2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

50 kilós balatoni harcsára pályázik Szabó Lóránt

50 kilós balatoni harcsára pályázik Szabó Lóránt

A 2011-es harcsapusztulás óta csak elvétve fognak 50 kilós vagy annál nagyobb harcsát a Balatonból. Szabó Lóránt így ezzel a célkitűzéssel magasra tette a lécet.

Szabó Lóránt tavaly nyáron robbant be a köztudatba, amikor berántotta őt egy harcsa a vízbe. A videóját a Youtube-on több mint félmillióan nézték meg, aztán egy másikat meg 2,7 millióan (!). 

Ezt követően is rendszeresen jelentkezett kapitális harcsákkal. Revansot vett a vízbe rántásért, majd megfogta azt a harcsát is, ami vele együtt a botját is elragadta

A vízberántós videója mára már nemzetközi vizekre is evezett, ugyanis Szabó Lórántot megkereste a közel 3 millió feliratkozóval rendelkező ViralHog nevű csatorna, és megvásárolta tőle a licencet, így a videó már azon az oldalon is elérhető, a nézettsége eddig 153 ezerig jutott el. 

Lóri az év végén sem tétlenkedett, és november végén ismét egy kétméteres, mintegy 60 kilós harcsát fogott egyik kedvenc helyén, a somogy megyei Hársasberki-tavon. Nézd meg a hatalmas harcsát IDE KATTINTVA!

A dédelgetett álom

Habár mostanában a harcsahorgászokról kevesebb szó esik, aki igazán komolyan gondolja a szezonkezdetet, az már elkezdett tervezgetni, a felszereléseit tisztogatni, újakat beszerezni. 

Így tett Lóri is, aki már gőzerővel készül a tavaszra. Az idei évre komoly célokat tűzött ki maga elé. 

A Pecaverzumnak elmondta, sikerült a technikát fejlesztenie, így 2022-ben sokkal jobb minőségű videók készülhetnek majd, mint tavaly.

A Balatonon is forgatott már kétszer, és a tervek szerint idén még több videó készül majd ott. „Idén kiváltom a területi engedélyt a Balatonra. Egy dédelgetett álom számomra, hogy foghassak egyszer egy 50 kiló fölötti harcsát a Balatonból” – nyilatkozta a Pecaverzumnak. 

A 2011-es harcsapusztulás

A Balatonból a 2011-es harcsapusztulás óta nem sok kapitális példány megfogásáról tudnak. Nagy Gábor, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.) horgászati ágazatvezetője egy januári podcastban arról beszélt, hogy a 2011-ben „megroppant a balatoni harcsaállomány. 

Visszaemlékezett, hogy a halelhullás júniusban csúcsosodott ki. Összesen 2200 elpusztult harcsa tetemét gyűjtötték össze, 5 és 100 kiló között. Mind ivarérett volt, és a zöme a nagyobbak közül (20-30 kilós) került ki.

A foszló-oszló egyedekből nehéz kiszámítani a valós tömeget (amikor még éltek a halak), de a szakemberek a Balatonban 2011-ben elhullott harcsák össztömegét 29.284 kilóban, azaz csaknem 30 tonnában határozták meg. 

Nagy Gábor szerint lehetetlen egzaktan meghatározni az odaveszett mennyiséget, mert a harcsadögök egy része nem kerültek szem elé, és a vízben bomlott le. Az akkori számítások szerint a 2011-es harcsapusztulásban a balatoni állomány fele lehetett érintett, magyarán mondva minden második hal.

A fogások ezt követően nagyon visszaesetek, aztán a telepítéseknek köszönhetően 2016 óta ismét egyre több harcsa akadt horogra – ezt a leadott fogási naplók alapján lehet tudni. 

50 kiló feletti halról azonban csak néhány darabról tudnak, amit sikerült megfogni, így valóban nagy küldetésnek tűnik egy ekkora egyed becserkészése. 

Lóri már az első adandó alkalommal horgászást tervez, amire akár már februárban sor kerülhet. 

Interjút adott a Pecaverzumnak Koós Ferenc, Magyarország egyik legismertebb harcsahorgásza. Olvad el a cikket IDE KATTINTVA!

Van, ahol speciális szabályokkal védik a keszegeket és a ragadozókat is. Részletek ITT!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!