A tavaly bemutatott Walise-okosbóját helyeztek működésbe a Tisza-tavon. A magyar találmányt tavaly három vízterületre helyezték ki, idén pedig elkezdik az országos hálózat kiépítését, amelynek újabb állomása a Tisza-tó.
A Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. már az elmúlt évben felvette a kapcsolatot a kaposvári ESH Kft.-vel, melynek munkatársai egyedülálló módját fejlesztették ki a vízminőség monitoring-feladatok tartós és automatikus ellátására.
Az általuk fejlesztett és gyártott, Walise automatizált vízminőség-monitorozó rendszerek a víztérbe történő telepítést követően több vízminőségi és vízminőséget befolyásoló paramétert mérnek egyszerre.
A mérési eredmények online bármikor elérhetőek, így a felhasználó folyamatosan figyelemmel kísérheti az adott víztér vízminőségét. A rendszer a mérési eredmények alapján egy potenciális veszélyhelyzetet is előre jelezhet, ami lehetőséget ad a védekezés elkezdéséhez.
A Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. közleménye szerint egy ilyen eszközt kaptak tesztelésre, amelyet már telepítettek is.
„Jelenleg vízminőségi probléma nem fenyeget, azonban fontos, hogy megismerkedjünk a rendszer működésével és a benne rejlő lehetőségekkel” – fogalmaztak a tájékoztatóban.
A Walise névre hallgató bóják alkalmazását már tavaly elkezdték Magyarországon, elsőként a Velencei-tóra, a Kis-Balatonra és a Maconkai-víztározóra helyeztek ki az eszközből.
Az eszközt a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (Mate) és a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) szakmai együttműködésének keretében, a vízügyi igazgatóságok támogatásával fejlesztette ki az ESH Kft.
A gyártó cég tavaly augusztusban jelezte, hogy az Európában egyedülállónak számító találmány készen áll a sorozatgyártásra, és a cél az, hogy egy országos mérőrendszer-hálózat jöjjön létre.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.)