2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Többméteres vízszintemelkedések várhatók a Dunán – a legfrissebb információk

Többméteres vízszintemelkedések várhatók a Dunán – a legfrissebb információk

A már lehullott csapadék hatására intenzív vízszintemelkedések indultak meg a Rábán, a Murán és a Zagyván, több folyón is árvízvédelmi készültséget rendeltek el, és a szám növekedhet a következő napokban.

Nagy segítséget nyújtanak a levonuló árhullámok elleni küzdelemben az elmúlt évek vízügyes fejlesztései – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szombaton az MTI-vel.

A közleményben felhívták a figyelmet, hogy Rönökön és Rábagyarmaton a nemrég átadott automata üzemeltetésű tározók visszatartották az éjjel lezúduló csapadékot, több százezer köbméter vizet és ezzel megmentették az alattuk lévő településeket az elöntéstől. Jól vizsgáztak a töltéserősítések és a szentgotthárdi árapasztó is.

Az éjszakai és hajnali órákban csaknem 50 vízügyes érkezett meg a Dunántúlra az ország minden részéről, hogy segítséget nyújtsanak helyi kollégáiknak a védekezési munkákban.

A hidrológiai előrejelzés továbbra is bizonytalan, a legtöbb csapadék a következő 24 órában újra a Rába, a Mura és a Dráva vízgyűjtőjére várható – jelezte az OVF.

A tájékoztatás szerint a mediterrán ciklon várhatóan még több napig a térségben marad, ezért további számottevő mennyiségű esőre kell számítani elsősorban a Traun-Enns, a bécsi medence, a Mura, a Felső-Dráva, valamint a Sajó-Hernád vízgyűjtőjén. A csapadék idő- és térbeli eloszlása továbbra is a szokásosnál bizonytalanabb, de mind a Duna, mind a Tisza vízgyűjtőjén jelentős mennyiség várható.

A már lehullott csapadék hatására intenzív vízszintemelkedések indultak meg a Rába-, a Mura- és a Zagyva-folyókon. A Rába Szentgotthárdnál szombaton hajnali 4 órakor 476 centiméterrel, III. fokú készültség mellett tetőzött. A folyó Körmendnél továbbra is erősen árad, 12 órakor 436 centimétert mértek, pár órán belül itt is III. fokú készültség várható – írta a vízügyi főigazgatóság.

Az Országos Vízjelző Szolgálat előrejelző rendszerében szereplő hazai vízmércékre készített számítások alapján – ha az előrejelzett csapadék lehullik – a következő hat napban a Duna vízrendszerén a Dunán Nagybajcsnál I. fokú készültséget kell majd elrendelni. A folyó többi magyarországi szakaszán készültség alatt maradnak a vízállások, de jelentős, többméteres vízszintemelkedések lesznek.

A Rábán, a Murán és a Dráván a III. fokú árvédelmi készültségi szintet meghaladó vízállások várhatók a következő napokban.   

A Tisza vízrendszerén a Tarnán az I. fokú, a Sajón, a Hernádon és a Zagyván a II. fokú árvédelmi készültségi szinteket meghaladó vízszintek kialakulása valószínűsíthető – közölte az OVF.

A közlemény szerint az árvízvédelmi készültségekkel érintett védelmi szakaszokon a fokozatoknak megfelelő éjjel-nappali figyelő- és járőrszolgálatot tartanak a vízügyi igazgatóságok. Ahol önkormányzati védekezés van, ott a vízügyes szakemberek azonnal rendelkezésre állnak és műszaki segítséget nyújtanak, ha a települési védelemvezetők ezt kérik.

Lakóházakat veszélyeztetett a Rába áradása Csákánydoroszlón

A Vas vármegyei Csákánydoroszlón a Dózsaligetben hat árterületen épült lakóházat veszélyeztet az elmúlt napok intenzív esőzései miatt megáradt Rába-folyó, a lakóknak átmenetileg el kellett hagyniuk otthonaikat, Gasztonyban pedig a belvíz vett körbe öt ingatlant, amelyeket homokzsákokkal védenek – közölte honlapján a Vas Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szombaton.

A tájékoztatás szerint pénteken több esetben riasztották a tűzoltókat patakokon kialakult villámárvizek miatt, Szombathelyen, Kenézen, Vasváron, valamint több Körmend és Szentgotthárd környéki településen pedig az utcáról és a mezőgazdasági területekről a házak udvarába, garázsokba és pincékbe beáramló esővíz okozott gondot.

Azt írták, Magyarnádalján a Csencsi-patak vízszintjének növekedése miatt a közeli házak kerültek veszélybe, Szentgotthárdon pedig több lakóingatlan pincéjében 20-30, helyenként 40 centiméteren gyülemlett fel az esővíz, amit kiszivattyúztak.

Hozzátették: Felsőszölnökön árkokban és garázsban jelentett problémát az összegyűlt csapadékvíz, Körmenden egy családi házat kellett megvédeni a vízbetöréstől.

Felsorolásuk szerint Szentgotthárdon a Rába hétvégi házakat vett körbe, itt egy lakót a tűzoltók kishajó segítségével vittek ki a szárazföldre. Hozzáfűzték, hogy Körmenden és Szentgotthárdon összesen több mint kétezer homokzsákot használtak fel a lakóingatlanok megvédéséhez.

A katasztrófavédelem beszámolója szerint a Rába áradása miatt több őrségi bekötőutat is le kellett zárni, a térségben közlekedőket arra kérik, hogy mielőtt útnak indulnak, tájékozódjanak.

A Nyugat-Dunántúli Vízügy Igazgatóság tájékoztatása szerint a Rába vízszintje szombat hajnalban 476 centiméteres vízállásnál tetőzött. Körmendnél reggel 387 centimétert mértek, a tetőzést itt 500-510 centimétert meghaladó vízállással vasárnap reggelre várják, ami miatt a szakemberek szerint a legmagasabb harmadfokú árvízvédelmi készültség elrendelésére lesz szükség a folyószakaszon.

A vízügyi igazgatóság tájékoztatása szerint árvíz miatt teljes szélességében lezárták a Kemenestaródfa-Vasalja, Pinkamindszent-Moschendorf (Ausztria), Pinkaminszent-Srem (Ausztria), Rátót-Rábagyarmat, Vasszentmihály-Csörötnek, Szakonyfalu bekötőutat, a Magyarszombatfa-Csákánydoroszló, Csákánydoroszló-Nádas közötti alsórendű utakat, valamint a Felsőmarác bekötőutat is.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: OVF)