2024. április 26. péntek | Ervin
Videók

Újra előkerült az egybajuszú rekordharcsa Nőtincsen – fotókkal, videóval

Újra előkerült az egybajuszú rekordharcsa Nőtincsen – fotókkal, videóval

Könnyen felismerték a 100 kilót meghaladó harcsát arról, hogy az egyik bajusza csonka, szinte teljesen hiányzik. Legutóbb 2021 októberében fogták ki, akkor 4 kilóval többet nyomott. Akkor és most is felkerült az országos rekordlistára.  

A Nógrád vármegyei Nőtincsen található Szent István-tavon többnapos harcsafogó verseny zajlott, amelynek egyik etapja május 11-én, csütörtökön délben ért vége. Nagy Péter is részt vett a lebonyolításban: a mérlegelésben segített. 

Amikor aztán a versenyzők elhagyták a terepet, egyik ismerősével, Juhász Gáborral – aki most kezd ismerkedni a harcsázással – úgy döntöttek, hogy ők is szerencsét próbálnak. 

„A hátsó, híd előtti szakaszt tavaly áprilisban radaroztuk, és feküdt ott egy nagy harcsa a másfeles vízben, de megérezte a radart, és utána nem is láttuk arra három napig. Ezek a kapitális példányok iszonyatosan óvatosak” – indokolta a helyválasztást a Pecaverzumnak Nagy Péter.

A radar most nem is került elő, főleg, hogy nem csónakból, hanem partról kezdtek el pecázni, a módszer pedig az úsztatás, a csali pedig nadálycsokor volt. 

„Úsztatni szoktam, úgy veszem észre, hogy ez elég hatékony módszer Nőtincsen. Elég nagy áramlatok vannak a vízben, viszi a sodrás az úszót, főleg, ha fúj a szél, akkor még jobban tolja. Ez egy aktív peca, mert mindig kontaktot kell teremteni az úszóval. Ha elviszi a hal, akkor azonnal be kell vágni, mert a nagy harcsák rendkívül rafináltak, egyből kifújják még a csalihalat is, nem csak a nadályt, és akkor nem akad meg a horog a szájukban. Nyáron, amikor feljönnek az ivadékok, akkor jobb kishallal úsztatni, ilyenkor azonban még a puhatestű csalik működnek hatásosabban” – ecsetelte az alkalmazott taktikát, amelynek a sikeressége 18 óra körül mutatkozott meg, akkor történt a kapás.

Ezt követően kőkemény, mintegy 45 perces fárasztás kezdődött: a harcsa a tó közepe felé vette az irányt, és gyorsan lepörgetett 50-60 métert a 0,60-as fonott zsinórból.   

„Megállíthatatlanul indult el, már forró volt a dob, amikor hozzáértem. Szerencsére olyan helyet vett célba, ahol kevés az akadó, csak kisebb tuskók találhatók a meder alján, de oda nem tud bebújni” – mesélte Nagy Péter, aki miközben küzdött a hallal, telefonált, hogy hozzanak mérlegeléshez szükséges eszközöket.

Nem is kellett több fél óránál, tucatnyian összegyűltek a parton, még az 1200 fős település első embere, Hugyecz Ádám is odasietett. Addigra a hal már a lehető legkíméletesebb tárolás érdekében egy szilikonos pányván pihent. 

Ahhoz azonban, hogy partra tudják húzni a kapitális példányt, bizony kellett a négy erős férfikéz, jól jött, hogy akadt segítsége a horgásznak Juhász Gábor személyében (alábbi képünkön jobbra).

„Be kellett menni a vízbe érte. Kétszer ráharapott a kezemre. Rendesen, amikor rabol a harcsa, ugyanolyan puffantást csinált, csak benne volt a kezem a szájába. A nagyok szoktak ilyet, mások is számoltak be ehhez hasonlóról. Ha nincs rajtam kesztyű, akkor lehúzta volna a bőrt kezemről. Végül ketten emeltük ki a vízből, a kollégám fogta a fejét, én meg toltam hátulról” – árulta el Nagy Péter.

A 102 kilogrammnak és 228 centiméteresnek mért harcsáról a hitelesítéskor kiderült, hogy ugyanaz a példány, amelyet 2021. október 4-én ifj. Ódor László fogott ki. A harcsa akkor 106,90 kilogrammot nyomott, a hosszát 227 centiméternek mérték. Felkerült a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) országos rekordlistájára, méghozzá a harmadik helyre. (Az országos rekord jelenleg 109 kiló és Sasvári Márk nevéhez fűződik.)

Könnyen rájöttek, ugyanarról a harcsáról van szó, ugyanis különös ismertetőjegye, hogy a jobboldali bajusza csonka, szinte teljesen hiányzik.

Ez is felkerült az országos rekordlistára, a hatodik pozícióba

„Sokat tettem, sokat mentem ezért a halért, de nem vesztettem el a motivációmat. Él a nőtincsi tóban még nagyobb is. Láttam már olyat a vízben, amelyiknek nagyobb volt a farokúszója, mint ennek” – mondta Nagy Péter, aki 10 éve már csak harcsára horgászik, és az eddigi legnagyobb hala 47 kiló volt. 

További fotók:

A fogásról egy montázsvideó is készült:

A nőtincsi Szent István-tó Facabeook-oldalára is felkerült egy poszt:

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: Nagy Péter/Pecaverzum)