A busafajok fogására irányuló, nagy méretű fenékvarsákkal folytatott ökológiai halászat során egy idősebb leánykoncér (Rutilus virgo) is előkerült a Tisza-folyó Tisza-tavi szakaszáról, a Tiszafüredről Poroszlóra vezető híd közelében február 22-én – közölték a Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapján.
A fogás helyszínén (koordináták: 47.643347, 20.738934) az áradások idején a folyó felgyorsul, de máskor a duzzasztás miatt meglassult víz nem tipikus élőhelye a reofil fajoknak.
Juhász Máté halkutató szerint ezért a Tisza-tavon ritkaságszámba menő leánykoncér különleges előfordulásnak számít.
Legutóbb 2021-ben sikerült kimutatni a fajnak egy fiatal példányát ugyancsak Tiszafürednél, de meglepő módon a Tisza-tó tározótéri állóvizéből.
Érdekességként: pár nappal később, március 2-án, szinte pontosan ugyanott egy másik áramláskedvelő fajnak, a domolykónak (Squalius cephalus) egy idősebb példányát sikerült megfogni, március 18-ig pedig három újabb, méretes domolykó és egy adult márna (Barbus barbus) is előkerült.
2023 novemberétől február végéig szokatlanul sok, összesen hét árhullám vonult le ezen a Tisza-szakaszon, ami nyilvánvalóan összefügg a szokásosnál lényegesen enyhébb időjárással.
A 2024-es év februárja különösen rendhagyó volt, a hónap országos átlaghőmérséklete hét fokkal volt magasabb az 1991–2020 közötti időszak átlagánál.
Minden bizonnyal az enyhe, de csapadékos tél által előidézett áradásoknak köszönhető, hogy a Tisza-tavi folyószakaszon is gyakoribbá váltak ezek a gyorsabb vizeket jellemző, kimondottan áramláskedvelő fajok.
A 40 nem fogható halfajt bemutató cikkünkben azt írtuk a 10 ezer forint természetvédelmi értékű leánykoncérról, hogy a Duna vízrendszeréhez tartozó nagyobb folyók paduc- és márnazónájában él, ritka, veszélyeztetett endemizmusunk.
Áramláskedvelő faj, optimális élőhelyét a folyók sebesebb sodrású, kavicsos és sóderes medrű, üledékmentes szakaszai adják.
Március és május között ívik, a hímek ebben az időszakban jellegzetes, több sorban elhelyezkedő, rózsatövishez hasonló, fehér nászkiütéseket viselnek. Kifejlett példányainak hossza az 50 centimétert is elérheti.
Az országos rekord Cservenák László nevéhez fűződik, aki 2011. július 31-én a Szentendrei Kis-Dunából fogott egy 3,21 kilogrammos, 52 centiméteres példányt. Ezek szerint a most kifogott egyed is egy átlagon felüli méretű leánykoncér lehetett.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)