2024. szeptember 19. csütörtök | Vilhelmina
Aktuális

Kiválóan teljesített idén a Doba-pusztai ívóhely és ivadékbölcső – videóval

Kiválóan teljesített idén a Doba-pusztai ívóhely és ivadékbölcső – videóval

Az idei évben öntötte el a legtöbb víz a Doba-pusztai ívóhelyet és ivadékbölcsőt, amelyet 2020-ban adtak át.

A Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KTVHESZ) 2016-ban kidolgozta horgászturisztikai és halgazdálkodási koncepcióját, melynek sarkalatos pontja az ívóhelyfejlesztési program. 

A program keretében olyan gazdálkodási rendszert kívántak kialakítani, melynek alapja a táj vízellátottságának kihasználása, a víz megtartása, szétterítése, illetve ehhez kapcsolódva az élőhelyek rehabilitációja – olvasható a KTVHESZ közleményében.  

Az árterek szabályozott vízkivezetéssel történő reaktiválásakor, tehát bizonyos területekre előre meghatározott mennyiségű vizet vezetnek, melyet majd az időszakos tározást követően a folyó medrébe visszaereszthetnek. 

A vízzel együtt kijutott halak közül az ívás után a méretes halak a horgászok által kifoghatók, az ivadék pedig nyár végéig, de legkésőbb őszig a sekély vizekben ideálisan fejlődhet, majd a rendszer leürítésekor a Tiszába jut, ezzel is gazdagítva a folyó élővilágát, valamint egyben alapot teremt a következő évek halbőségére. 

A megfelelően kialakított ívóhelyeket a halak minden évben használni fogják, így a hatás évről évre növekvő módon jelentkezik – írják a tájékoztatóban. 

A program megvalósítása érdekében – mivel a megvalósításhoz szükséges pénzösszeg jóval meghaladja – a szövetség pénzügyi lehetőségeit – partnereket kerestek. A terveket első körben a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) ítélte támogathatónak, így konzorciumi partnere lett a KTVHESZ-nek. 

2018-ban a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (MAHOP) keretén belül közös pályázatot nyújtottak be a „Doba-pusztai hal ívóhely és ivadékbölcső kialakítása a Tisza hullámterében” címmel, és azt támogatásra alkalmasnak minősítették. A megvalósuló projekt elszámolható összköltsége: 118.858.405 forint, ebből 59.429.202 forint vissza nem térítendő támogatás.

A terület a Tisza folyásirány szerinti jobb partján, a töltésáthelyezéssel kibővített hullámtéri területen helyezkedik el. A 2024 február második felében érkező árhullám feltöltötte fel, a feltöltés után a megépített műtárgyat elzárták, így a víz és az azzal érkező halállomány a területen maradt. 

 A Pecaverzumnak Donkó Péter, a KTVHESZ ügyvezető igazgatója elmondta, már leengedték a vizet, amely a halakkal együtt visszakerült a Tiszába. 

A szövetségnek még kettő másik mesterséges ívóhelye van: a besenyszögi Fokorú pusztán és Rákóczifalván. Utóbbi helyen javításra szorulna záró-nyitó műtárgy, de százmilliós nagyságrendbe kerülne, és egyelőre pályázati lehetőség sincs.

A Doba-pusztai ívóhelyet és ivadékbölcsőt 2020-ban adták át, az azóta eltelt időben idén volt a legtöbb víz a területen. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: KTVHESZ)