2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Sok vermelőhelyet ismernek az orvhalászok a Tiszán

Sok vermelőhelyet ismernek az orvhalászok a Tiszán

Sok vermelőhelyet ismernek az orvhalászok a Tiszán, és sajnos gyakorta próbálkoznak is a halfogással. A karácsony közeledtével ezek a cselekmények sűrűbbé válnak, mert megnő kereslet az illegális hal iránt. A halőrök a legmodernebb eszközökkel veszik fel a harcot, és folyamatosan fejlesztik felszereléseiket. 

Mint arról korábban beszámoltunk, varsát találtak Tiszán, Tiszabura környékén a halőrök, aki időben felfedezték az illegális halászati eszközt, és azt eltávolították a folyóból.

– Az a tapasztalat, hogy ilyentájt, ősszel-télen, amikor lehűlik és a víz és a halak elkezdenek összegyűlni a vermelőhelyeken, az orvhalászok is aktívabbá válnak, egyre több halászhálót, varsát helyeznek ki – nyilatkozta Donkó Péter, a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetségének (KTVHESZ) ügyvezető igazgatója a szoljon.hu-nak.

Mint mondta, a karácsony közeledtével megnő a kereslet a halak iránt, nagyobb a piaca az illegálisan kifogott példányoknak. 

– A csatornákon is csökkentik a vízmennyiséget a téli vízszintre, így könnyebb a dolguk a tilosban járóknak. A Tiszán sok vermelőhelyet ismernek az orvhalászok is, sajnos, így rendszeresen próbálkoznak ezeken a helyeken. Ezért halőreink is kiemelten ellenőrzik ezeket a helyeket, de a horgászoktól is változatlanul várjuk a jelzéseket, ha gyanúsat észlelnek, és nem győzzük hangsúlyozni, hogy biztosítjuk számukra az anonimitást, tehát nem fogja más tudni, hogy ki tett bejelentést egy-egy eset kapcsán – árulta el Donkó Péter.

Hangsúlyozta, közös érdek, hogy ne hordják el a vízből a halakat az orvhalászok és orvhorgászok. A szövetség idén is a horgászjegyekből befolyt összeg hetven százalékát a telepítésekre fordította, így jó lenne, ha az állomány a szabálykövető horgászok örömére szolgálna, és nem a nyerészkedők húznának belőle hasznot – fogalmazott. 

Gyanús lehet, ha valaki halakat kínál megvételre, akár pecások is. Az ilyen esetekről is jó, ha hírt kapnak, hiszen horgász sem kereskedhet a halakkal. Az ugyan nem tartozik a halőrök hatáskörébe, hogy az ilyen esetekben eljárjanak, de felveszik a kapcsolatot az illetékesekkel, állami halőri szolgálattal vagy a vízirendészettel – közölte. 

A szövetség egyébként rendelkezik minőségi technikai eszközökkel. Őreiknél halradarok vannak, melyeket felhelyezve a csónakokra, az eszköz jelez minden gyanús tárgyat a víz alatt. 

A legutóbb felszedett varsát is így fedezték fel. De észre lehet venni a segítségével a kihelyezett hálókat, sőt, az orvhalászok végszerelékét is megtalálják, a kijelzőn megjelenő gyanús egyenes vonalak árulkodnak róla.

A KTVHESZ várhatóan még az idén drónnal is bővíti az eszközparkját. Egy ilyen 2-3 millió forint értékű repülő eszköz lámpával és videófelvevővel is fel van szerelve, így akár éjjel is könnyen tudnak vele ellenőrizni olyan helyeket is, melyek nehezen megközelíthetők, vagy könnyen észrevehetik a tilosban járók a közeledő halőröket.

Arról, hogy egyre több helyen vetnek be drónokat a halőrök, ITT ÍRTUNK!

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitóképünk illusztráció, forrása: KTVHESZ)