Október 1-jén a Kapos-folyón tapasztalt, a kaposvári Magyar Cukor Zrt. gyáregységénél kezdődött szennyezés jelentős halpusztulást és vízminőségi problémákat okozott a térségben. A Tolna Vármegyei Kormányhivatal közlése szerint nem történt jogsértés, és nincs szügség további intézkedésre. A Tolna Megyei Horgászegyesületek Szövetsége (Tohosz) ugyanakkor a szennyezéssel kapcsolatban feljelentést tett, és jelenleg is folyik a rendőrségi nyomozás.
A Tohosz a Facebook-oldalán tájékoztatta a horgászokat a Kapos-folyón történt szennyezéssel kapcsolatos eljárás eredményéről, amely a kormányhivatalhoz mint természetvédelmi-, halgazdálkodási hatóság hatósághoz tett bejelentés alapján indult.
A hatósági ellenőrzés keretén belül bizonyítási eljárást folytatottak le, amit azzal a megállapítással zártak le, hogy jogsértést nem tapasztaltak, éppen ezért hatósági eljárás megindítására nem került sor, egyéb intézkedés megtétele sem volt indokolt.
„A közérdekű bejelentésben jelzett halpusztulást a vízben oldott oxigén alacsony mennyisége eredményezte. A szennyezés a Kapos-folyó Sióba torkollását követően jelentősen hígult, a befogadó víztest vízhozamával keveredett. Az oxigénhiányos víz a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság által megjelölt, Sióban élő vagy táplálkozó védett állatfajokra, illetve azok élőhelyére nem gyakorol jelentős negatív hatást, védett állat elpusztulására vonatkozó információ egyáltalán nem merült fel. A szennyezés az érintett vízrendszer védett, illetve Natura 2000 oltalom alatt álló szakaszaira érdemi hatással már nem jutott el” – idézte a kormányhivatal közleményét a Tohosz.
A halgazdálkodási hatóság a szennyezés hatásait az érintett halállományra vonatkozóan vizsgálta. Az ellenőrzés során a halak, különösen a dévérkeszeg faj egyedei, magatehetetlen, agonizáló állapotban sodródtak a folyóban.
A hatóság mintavételezést végzett, és a halakból vett mintákat a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriumába küldte.
Az elvégzett toxikológiai vizsgálatok nem mutattak ki toxikus anyagokat a vízben. A halállomány csökkenése nem érte el a jogszabályok szerinti tömeges halpusztulás mértékét, így a hatóság nem indított eljárást, és további intézkedés sem volt szükséges.
A Tohosz ugyanakkor a szennyezéssel kapcsolatban feljelentést tett, és jelenleg is folyik a rendőrségi nyomozás.
A nyomozás célja annak kiderítése, hogy mi okozta a szennyezést, és hogy történt-e bűncselekmény a szennyező anyagok kibocsátásával kapcsolatban.
A Tohosz a nyomozás eredményéről a horgászokat és az érintett közösséget a későbbiekben fogja tájékoztatni.
Ami az előzményeket illeti, a szennyezés, amely már szeptember végén jelei mutatkozott a Kapos-folyón, az október 1-jén tapasztalt drámai oxigénhiányhoz és számos hal elpusztulásához vezetett.
Az oxigénszint több helyen 0,3 mg/l alá csökkent, ami rendkívüli veszélyt jelentett a halak számára.
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság azonnali vízminőségi kárelhárítási készültséget rendelt el, amit fokozatosan emeltek, hogy megfékezzék a szennyezés tovaterjedését.
A szennyezés következtében több szakaszon habfoltok és bódult halak jelentek meg, és a Sió-csatornában is nagyobb méretű, kábult halakat találtak. Október 8-án a Kapos-folyó Somogy vármegyei szakaszán horgászati tilalmat rendeltek el.
A vizsgálatok során nem találtak toxikus anyagokat, és a halpusztulás mértéke sem érte el a tömeges halpusztulás szintjét, így a hatóságok nem indítottak további eljárásokat.
A Kapos-folyó szennyezése után elrendelt horgászati tilalmat november 22-én feloldották, miután a vízminőség javult. Ahogyan már írtuk, a Tohosz által elrendelt rendőrségi nyomozás révén kiderülhet, hogy mi okozhatta a szennyezést, és történt-e bűncselekmény.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Tohosz)