2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Nem bontották el határidőre az illegális horgászbódékat Vonyarcvashegyen

Nem bontották el határidőre az illegális horgászbódékat Vonyarcvashegyen

Az utóbbi napok információi szerint Vonyarcvashegyen nem is kettőt, hanem legalább hat-hét illegális házikót, illetve bódét rejt a Balaton-parti zagyerdő, amit nem bontottak el határidőre, így az építésügyi hatóságnak is lesz dolga az ügyben. Mint a balatontipp.hu egyik régi cikkéből kiderül, pár bódé közülük már 2021-ben is javában állt. Vonyarcvashegyen az illegális stégek elbontása és „erdőnyi” szabálytalan horgászkaró begyűjtése is zajlik.

Pali Róbert, Vonyarcvashegy polgármestere a HírBalatont arról tájékoztatta, hogy a helyi volt zagytérben, ami ma egy zagyerdővel fedett vízgazdálkodási terület, nem bontották el a vízügy által kitűzött határidőre az illegális faházakat, bódékat. 

Ezeknél az eseteknél az építésügyi hatóságot is be kellett vonni az eljárásba, amelynek minden segítséget megad az ügyben összefogó önkormányzat, vízügy, vízi polgárőrség, és minden bizonnyal a rendőrség is, ha szükség lesz kényszerbontásra – tette hozzá.

A polgármester álláspontja szerint a legnagyobb hibát az követi el, aki jog-, illetve hatáskörében nem tesz meg mindent a rendrakásért, és nem biztosít rá forrást. Egy önkormányzatnak is így kell cselekednie, amennyire a lehetőségei engedik – mondta a településvezető.

Pali Róbert úgy látja, a kellő büntetés vezet a leggyorsabban a szükséges szemléletváltáshoz, hogy mindenki betartsa a szabályokat. Példaként említette, hogy Vonyarcvashegyen kényszerkaszáltatást rendelnek el azokon a portákon, ahol a gaz és a parlagfű felüti a fejét. 

„Ez roppant macerás, hiszen magánterületre kell bejutni, a rendőrség jelenlétében, majd kifizettetni a munkadíjat és a büntetést, de megéri megkínlódni vele, mert évről évre kevesebb alkalommal van rá szükség” – árulta el.

Kerekes Péter, a Balatoni Vízi Polgárőr Egyesület elnöke arról számolt be a HírBalatonnak, hogy Gyenesdiás partjainak megtisztítása után most Vonyarcvashegy következik. 

Szeptember 7-én, csütörtökön rendkívül sok illegális horgászkarót gyűjtöttek be a volt zagytér előtti vízterületekről, amely mögött az illegális bódék is találhatók. 

Ami a stégeket illeti, tudomása szerint a település partjainál két szabályos közösségi vízbejáró van és négy szabálytalan. Az utóbbiak közül a vízügy felszólítására egyet elkezdett elbontani a tulajdonosa, három esetében pedig hatósági elbontásra kerülhet sor, ha a nyolcnapos határidőre nem sikerül a tulajdonosoknak legalizálniuk, vagy elbontaniuk azokat – közölte.

A déli parti településeken nem pár darab, hanem ennek sokszorosa az illegális víziállás, így komoly érdeksérelmeket jelent a Balaton partjain összefogással megkezdett rendrakás. 

Kerekes Péter elmondta, hogy miközben sok biztatást és dicséretet kapnak, egyes közösségi oldalakon a vízi polgárőrséget is támadják, amiért közreműködik ebben a munkában. 

„Sokan nem értik, hogy mi nem egy hatóság, hanem egy olyan civil szervezet vagyunk, amelyik amellett, hogy emberéleteket és vagyontárgyakat ment a vízen, segít a vízügynek, és partnere az önkormányzatoknak a jog, a Balaton és a közösségi érdekek megvédésében” – hangsúlyozta. 

Megjegyezte, egyre népszerűbb a vízipolgárőrség a fiatalok körében is, így folyamatosan nő a tagszámuk, ami jelenleg 72 fő.

Mint kifejtette, akadnak a vonyarcinál is extrémebb esetek a Balatonon. Balatongyörök és Szigliget között például már horgászkaróerdőről beszélhetünk, annyi a szabálytalanul kihelyezett és otthagyott karó. 

Balatongyörökön pedig egy engedéllyel rendelkező, mederhasználati díjat is fizető stégtulajdonos kétszintes házikót húzott fel a stégére – mesélte. 

 Ezen a tóparti településen hiába szeretné a polgármester támogatni a vízi polgárőrökkel való együttműködést, a testület már kétszer is leszavazta – közölte Kerekes Péter.

„Az önkormányzatoknak csak a szárazföldön vannak jogosultságai, a vízügynek pedig önmagában kevés a hajója, a forrása és az embere ehhez a munkához, ezért van szükség egy nagyobb összefogásra ahhoz, hogy végre érdemi lépések történjenek. A 44 tóparti település közül eddig Gyenesdiás, Vonyarcvashegy, Balatonmáriafürdő, Keszthely, Balatonberény és Balatonfenyves kötött, illetve kíván kötni megállapodást a vízi polgárőrséggel, hozzájárulva az üzemanyag költségeinkhez, hogy segítséget tudjunk nyújtani a rendrakásban” – mondta Kerekes Péter.

A témában született korábbi cikkünkben Pali Róbert azt állította, hogy a faházakban horgásztatás is történt, azonban ezt a Pecaverzumot megkereső tulajdonosok kategorikusan cáfolták.  

A balatoni stégbontásokról ITT írtunk.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: HírBalaton/Pali Róbert)