölt halat kifogók a halról készült fénykép és a hal adatai (méretek, becsült tömeg) megküldése után ajándékcsomagban részesülnek.
121. Az itt nem szabályozott egyéb kérdésekben a Polgári Törvénykönyv, a horgászatra, a halgazdálkodásra, a hal védelmére, a környezet- és természetvédelemre, valamint a rendészeti tevékenységre vonatkozó jogszabályok és Mohosz választmányi határozatok, továbbá a helyi horgászrendek és az egyesületi fegyelmi szabályzatok előírásai és rendelkezései az irányadók.
Mint ismeretes, a Mohosz 15 év után lett újra a Tisza-tó halgazdálkodásra jogosultja. Részletek ITT.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság)