Kecsegetelepítéssel indította idei évi halkihelyezések sorát a Fővárosi Horgászegyesületek Szövetsége (Főhesz).
Már napokkal korábban „bereklámozta” a dunai kecsegetelepítés hírét a Főhesz, amely a megadott időpontban meg is valósította a halasítást.
A szövetség közlése szerint március 30-án, csütörtökön délután Visegrádnál 1700 kilogramm, 1 éves kecsege lelt új otthonra a Dunában.
„Az idei évben a kecsegével kezdtük meg a haltelepítések sorát” – írta a Főhesz.
A 45-50 centiméteres, gyönyörű halak láthatóan egészségesen és életerősen indultak útnak.
Fotók:
Videó:
Mint ismeretes, a Mohosz 2021-ben indította el nagyszabású kecsegeprogramját, amelynek célja, hogy 2025-től az éves dunai vagy tiszai területi jeggyel rendelkező horgászok évente 2 darab, 60 centiméter feletti példányt megtarthassanak.
Ennek érdekében rendszeressé váltak a két folyóban a kecsegék telepítése. A feltétel az, „konszenzusos elvi döntés született” arról, hogy csak akkor válhat foghatóvá a kecsege, „ha sikerül bizonyítani a faj megfelelő állományát” – erről még a kecsegeprogram elindulásakor írt a Mohosz. Részletek ITT.
A Dunában és a Tiszában szabadon engedett kecsegék közül nagyon sokat egyedi haljellel láttak el. A hátúszó mögött, az izomzatba rögzített sárga színű haljelek egyik oldalán a Mohosz-felirat, másik oldalán pedig az egyedi sorszám látható.
A Mohosz azt kéri, hogy amennyiben egy horgász ilyen, egyedi haljellel ellátott kecsegét fog, a haljel levétele nélkül jegyezze fel annak sorszámát (lehetőleg fotóval is alátámasztva), a fogott hal testhosszát, súlyát, a vízterület nevét és víztérkódját a fogás pontos helyének megjelölésével (GPS-koordináták vagy a legközelebbi település neve), és természetesen az adatok rögzítését követően azonnal, kíméletesen helyezze vissza a vízbe.
A rögzített az adatokat és a fotót e-mailen a [email protected] címre vagy levélben a Mohosz postacímére (1511 Budapest, Pf. 7) kérik eljuttatni a beküldő adatainak megadásával.
A program végrehajtását segítő, a jelölt halak adatait beküldő horgászok között ösztönzésül évente értékes nyeremények, többek között dunai és tiszai éves (összevont, illetve adott szakaszra szóló) területi jegyeket sorsolnak ki.
Azért is lenne fontos, hogy minél több bejelentés érkezzen, mert azon túl, hogy megbízott szakemberek által végzett állományfelmérő halászatokkal rendszeresen monitorozzák a vizeket, a másik információforrás maga a horgász a jelölt halak vándorlását illetően.
Megdőlt az országos kecsegerekord tavaly. Nézd meg a halat ITT!
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: Főhesz, Mohosz)