Az elmúlt szűk egy évtizedben közel ötven százalékkal növekedett a balatoni horgászjegyeladás. A horgászhelyek számának csökkenését cáfolta a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.), amely most azért lobbizik, hogy a balatoni szabadstrandokon nyaranta lehessen éjszaka horgászni.
Nagy Gábor, a BHNp Zrt. horgászati ágazatvezetője volt a Matula Műhely január 19-i adásának vendége.
A műsor elején a balatoni horgászhelyekről, azok számáról beszélgettek. Komment is érkezett ezzel kapcsolatban. A horgászhelyek száma csökken vagy a horgászok száma nőtt meg? Ez a kérdés is felmerült.
Háttérként azt érdemes tudni, hogy a Balatonon már 2013-ban betiltották a kereskedelmi célú halászatot – szemben a többi természetes vízzel, ahol 2016 óta tilos ez a tevékenység. A statisztika azt mutatja, hogy a balatoni horgászok számának emelkedése is 2013-tól datálható. Míg 2013-ban éves szinten 60 ezer, addig tavaly már közel 90 ezer horgászjegyet értékesítettek a magyar tengerre. Ez csaknem ötven százalékos növekedés.
„Nincs tudomásunk olyan vízparti (több százméteres) területről, ami szabadon hozzáférhető volt korlátok nélkül, és azt bezárták volna a horgászok előtt az utóbbi öt évben” – jelentette ki Nagy Gábor.
Azt ugyanakkor elismerte, hogy olyan helyek vannak, ahol mindig is tilos volt nyáron horgászni, csak egy ideig ezzel nem foglalkoztak, aztán egyszer csak mégis elkezdték a szabályokat betartatni, jellemzően az önkormányzatok vagy a Balatoni Hajózási Zrt. (Bahart).
„Ilyen sajnos van, ez relatív horgászhelycsökkenés. Ha ezt ugyanakkor párhuzamba állítjuk azzal, hogy több kilométer új partszakasz nyílt meg a horgászok előtt, ahol nem lehetett hozzáférni korábban a vízhez, akkor úgy gondolom, ez kompenzálja. A horgászok a saját környezetüket ismerik, mi pedig egyben tekintjük Balatont. És, ha egyben nézzük a Balatont, akkor én azt felelősséggel ki merem jelenteni, hogy jelentős mértékben nem csökkentek a horgászhelyek méterben, kilométerben kifejezve” – fogalmazott a horgászati ágazatvezető.
Nagy Gábor kitért az úgynevezett „időszaki korlátozottságra”is, amiről/amivel szerinte lehet vitatkozni.
„Több olyan strand is van, ahol szigorúbban veszik a nyári horgászati tilalmat, és csak fürdőzési szezonon kívül lehet horgászni. Ezt be kell látni, de ezzel szemben mi igyekszünk fellépni, és lobbizunk, tárgyalunk önkormányzatokkal” – tette nyilvánvalóvá a BHNp Zrt. szándékait a szakember.
Példaként hozta fel a siófoki Aranypartot, a Balaton egyik legnagyobb szabadstrandját, amely hiába kijelölt fürdőhely, éjszaka engedélyezik a horgászatot még a nyári csúcsszezonban is.
„Ezt a siófoki példát igyekszünk a zászlónkon hordozva körbejárni a vízparti önkormányzatokat, és tárgyalni velük, hogy ez így legyen a többi strand esetében is. Nyilván ezt megígérni nem tudom most, hogy ez száz százalékban mindenhol meg fog valósulni. Mi erre törekszünk” – szögezte le.
Nagy Gábor további problémának látja, hogy ahhoz képest, milyen sok horgász látogatja a Balatont, kevesen rendelkeznek csónakkal. „Arra törekszünk, hogy nyíljanak új csónakkikötők vagy engedélyezzék az eddigieket. Illetve azokon a helyeken, ahol van erre lehetőség, ne csak a tagoknak legyenek fix csónakhelyeik, hanem bérelhető helyeket is tartsanak fenn az egyesületek” – mutatott rá.
Ez szerinte azért is fontos, mert úgy látja, a nyílt víz még kiaknázatlan terület horgászati szempontból.
A cikk témájában a beszélgetés 14:30-tól látható öt percen keresztül. Érdemes tovább nézni a műsort, mert a balatoni harcsákról is hasznos információk hangzanak el. Megtudhatjuk a többi között azt is, melyek voltak a tavalyi év legnagyobb kifogott példányai.
Kiderült, mit eszik legszívesebben a balatoni ponty. Tudd meg IDE KLIKKELVE!
Már 29 idegenhonos hal él a tóban. Részletekért KATTINTS IDE!
Egyetértesz azzal, hogy a ponty méretkorlátozását 35 centire emeljék? Szavazz ITT!
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: balatonfured.hu)