2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Továbbra is rejtély, hogyan kerültek tokhalak az RSD-be

Továbbra is rejtély, hogyan kerültek tokhalak az RSD-be

A Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség (RDHSZ) rekordlistáján már öt darab vágótokfogás szerepel, de a Magyar Haltani Társaság (MHTT) szerint valójában két halról van csak szó, amelyeket visszafogtak. Hogy miként kerültek a vágótokok az RSD, azt továbbra is homály fedi.

A vágótokok története az RSD-n 2022. november 19-én kezdődött, amikor az RDHSZ székházától nem messze, a Savoyai-kastély előtti Duna-parton Ujcz Vince 13 éves gyermekhorgász egy, a horgászok becslése szerint körülbelül 75 centiméteres és 3,5 kilogrammos vágótokot fogott. E fogás körülményeiről a Magyar Horgász 2023. februári számának 84. oldalán olvashatunk részletesebben.

A második fogásra 2023. január 7-én került sor, amikor Hanol Dénes, a Petőfi HE horgásza a Makádi Ezüstparton egy 2925 grammos, 66 centiméter hosszú vágótokot akasztott. 

A hal fenekező szereléket vett fel a parttól mintegy 40 méteres távolságban, 5,5 méter mélyen. Ötperces fárasztás után következett a mérlegelés és a chippelés, majd a védett folyóvízi ritkaság visszatérhetett az RSD-be. 

És ennek a halnak a története itt még nem ér véget, mert 2023. január 22-én Szekér János (Neptun HE) a bő két héttel korábban fogott és chippel ellátott egyedet visszafogta csonti csalival, feederezve az RSD bal partján, Dömsödnél, a 8,5 folyamkilométernél.

A másodszori megfogásig a hal veszített tömegéből, a mérlegelésnél csupán 2,5 kilót nyomott. Az RSD történetében a tokfélék közül – a ritka előfordulású kecsege mellett – a vágótok a második leírt faj, a vágótoknak pedig ezek az első fogási adatai az RSD-ből.

Március 30-án, csütörtökön Gross Alexandru (Ráckevei HE) mikropelletes etetésen pellettel csalt horogra egy 1,870 kilogrammos, 56 centiméter hosszú vágótokot, amelynek a kerülete 22 centiméter volt.

A hal 13 óra körül került partra az RSD főágából Makádnál. A fárasztás öt percig tartott napos, enyhén déli szeles időjárási körülmények között. 

A legutóbbi alkalom pedig, amikor vágótok került horogra az RSD-n április 9-én, vasárnap volt. Jung István (Halfogók Baráti Köre) Szigetbecsénél akasztott egy 1,835 kilós, 58 centiméteres egyedet, a kerületét 30 centinek mérték.

A vágótokok megjelenésével az RSD-n az MHTT is foglalkozott. Honlapjukon megjelent írásban leszögezik, hogy az április 9-én előkerült hal minden bizonnyal megegyezik Ujcz Vince gyermekhorgász által november 19-én megfogott, becsült tömegű egyeddel. Az MHTT ezt az úszók külsérelmi nyomai alapján állapította meg.

„Mindazonáltal az már bizonyos, hogy legalább két vágótok került elő eddig az RSD-ből. A halőrök mindkét halat chipelték, majd mindkettő visszafogásra került a vízterületről. Arra, hogy hogyan kerültek ezek a vágótokok az RSD-be, valószínűleg továbbra sem kapunk tévedhetetlen magyarázatot” – fogalmazott az MHTT.

Racionális megfejtés lehet, hogy a Dunából úsztak át. 2021-ben a vadászati a világkiállításon bemutatott tokhalakat és vizákat ugyanis Dunába telepítették. Előbbiből ezer darabot, utóbbiból néhányat. A vizák 15-17 kilósak voltak, a legnagyobb vágótok pedig meghaladta a 20 kilót. Nézd meg a helyszínen készült fotókat ITT!

Látványosan kiugrik a vízből a horogra került tokhal. Nézd meg a videót ITT!

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: RDHSZ)