2024. november 23. szombat | Kelemen, Klementina
Aktuális

160 kiló hallal kaptak el román orvhalászokat egy dunai kikötőben

160 kiló hallal kaptak el román orvhalászokat egy dunai kikötőben

A Budapesti Rendőr-főkapitányság Dunai Vízirendészeti Kapitányságán orvhalászat vétsége miatt folytatnak eljárást két román állampolgárral szemben. A vízirendészek 2021. július 21-én a dunaújvárosi halászati őrök jelzése alapján fogak el két férfit, akik a megalapozott gyanú szerint a Dunaferr-kikötő területén engedély nélkül halásztak. Az általuk használt halászhálót megtalálták, és lefoglalták a rendőrök.

A Dunaújvárosi hírportál beszámolója szerint Kukucska Gyula és Steiner Norbert halászati őrök a nagy Dunán a szolgálat végeztével a Horgásztanyához tartottak, amikor Steiner Norbert figyelmes lett arra, hogy egy hajó és a part között egyenlő távolságra bóják vannak. Ez lehetett akár halászháló, akár felúszókötél is, amivel megjelöltek valamit a hajósok. Egy hullám megmozdította a vizet, és egyértelművé vált, hogy hálóról van szó, sőt, a hajón is látott egy embert, aki egy kötelet fog, ami a hálóhoz vezet. Azonnal jelezte társának, hogy forduljon meg, és már nyúlt is a telefonért, amivel egy gyors fénykép után mozgóképre váltott, így már megdönthetetlen bizonyíték is volt a kezükben. 

A hajón az ember kérdezte: Problem? A jóváhagyó válaszra elengedte a kötelet, és elment. A német felségjelű Linz motoros hajót éppen rakodták a kikötői daruk mellett, a Centroport kikötőjénél, ennek a Bavaria 20 nevű bárkáján történt mindez.

Amint a felvétel elkészült, azonnal hívta a helyi szolgálatban lévő halászati őrt, Szlivon Zoltánt, aki hajnal négy óra óta kint volt már a területen. Külföldi hajóról lévén szó, hívta a vízirendészetet is, akik Ráckevéről indulva 22 perc alatt meg is érkeztek. 

Felmerülhet a kérdés, miért siettek ennyire. Egyszerű a magyarázat: az orvhalászatról a Büntető Törvénykönyv rendelkezik, amely szerint a halászati eszközök vízbe juttatása befejezett bűncselekménynek tekinthető. Ezért a vétségért két évig terjedő szabadságvesztés szabható ki. 

Szlivon Zoltán megmutatta a felvételeket, és azonnal felmentek együtt a hajóra. A szerb kapitánynak is megmutatták a felvételt, aki rögtön felismerte az egyik matrózát. Időközben megérkeztek a Vám- és Pénzügyőrség munkatársai is, hogy teljes átfogó vizsgálatot végezzenek a hajón, ugyanis előfordul ilyenkor, hogy a fagyasztóban már van eltéve hal, netán csempészett cigaretta. 

A kihallgatásra Budapestről érkezett három rendőrnyomozó, akiknek ez a szakterületük. A legénység így várakozásra volt ítélve, aminek nem örültek, mert délután lejárt a szolgálatuk, váltás után indulhattak volna haza. Egymás között németül kommunikáltak, de amikor a kényes kérdésekre kellett válaszolniuk, rögtön megkopott a nyelvtudásuk, már nem értették a szavakat.

A hálót kiemelték, lefényképezték, csakúgy, mint a benne lévő halakat, amelyeket le is mértek grammra pontosan a jegyzőkönyv kedvéért. Amíg várakoztak, elgondolkodtak a halőrök, hogy egy 15 méter hosszú, 6 méter mély hálóhoz mindenképpen két ember kell. A matróz időközben meg is nevezte román állampolgárságú társát, de nem ismerte el az orvhorgászatot. 

Amikor román tolmács érkezett Paksról, arra hivatkozott, azt a parancsot kapta, hogy indulás előtt, a hajó elején, az orrsegédhajtóműnél ellenőrizze, nincs-e valamilyen akadály. Azt mondta, a hálót ott találta, lenyúlt érte csákjával, hogy kiszabadítsa, a kollégája pedig segített neki. Őt is megkérdezték hát! Mivel összebeszéltek, ő is hasonlókat állított, ám a kapitány kijelentette, hogy semmilyen parancsot nem adott ki a rakodáson kívül. Arról is biztosította a hatóságot, hogy ezek az emberek a továbbiakban nem dolgozhatnak az ő hajóján.

Ma már kevéssé jellemző az ilyen orvhalászat, korábban, amikor még az uszályon személyzet is dolgozott, gyakran előfordult, de utoljára öt évvel ezelőtt volt hasonló ügyük a hatóságoknak, akkor is román nemzetiségűek voltak az elkövetők, és 160 kilogramm hal volt a három nyaklóhálóban.

Kijelenthető, hogy remekül összedolgoztak a halászati őrök egymással és a rendőrhatósággal is. Kiemelkedő a halőrök figyelmessége, lélekjelenléte, gyorsasága is, ami nélkül bizonyíték hiányában tehetetlenek lettek volna – olvasható a duol.hu-n. 

Egy napja számoltunk be arról, hogy Győr-Moson-sopron megyében idén már kilenc orvhalász bandát kapcsoltak le, és a megyében első ízben precedens értékű ítéletek születtek, amelyek kapcsán a bíróság által megítélt bírságokat (mintegy kétmillió forintot) már be is fizették az elkövetők a megyei szövetség számlájára. 

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!