A Fertő-Hanság Nemzeti Parka a lápi póc-neveldéjébe kiemelt figyelmet szentelnek a fokozottan védett fajnak. Egy most végrehajtott fejlesztés mostantól még nagyobb biztonságot garantál a kihalás szélére sodródott őshonos fajunknak.
A lápi pócok védelme érdekében október 3-án, hétfőn két mérőeszközt telepített a lápi póc-neveldéjében a Fertő-Hanság Nemzeti Park.
A kihelyezett eszközök folyamatosan mérik a víz oldott ásványianyag-tartalmának, a vízhőmérsékletének és a vízmélységnek a változását. Az adatok segítségével a szakemberek mostantól pontosabb képet kaphatnak a pócok élőhelyigényéről.
„A lápi póc hazánkban fokozottan védett és Natura 2000 jelölőfaj, ezért kiemelt figyelmet fordítunk a faj védelmére” – írták a tájékoztatóban.
Emlékeztettek, hogy a faj országos előfordulása folyamatosan csökken, visszaszorulásának két fő oka az élőhelyeik megszűnése és az inváziós amurgéb térhódítása.
„Az eszközöket gyártó és telepítő ESH Kft.-nek ezúton is köszönjük a természeti kincsünk, a lápi póc érdekében tett szolgálataikat, segítségüket!” – fogalmaztak a közleményben.
Ez a mindössze 6-8 centiméternyire növő apró hal 60 millió éve jelent meg a Földön, és a folyamszabályozások előtt tömegesen fordult elő hazánkban a lápos, mocsaras területeken. Kis mérete miatt csak a legszegényebbek fogyasztották, de az 1800-as években még kosárszámra vitték haza a parasztok, hogy sertést és baromfit takarmányozzanak vele – írta egy korábbi cikkében a Balatoni Limnológai Kutatóintézet.
A lápi póc kizárólag a Duna és a Dnyeszter folyamok vízgyűjtőjén fordul elő, de elterjedési területe döntően a Kárpát-medencére esik, ezért Kárpát-medencei endemizmusnak is tekintik.
Élettere a számára alkalmas területek kiterjedésének csökkenésével továbbra is egyre szűkül, és mivel az egyes populációk többnyire jelentős mértékben elszigeteltek, fennmaradásuk bizonytalan.
Az Európai Unió irányelvének értelmében közösségi jelentőségű, hazánkban 1974 óta fokozottan védett faj állományai mára drasztikusan megfogyatkoztak, természetvédelmi értéke egyedenként 250 ezer forint.
A szakemberek évtizedek óta foglalkoznak a fajjal, és 2006, a balatoni vízgyűjtő terület monitorozásának kezdete óta kiemelten kezelik.
A most zárult projektben a kutatók a lápi póc elterjedésének pontosítására irányuló vizsgálatokat végeztek, és az előre kijelölt élőhelyeken meghatározták állományainak méretét. A terepi munkák 2017 és 2019 között zajlottak.
A Balatoni Limnológai Kutatóintézet kutatóinak álláspontja szerint a faj elterjedésének pontosítása érdekében kulcsfontosságú a lápi póc számára potenciálisan alkalmas, de korábban nem vizsgált vízterek felmérése. Emellett az állományok hosszú távú nyomon követésére és a populációkat veszélyeztető tényezők feltárására is szükség van, hogy a faj hosszú távú fennmaradását biztosító intézkedések megszülethessenek.
A legfontosabb tennivalók között kiemelendő a pócpopulációk elszigetelése az inváziós amurgébállományoktól és a kiszáradással fenyegetett élőhelyek vízvisszatartásának, vízpótlásának biztosítása.
A kutatás eredményei a Módszertani kézikönyv a hazánkban előforduló egyes közösségi jelentőségű állatfajok terepi vizsgálatához című kiadványban jelentek meg.
A Pecaverzum korábban is foglalkozott már a lápi pócokkal. Megírtuk azt is, hogy jelentősen csökkent a lápi póc állománya a Felső-Tisza vidékén és az Öreg-Túrban. Részletek ITT!
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Fertő-Hanság Nemzeti Park, fotó: Balatoni Limnológai Kutatóintézet)