Ritka és különleges, fekete színű halat akasztott egy kezdő pecás, és mivel nem tudta, milyen példánnyal hozta össze a sors, levelet írt a Magyar Haltani Társaság (MHTT) Mit fogtam? rovatának.
„A képen látható halat júliusban fogtuk a Szanki Horgásztó és Pihenőpark területén. Kezdő horgászként nem sikerült pontosan beazonosítani. A határozásban kérjük segítségüket” – írta az MHTT-nek írt levelében O. V. J.
A halról ugyan egyértelműen eldönthető, hogy ponty, a fekete szín zavart okozhatott a fajmeghatározásnál.
„A megnyúlt, oldalról lapított test, a mérsékelten magas hát, a közepes méretű fej, a csúcsba nyíló száj, melynek szegletében egy pár bajusz található, valamint az oldalvonalon számolható 37 nagyméretű pikkely alapján a hal egy ponty (Cyprinus carpio)” – válaszoltak az olvasónak a szakértők, majd rátértek a hal színére.
„A sötét színezet a melanin nevű pigment túltermelődésének következménye, amit genetikai változás, azaz mutáció idéz elő” – fogalmaztak a haltani szakemberek.
A Pecaverzum korábban már többször hírt adott melanisztikus pontyfogásról.
Amint 2021. július 21-én írtuk, egy nagyon ritka, rendkívül különleges fekete ponty akadt horogra a Majosliget Pihenő és Horgászparkban a Pontybarátok Feeder Team versenyén.
A gyönyörű zsákmányt method technikával sikerült horogra csábítania Gréczi Zoltánnak a Majosliget Páros Kupán.
Mindössze négy nappal később Gergely Botond akasztott egy újabb „cigánypontyot” a IX. Maconkai Napsugár Kupán, később ráadásul meg is nyerte a horgászversenyt a gyermekek kategóriájában.
2023. október 5-én arról írtunk, hogy egy ifjú horgász terelt partra egy fekete pontyot egy veszprémi bányatóból.
Az akkor még csak hétéves pecás, Kozma Krisztián egy vattacukor ízesítésű pop-uppal járt túl a halkülönlegesség eszén.
A fotót még akkor elküldtük Sallai Zoltán haltani kutatónak, aki tudományos célú halászatai során szokott találkozni hasonló színezetű példányokkal.
„A természetben előfordulnak a pontynak ilyen sötét színű változatai, amelyet a köznyelvben »cigánypontynak« is neveznek, de a halak fekete színét bizonyos fajok esetében a hímivarú egyedeknél is megfigyelhetjük (például gébfajok). A sötét-fekete színt okozhatja a halegyed vaksága és a melalin túlzott termelődése is” – nyilatkozta két éve ősszel honlapunknak Sallai Zoltán.
A haltani kutató általánosságban elmondta, a halak jól alkalmazkodnak környezetük színéhez.
Például zavaros, áradt vízben általában fakóbbak, színtelenek a halak, míg egy-egy sötét színű, tiszta, lápi vízben jóval sötétebbek lehetnek az átlagosnál.
A halakban normál esetben négy festékanyag tud szintetizálódni: a fekete melanin, a gyöngyházfényű guanin, a narancsszínű xantofill és a vörös színű eritrofill.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: MHTT/Pecaverzum-archív)