Végleges döntés ugyan még nincs a Pátkai-víztározó teljes leengedéséről, de már elkezdték tervezni a vízleeresztés és a lehalászás folyamatát is. Arról még vita folyik, hogy a víz a Dunába vagy a Velemcei-tóba kerüljön-e.
„Szárazra eresztik”, azaz teljesen leengedik a Velencei-tó vízutánpótlásáért részben felelős Pátkai-víztározót még az ősszel – írta meg a Magyar Hang október 6-án.
A portálnak Nagy Dániel, Pátka polgármestere nyilatkozott, aki azt mondta, hogy „mi csak egy pohár víz vagyunk, másodlagos emberek, másodlagos a környezetünk, az életterünk”.
A Pecaverzum sajtómegkeresést küldött Nagy Dánielnek, hogy megtudjuk, a polgármester milyen információkra alapozva nyilatkozott a Pátkai-víztározó teljes leengedéséről.
Pátka polgármestere azt közölte honlapunkkal, hogy október 4-én került sor a Velencei-tó és vízpótló tározóinak tervezett őszi üzemrendjének megbeszélésére, amelyen részt vettek a vízügy, a nemzeti park, a katasztrófavédelmi hatóság, a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz), Horgász Egyesületek Fejér Megyei Szövetsége (Hofesz) szakemberei. Jelen voltak továbbá az érintett vízhasználók (Vértesi Natúrpark, Dinnyési Halgazdaság Kft.), továbbá az érintett helyi önkormányzatok képviselői is.
„A megbeszélésen a Pátkai-víztározó teljes leeresztése volt a téma, valamint a leeresztés során szükséges halmentő intézkedések kivitelezhetősége, továbbá a korábbi leeresztés elmaradásának felelősségre vonási kérdése, melyet Gárdony város polgármestere vetett fel” – tudtatta Nagy Dániel.
A polgármester szerint a leeresztésről szóló tényleges döntés várhatóan október végén történik meg, melyről a vízügyi igazgató dönt. „Ő az ülésen egyéb okok miatt nem tudott jelen lenni, ezért a tényleges döntésre még várunk. Ugyanakkor a tárgyalás menetében már a leeresztés technikai lebonyolítása volt az uralkodó, mely ellen konkrét elvi kifogást csak Pátka község Önkormányzata nevében tettem, azt is azzal a felhanggal, hogy a leeresztést csak abban az esetben látom támogathatónak, ha azzal párhuzamosan azonnal megindul a rekonstrukció, illetve a vízminőség javítási intézkedések nem maradnak el. Az erről szóló forrásallokációt és politikai döntést várjuk. A nemzeti park szakemberei szerint a leeresztést a klorofilltartalomtól függően lehet megkezdeni, ha annak értéke megközelíti a törvény szerinti határértéket, attól kissé eltérve. Ennek várható ideje a téli időszak közepe január eleje” – nyilatkozta Nagy Dániel.
A településvezető hozzátette, a leengedés részleteiről a Hofesz és a vízügy jelenleg is egyeztet. Amint részletes ütemterv rendelkezésre áll, arról azonnal tájékoztatást fognak adni.
A teljes leengedésről az üzemeltetési szabályzat rendelkezik, méghozzá a következőképpen: „A tározók vizének minősége alapvetően a pótlás intenzitását befolyásolja. A nagy hozammal levezetett, szerves anyagban, növényi tápanyagokban gazdag tározóvíz, melyre a nyári időszakban a magas algatartalom jellemző, felboríthatja a Császár-víz torkolatánál és a természetvédelmi területen a szulfát oxidációs-redukciós egyensúlyi állapotot, aminek következtében kénkiválás és kénhidrogén felszabadulás áll elő. A kialakult tapasztalat szerint a Pátkai-tározóból 5 centiméteres zsilipnyitással eresztett vízhozam (kb. 500 l/s) nem okoz gondot, sőt általában a hozam fokozatos növelésére is van lehetőség. Mindenesetre minden egyes vízeresztést vízminőségi vizsgálatnak kell megelőzni, illetve folyamatosan mérésekkel figyelemmel kísérni.”
A pátkai polgármester számításai alapján a fentiekből az következik, hogy 0,5 köbméter/másodperces leeresztéssel számolva a művelete körülbelül 23 napot vesz igénybe.
Nagy Dániel szerint a fő problémát az okozza, hogy a Hofesz a tó halmentő lehalászását minél előbb szeretné megkezdeni, mert a téli időszakban ez kifejezetten kockázatosnak ítélte meg. „A magas klorofilltartalom miatt azonban ez a nemzeti park részére nem elfogadható, fentiek miatt a dinnyési halgazdaság szerint csak a Duna fele lehet leengedni a nem megfelelő vizet a halgazdaságon keresztül. A nemzeti park azonban azt szeretné, ha ez a vízmennyiség – ami körülbelül egymillió köbméter – a Velencei-tóba kerülne” – árulta el Nagy Dániel.
Arról is szól Pátka első embere, hogy a halak áttelepítésére vonatkozóan a Hofesz az illetékes, jelenleg a folyamat tervezése zajlik. Maga a tározó nehezen lehalászható, nincs kialakított halágy, nagyobb távolságokra kell bejutni, olya helyekre is, ahol a karbantartás hiány miatt elhanyagolt állapotú, eliszapolódott a meder.
„A mentett halak sorsáról a Hofesz tud nyilatkozni. De félő, hogy a nem optimális körülmények miatt nagyobb arányban várható halpusztulás” – fogalmazott Nagy Dániel.
A Pecaverzum kereste az Országos Vízügyi Főigazgatóságot és a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóságot (Kdtvizig) is. Mindkét helyről hasonló választ kaptuk. „A Velencei-tó és tározóinak együttes üzemeltetési szabályzata szerint a Kdtvizig a hidrometeorológiai, vízháztartási és vízminőségi állapotokat értékelve várhatóan októberben dönt a Pátkai-víztározó őszi üzemrendjéről” – írták.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Pátkai-víztározó FB-oldala)