2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Mi lehet ez a pocsolyából előkerült halkülönlegesség?

Mi lehet ez a pocsolyából előkerült halkülönlegesség?

Csíkfélét találtak egy hazai halmentés során, a Magyar Haltani Társaság (MHTT) pedig megállapította, hogy pontosan milyet.

„A képen látható halat egy ismerősöm csalihalfogó emelőhálóval fogta szeptember 4-én a Kerka-patakban, Csesztreg község térségében, miközben az alacsony vízállás miatt kialakult sekély, lefolyástalan pocsolyákban rekedt halakat mentették át a mélyebb mederbe. Én vágócsíkra tippelek, de segítségüket szeretném kérni a határozásban” – írta az MHTT „Mit fogtam?” rovatának címzett üzenetében N. B.

Az olvasó jó helyen tapogatózott, hiszen valóban egy csíkféléről készült fotót küldött be a szakértőknek, de azért nem volt telitalálatos a tipp.

„Az erősen megnyúlt, szalagszerű, oldalról lapított test alapján a hal valóban egy csíkféle, melyeket legkönnyebben a mintázatuk alapján lehet elkülöníteni egymástól” – kezdte gyorselemzését az MHTT, hozzátéve, hogy az N. B. által sejtett vágócsík esetében öt sáv figyelhető meg, apró pettyekből és nagyobb foltokból álló sorok váltják egymást.

Ennél a példánynál azonban három különálló sáv látható.

„Ez két hazai fajra, a bolgár csíkra, valamint a balkáni csíkra jellemző. A két faj igen hasonló egymáshoz, korábban egy faj, a törpecsík képviselőinek hitték őket. A képen látható példány oldalán több mint tíz nagy folt látható, valamint a fölötte lévő szabálytalan kis pettyekből álló mintázat az egész testen végighalad egészen a farokúszóig. Ezek alapján megállapítható, hogy a hal egy balkáni csík (Sabanejewia balcanica)” – írták a haltani szakemberek.

A Pecaverzum korábban már fotókkal bemutatta a Magyarországon őshonos, de nem fogható negyven halfaj mindegyikét. Ahogyan írtuk, a balkáni csík Közép- és Dél-Kelet-Európában terjedt el, a Fekete-tenger medencéjében a Duna vízgyűjtőjében él.

Folyóvizeinkben jellemzően a paduczónától a dévérzóna felső szakaszáig találhatjuk meg, de ritkán a pérzónáig is felhatol.

A nap nagy részét a homokba vagy sóderbe fúrva tölti. Szaporodása áprilistól júniusig is eltarthat.

A legnagyobb példányok testhossza legfeljebb 8-9 centiméter lehet. A balkáni csík természetvédelmi értéke tízezer forint.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MHTT/Pecaverzum)