2024. november 25. hétfő | Katalin
Aktuális

Dunába torkolló patakból került elő furcsa lény

Dunába torkolló patakból került elő furcsa lény

A Magyar Haltani Társaság (MHT) Mit fogtam? rovatába küldték be a képen látható halat, amelyet a Sződ-Rákos-patakból fogtak.

A képet az MHT-nak eljuttató olvasó arra gyanakodott, hogy egy torz ezüstkárászról lehet szó. „Számunkra úgy tűnik, hogy ezüstkárász ívott össze koival” – írta, majd megkérdezte, hogy a szakemberek is így gondolják-e.

Az MHT válaszában nem zárta ki a hal hibrid voltát, de mint írták, „szerintünk inkább aranyhalnak tűnik (Carassius auratus), mert bár halványabbak a színei, emlékeztet ez utóbbi faj shubunkin változatára.”

A fogás helye kissé aggasztó, ha tényleg aranyhalról van szó, mert a Sződ-Rákos-patak Gödnél a Dunába torkollik. 

Korábban írtunk róla, hogy a Hévízi-kifolyónál felelőtlen akvaristák miatt az inváziós halak már olyan számban vannak jelen, hogy egy pici hálóval gyakorlatilag minden merítésnél lehet valamit fogni. 

„Nem okoz majd nekünk nagy örömöt, amikor esetleg ezek az invazív fajok eljutnak a Balatonig” – figyelmeztetett dr. Staszny Ádám, a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem (MATE) tudományos munkatársa. A szakemberek szerint akár ökológiai katasztrófa is bekövetkezhet.

Az Amerikai Egyesült Államokban már az élővilágot pusztítják a hatalmasra nőtt aranyhalak, és rontják a víz minőségét. Már fogtak kétkilós példányt is a minnesotai tavakból. 

A magyar horgászrend szerint az invazív fajokat tilos visszaengedni a vízbe, mivel azonban a szabályozás csak az ezüstkárászra, a busára, a törpeharcsára, a fekete törpeharcsára, a naphalra és amúrgébre vonatkozik, az egzotikus halakra elméletileg ez nem érvényes, egyedi eljárásrend pedig egyelőre tudomásunk szerint nincs. 

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: MHT)

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!