2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Veszélyezteti az élővilágot a klórmeszes kezelés, mégis újabb horgászvíz alkalmazza – videóval

Veszélyezteti az élővilágot a klórmeszes kezelés, mégis újabb horgászvíz alkalmazza – videóval

A Nógrád megyei Zagyvarónai hűtővíztározók – vagy ahogy helyben hívják a vízválasztói tavak – teteje smaragdzöld színűvé változott a napokban. Az Erőmű Egyesület a „hagyományos”,  klórmeszes kezelést alkalmazza. Az egyesület szerint a vegyszeres beavatkozás nem tesz kárt az élővilágban. Nem így látja ezt egy tóbetegségeket mikrobiológiai készítményekkel kezelő magyar cég. Szerintük a klórmész méreg, és csak átmenetileg tudja gátolni az algák szaporodását, miközben a növényzet és állatok egészségét is veszélyezteti. 

A nool.hu érdeklődésére Varga Zoltán, az Erőmű Horgász Egyesület elnöke megnyugtató választ adott, mondván: a jelenség a sok napsütés miatt teljesen természetes.

– A nagy szárazság és hőség miatt megjelent a zöld alga a vízválasztói tavakon, amely ellen szigorú adagolás alapján vagy mészhidráttal vagy klórmésszel védekezünk. Fontos, hogy ez a két vegyszer nem használható egyszerre, a kettő között mindenképp be kell tartani a meghatározott várakozási időt. Jelenleg ez utóbbi megoldással léptünk fel a kialakult helyzet ellen, azonban a kezelés hatása hozzávetőleg csak néhány hét múlva válik láthatóvá – ismertette az algásodás elleni védekezés folyamatát Varga Zoltán.

Az Erőmű Egyesület elnöke hozzátette: a halak a tóban egészségesek, azokra semmilyen veszélyt nem jelent a „zöldülés” ellen alkalmazott vegyszer. Ennek értelmében továbbra is lehet horgászni a tavak partján, korlátozást nem rendeltek el. 

Így néz ki az algavirágzás a Zagyvarónai hűtővíztározóknál: 

Hogy a vegyszeres kezelés nem okozna károkat az élővilágban, azt a Pecaverzum érdeklődésére határozottan cáfolta Laczikó Tamás, a tóbetegségeket mikrobiológiai készítményekkel kezelő Greenman Kft. sales managere, aki szerint „a klórmész visz mindent.”

Portálunknak küldött tájékoztató anyagában a Greenman Kft. kiemeli, hogy a tóbetegségek „hagyományos” kezelése során fertőtlenítő, klórozó, oxidáló szereket, ahogy fogalmaznak, mérgeket használnak.

„Ezek a rothadási folyamatokat és az alga szaporodását is képesek átmenetileg gátolni, de a probléma lényegét nem érintik, miközben a növényzet és állatok egészségét is veszélyeztetik, és egy egészséges biológiai egyensúly kialakulását hatékonyan fogják akadályozni. A mikrobiológiai folyamatok gátlásával a szerves anyag folyamatosan felhalmozódik” – hangsúlyozta a veszprémi székhelyű cég. 

A szerves anyag pedig lebegő formában zavaros barna vizet hoz létre, leülepedve pedig egyre vastagabb iszapot alakít ki. „Abban a pillanatban, ha a vegyszerek hatása gyengül, mind a rothadás, mind az alga szaporodása be fog lobbanni. Az iszap csökkentésére a »porszívózás« mellett csak a teljes vízcsere, takarítás alkalmazható. Ezek munka- és költségigényes megoldások, arról nem beszélve, hogy a tó újratelepítése nem garantálja automatikusan a biológiai egyensúly kialakulását, amint a frissen épített tavaknál is tapasztalhatjuk” – hívták fel a figyelmet. 

Ehelyett a cég a tavak probiotikus kezelését javasolja. Erről a következőképpen fogalmaznak.

„A problémák megoldására hatékonyan alkalmazhatjuk a Greenman Pond oltóanyagot a megfelelő biológiai állapotok helyreállításával. Termékünkben olyan szimbiotikus mikróbaközösség található, amely oxigénhiányos környezetben is kedvező irányba végzi a szervesanyagok bontását. Ennek következtében, ahelyett, hogy kipusztulna az állat- és növényvilág, éppen ellenkezőleg, mérgek helyett számukra jól hasznosítható tápanyagok és rendkívül hasznos bioaktív anyagok képződnek. A tó problémát okozó tápanyag feldúsúlás és rothadási folyamatok közül így az utóbbit el tudjuk kerülni. Ez önmagában elegendő ahhoz, hogy nagyban aktivizáljuk a tó meglévő biológiai rendszerét a tápanyagok felhasználásában. Ez még jelentős szervesanyag terhelés és algaszaporodás mellett is egészségben tartja a tó élővilágát, ami egyáltalán nem tekinthető tüneti kezelésnek. A probiotikus kezelés a növények számára igen hasznos tápanyagformákat alakít ki, amitől azok intenzív növekedésnek indulnak. Ha kevés hal van a tóban, akkor a zooplankton is gyorsan felszaporodik, amely a halak táplálékául szolgálnak és értékesen hasznosulnak” – írták.

Bővebben a Greenman Kft. által alkalmazott technológiáról bővebben ebben a letölthető (PDF) dokumentumban lehet olvasni. 

A cég mikrobiológiai készítményeit több magyarországi tó is sikeresen alkalmazza. Így például a Nyirádi Horgásztó is, ahol három éve alkották meg a tókezelési programot, amelynek része a fentebb részletezett eljárás. 

Molnár Attila, a Rókadombi Horgász Egyesület (RHE) alelnöke pár hete arról beszélt a Pecaverzumnak, hogy az év folyammán 120 centiméter vizük tűnt el, de köszönhetően – a tókezelési programban foglaltak alapján – megvalósított biológia kezeléseknek, illetve a folyamatos monitorozásnak nem történt halpusztulás és a vízminőségi paraméterek is rendben vannak. Sőt, a telepítéseket is a tervek szerin tudták eddig végrehajtani, 4-6 hetente új halak érkeztek a Nyirádi Horgásztóba. 

„Naponta kétszer ellenőrizzük oxigénfelvételt, és mérjük a káros anyagok jelenlétét is” – árulta el az RHE alelnöke, aki a halpusztulás és a vízminőség romlás megakadályozását nagyban tulajdonítja a biológiai kezelésnek, amely egy kevésbé elterjedt technológia még Magyarországon. 

Molnár Attila elmondta, ezeket az eredményeket úgy érték el, hogy a tóban nem működött vízforgató.

Idén már egyébként egy mentetlen Duna-holtágon is alkalmaztak klórmeszes kezelést. Részletek ITT

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: nool.hu/Youtube képernyőfelvétel)