2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Megoldódott a Tiszából fogott állasküsz rejtélye

Megoldódott a Tiszából fogott állasküsz rejtélye

Eddig nem tudták eldönteni a szakemberek, hogy melyik állasküszfaj közé tartozik a Tiszából előkerült példány.

Rendkívül ritka állasküsz került elő a Tiszából idén nyáron. Már akkor megírtuk, hogy a szakemberek egyelőre még nem tudták eldönteni, hogy a három állasküszfaj közül melyikről lehet szó.

Mostanra ez a rejtély is nagy bizonyossággal megoldódott, ugyanis a Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapjára felkerült a Halászat című folyóiratban megjelent publikáció, amely körbejárta és tisztázta ezt a kérdést. 

Az Észak-Szerbiában, a Vajdaság magyar határhoz közeli részén, a Tisza-menti Adorjánban kifogott állásküsszel kapcsolatban az MHTT az elérhető szakirodalmat vette elő.

Kottelat és Freyhof 2007-ben megjelent munkája, a Handbook of European Freshwaters Fishes szerint az Alburnus mento csak Németország és Ausztria szubalpin tavaiban és az ezekhez kapcsolódó vízfolyásokban fordul elő, tehát megjelenése a Tiszában a nagy távolság miatt valószínűtlen. Ugyanezen forrásmunka a Duna torkolatvidékéről Antipa által 1909-ben leírt A. danubicus fajt kihaltnak tekinti, viszont az anális úszó kisebb sugárszáma alapján megkülönböztet tőle egy újabb fajt. 

Az elterjedési térkép szerint a Freyhof és Kottelat által 2007-ben A. sarmaticus néven leírt új fajnak a Száva vízrendszerében és a Dunában élő állományai élnek hozzánk a legközelebb, ezért a legvalószínűbbnek az tűnik, hogy a fényképen látható példány, amelynél az anális úszó sugárszáma nem állapítható meg, ebből a populációból származik, tehát ez is az A. sarmaticus fajba tartozik. 

A Pisces Hungarici 11. kötetében azonban megjelent Halasi-Kovács Bélának Az Alburnus mento fajcsoport dunai fajainak revíziója című cikke. Ebben a Dunából származó hat múzeumi példány elemzésével, melyek közt egy 1935-ben Antipa által gyűjtött és meghatározott egyed is volt, azt állapította meg, hogy a 2007-ben leírt A. sarmaticus nem önálló faj, hanem az A. danubicus szinonimája. Ez alapján tehát úgy tűnik, hogy az Adorjánnál fogott állasküsz az A. danubicus faj képviselője.

Felismered ezt a halat?

A helyes válaszért KATTINTS IDE!

A bodorka az év hala 2022-ben. Nézd meg, hogy mennyi szavazatot kapott IDE KLIKKELVE!

Különleges mintázatú menyhalat fogtak a Dunából. Nézd meg a ritka példány IDE KATTINTVA!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotók: MHTT)