A Tisza árterületéről kimentett, 3-5 kilogramm közötti pontyokat a halőrök visszahelyezték a folyóba.
Mint ismeretes, 18 tonna pontyot telepített a Tiszába és a Nagykunsági-főcsatornába a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KTVHESZ) szeptember 27-én és 28-án.
A halasításról szóló hírt követő napon egy halmentésről is beszámoltak. Tájékoztatásuk szerint megkezdték az őszi halmentéseket.
„Szövetségünk nemcsak halat telepít, hanem az őshonos halak mentését is elvégzi” – írták.
Közölték: a Tisza-folyó árterületéről 19 darab 3-5 kilogramm közötti tömegű pontyot sikerült kimenteni, és visszahelyezni az eredeti élőhelyére.
Donkó Péter szövetségi titkár korábban elmondta, a 2017 óta eltelt időszakban sikerült kialakítani azt a protokollt, amely eredményes halmentéseket eredményezett a szövetség területén.
A víztestek lehalászásnak sorrendjéről a következő információk alapján dönt a KTVHESZ:
- Árhullám levonulása esetén a halőrök gyakorlatban ellenőrzik az egyes holtágak, kubikok tényleges feltöltöttségét. Regisztrálják, hogy mely vízterek váltak potenciális halbölcsővé vagy éppen csak ideiglenes élőhellyé.
- Milyen ökológiai állapotokat lehetett regisztrálni az elöntés alatt: vízhőmérséklet, áramlási viszonyok, holtág pillanatnyi állapota, aljzat minősége (agyag, iszap, homok, kavicsos, stb), növényzet jelenléte, hiánya, minősége.
- Az elöntés idején mely halfajok természetes vízi szaporodásának a legnagyobb az esélye.
- A későbbi állapotok alakulása: vízi növényzet terjedése, vízszintcsökkenés mértéke, havária kialakulása, oxigénhiányos állapotok, vízvirágzás, stb.
- Megfigyelhető-e adult, juvenilis halállományok jelentősebb mennyisége.
- Horgászat, orvhorgászat pontos ismerete: mértéke egyenesen arányos a halbőséggel.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: KTVHESZ)