Évente többször is szokott idegenhonosnak számító amurokat telepíteni a jászárokszállási horgászegyesület a Peres-laposi Horgásztóba. Pár napja 555 kilogrammot helyeztek ki. A következő amurtelepítésre se kell sokat várni, március 16-án kerül sor rá.
Az amur Magyarországon nem őshonos, de nem is számít inváziósnak, így megfelelő hatósági engedély birtokában lehetséges a telepítése.
Élnek is vele horgászegyesületek, mert a pecások szeretik sportértéke miatt, magyarán mondva: erős, küzdős hal, élményszáma megy a fárasztása.
Legutóbb tavaly októberben adtunk hírt arról, hogy engedélyezte a hatóság az idegenhonos amur telepítését a Komlói Bányász Horgász Egyesület gondozásában lévő vizekbe.
A helyi horgászok arról számoltak be, hogy nemcsak harciassága, hanem gasztronómiai értéke miatt is szeretik az amurt. Az egyesület ezt az álláspontot képviselve kérelmet nyújtott be, amelyben bebizonyították, hogy a kezelésükben lévő vízrendszerből nem tud kikerülni a hal, így a beadvány pozitív elbírálásban részesült.
Hasonló a helyzet Jászárokszálláson, ott is kedvelt faj az amur, és március 9-én, csütörtökön halasításra is sor kerítettek, amelyet ráadásul az elejétől a végig rögzítettek.
A halakat a szállítókocsi tartályából szákkal vették ki 1-3 darabos tételekben, áthelyezték egy műanyag kosárba, állómérlegen lemérték, majd a Peres-laposi Horgásztóba engedték.
A videóban elhangzik, a halakat minden telepítés alkalmával megrendelik a termelőtől, aki leszállítja, a halakat külön lemérik tömegre és darabszámra is. Kihangsúlyozták, hogy Jászárokszálláson nem volt és nem is lesz „csúszdás” kihelyezés, mert így látják az összes halat, és az is kizárható, hogy esetleg más faj, mondjuk törpeharcsa is a „kívánt” példányok közé keveredjen.
„Ezt így át tudjuk látni, és nyomon tudjuk követni, mi kerül a vízbe” – mutatott rá a Dolgozók Horgász Egyesülete Jászárokszállás elnöke.
Kaszab Zsolt kihangsúlyozta, az amurokat „hivatalosan” telepítették, kaptak rá engedélyt a kormányhivataltól, mert tavaik nem érintkeznek természetes vízzel.
Jászárokszállás rendszeresek az amurkihelyezések, egy évben kétszer szoktak halasítani, tavasszal és ősszel. Március 9-én összesen 555 kiló került vízbe 4,2 kilós átlagtömeggel, a legnagyobb közelítette a 10 kilót. 1750 forintos kilónkénti áron szerezték be, így összesen 971.250 forintot költöttek.
Az egyesület honlapján nyomon követhetők a telepítési adatok. Idén ez volt a harmadik alkalom, február 24-én 557 kiló, míg március 1-jén 553 kiló ponty jutott a Peres-laposi Horgásztóba.
Közben azt is bejelentették, hogy március 16-án, csütörtökön újra amurt fognak telepíteni.
Íme a telepítésről készített 10 perces videó:
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: Dolgozók Horgász Egyesülete Jászárokszállás Facebook-képernyőfelvétel)