2025. május 12. hétfő | Pongrác
Aktuális

19 kilós pontyot találtak a halőrök egy balatoni horgásznál

19 kilós pontyot találtak a halőrök egy balatoni horgásznál

Március 21-én Fonyód térségében ellenőriztek a balatoni halőrök egy lengyeltóti horgászt, akinél nagy meglepetésre egy 19 kilós pontyot találtak.

P. J. a horgászata során megtartotta a 85 centiméter testhosszúságú pontyot, amelyet nem vezetett be a fogási naplójába. 

A hatalmas ponty megtartásával, a fogási napló vezetésének szabályaival megsértette a balatoni horgászrendet, amely szerint a 70 centiméternél nagyobb testhosszúságú ponty nem tartható meg.

„Az ilyen pontyot a horgász köteles (az esetleges gyors fotózást követően) haladéktalanul és kíméletesen visszaengedni” – olvasható a rendelkezés a balatoni horgászrendben

A nagypontyra vágyó pecást a halőrök feljelentették, az illetékes a Somogy Vármegyei Halgazdálkodási Hatóság pedig meghozta ítéletét. 

A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.) honlapjára felkerült határozat szerint P. J.-t 437.500 forint halvédelmi bírsággal sújtották, továbbá 21 hónapra eltiltották a horgászattól.

Mint ismeretes, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Állami Halőri Szolgálata (ÁHSZ) szerint az elmúlt években rendkívül megnőtt a nagy testű halak feketekereskedelme.  

Tekintettel arra, hogy ezek a nagy testű halak reklámértéket képviselnek, így a tógazdák kétségtelen érdekében áll, hogy az általuk kezelt tóban minél több ilyen hal megtalálható legyen.

„Ezért úgy épül fel a feketepiac, hogy a nagy testű halakat kifogják a Balatonból vagy bármelyik természetes vizünkből, és az akár 20-30 kilogrammos példányokat értékesítik a magántavak részére” – nyilatkozta áprilisban Faragó Zoltán, az ÁHSZ osztályvezetője.

Az ilyen tömegű halak akár többszázezer forintot is érhetnek az illegális kereskedelemben, például egy Balatonból kifogott 20 kilós ponty halgazdálkodási értéke 450.000 forint, de a feketepiacon akár egymilliót is megadnak érte

A nem hivatalos vásárlásokat csak bejelentés után lehet megakadályozni vagy szankcionálni. Ez azonban csak ritkán sikerül, az elmúlt 3 évben összesen 7 nagy testű halat azonosított be az ÁHSZ utólag fényképek alapján és további 14 halat értékesítés közben vagy próbavásárlás során. A valós esetek száma azonban több száz vagy akár ezer is lehet.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitóképünk illusztráció, forrása: ÁHSZ)