2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Kiszáradó árokrendszerből mentettek fokozottan védett őshonos halakat

Kiszáradó árokrendszerből mentettek fokozottan védett őshonos halakat

A Debreceni Egyetem Hidrobiológiai Tanszéke és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság 2021-ben intenzív halfaunisztikai vizsgálatokat folytatott a Szatmár-Beregi-síkon, a fokozottan védett lápi póc (Umbra krameri) korábbról ismert és potenciális élőhelyein – olvasható a Halászat című folyóiratban megjelent publikációban, amelyet a Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapja idézett.

A kutatást végző Nyeste Krisztián, Somogyi Dóra, Bereczki Csaba, Antal László nagy hangsúlyt fektetett a Gelénes és Beregdaróc települések határában elterülő, a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény erejénél fogva, ex lege védett láp, a Zsid-tó kutatására, ugyanis jelenlegi ismeretek szerint itt él a faj utolsó állománya a Beregi-síkon.

A láp főmedrében két mintavétel során sajnos már csak egyetlen pócot sikerült fogni. Ugyanakkor komoly meglepetés volt a szakemberek számára, amikor május 28-án a Zsid-tó túlfolyó csatornájában, illetve a Gelénest Beregdaróccal összekötő közút árkában visszamaradt, alig 30 centiméter mély, kiszáradófélben lévő vízben a lápi póc 60, a réti csík (Misgurnus fossilis) 22, illetve az inváziós amurgéb (Perccottus glenii) több mint 1000 egyedét fogták. 

Később még három alkalommal tértek vissza a helyszínre (június 2-án, 9-én és 19-én), és így a 4 mintavétel során összesen 173 lápi pócot, 58 réti csíkot és körülbelül 2250 amurgébet fogtak. Ezek közül a réti csík új fajnak minősül a Zsid-tó halfaunájában.

A kimentett őshonos halak, benne a védett réti csíkok és a fokozottan védett lápi pócok zöme visszakerült a Zsid-tó főmedrébe. Utóbbiak közül azonban 30 egyed a Tavirózsa Egyesület szadai tavaiba került, ahol így már a Felső-Tisza-vidéki lápi pócok mesterséges szaporítása (és később természetes vízterekbe való visszahelyezése), valamint génbanki megőrzése is zajlik.

A mintavételek során folyamatosan tapasztalták a víz eltűnését az árokrendszerből, az utolsó alkalommal már csak néhány centiméter mély, iszapos vízből mentették ki a halakat, rá egy hétre pedig már teljesen kiszáradt a lelőhely. 

A kutatók feltételezése szerint a csapadékos tavasz és a láp mesterséges vízpótlásának eredményeként a Zsidben megnövekedett vízszint következtében a lápból kiömlő vízzel együtt a halak elhagyták a főmedret. A vízszint csökkenésével azonban a halak zöme már nem tudott visszatérni a láp főmedrébe, ugyanis egy fenékküszöb állta útjukat a csatorna kezdeti szakaszán, s zömük ebben az árokrendszerben maradt. 

„Mindezek alapján elmondhatjuk, hogy a fenti védett és fokozottan védett halfajok jelentős számú egyedét sikerült megmentenünk a biztos pusztulástól, ami természetvédelmi szempontból is kiemelkedő jelentőségű, különösen a lápi póc populációinak a térségben tapasztalható visszaszorulását figyelembe véve” – fogalmaztak tanulmányban.

A mintavételek során Arlett Péter, Bandula Martin, Hunyadvári Péter, Oláh Bence, Orcsik Tibor és Tóth Richárd is segítették a kutatók munkáját.

Kihalás fenyegeti hazánkban a lápi pócot. Részletek IDE KATTINTVA!

Ritka pisztrángféle akadt horogra a Rábán. Nézd meg a halat IDE KLIKKELVE!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: MHTT)