Halpusztulás történt, ami miatt horgászati tilalmat rendelt el szeptember 7-től visszavonásig a Szegedi Herman Ottó Horgászegyesület két horgászati kezelésükben lévő vízterületen, a Gumison és Tejesen.
„Augusztus utolsó hetében, szeptember elején nagy esőzések voltak Szegeden, a vízen nem látszódott elváltozás, aztán ennek a hétnek az elején többnapos dögök jelentek meg. Nem nagy mennyiségben, első becslésre, amit bejelentettünk a halászati felügyelőnek, 200 kilogramm volt, de amikor kiszedtük a tetemeket, kiderült, néhány tíz kilóval kevesebb” – nyilatkozta a Pecaverzumnak Kemény András elnök.
A két érintett vízterületen, a 4,5 hektáros Gumison volt nagyobb az elhullás, ott két amuron és egy húsz kiló fölötti busán kívül többnyire pontyok vesztek oda. Csak úgy, mint az 1,5 hektáros Tejesen, ahol 14 darab 1 és 4 kiló közötti ponty pusztult el.
„A Gumison az eredeti vízszinthez képest két méterrel lentebb van a víz az aszály miatt, de vannak még háromméteres mélységek benne. Összességében azonban a vízoszlopmagasság kicsi, és a légnyomásváltozással nagy valószínűséggel olyan gázok szabadultak fel – nem az egész vízen, csak bizonyos helyeken, foltokban – amelyek a halak fulladásos halálát okozták” – vélekedett Kemény András.
A Gumis 70-es évek végén került az egyesület horgászati kezelésébe, és nem véletlenül kapta ezt a nevet. „Tele volt dobálva autógumikkal, úszkáltak benne, rettentő mennyiségű gumi ki lett szedve. Most lentebb van a víz, és látszik, hogy a partszéleken körülbelül még mindig 400 darab gumi lehet a vízben, és a meder alját nem látjuk. Ezek a gumik már fehér színűek, a lúgos kémhatás megtette a hatását” – számolt be a fejleményekről az elnök.
Azt is elmondta, a fentiek miatt a víz PH-értéke az átlagosnál mindig is magasabb volt az elmúlt negyven évben. Míg egy normális érték 9 körül mozog, a Gumisnál ez a szám 9,1-9,2 szokott lenni, most azonban még magasabb volt, 9,5. Szeptember 9-én délelőttre viszont már csökkent, 9,18-at mértek.
„Ez annak köszönhető, hogy beavatkoztunk, gyógymeszes kezelést alkalmaztunk, ami a PH-t picit visszahúzza. Tárgyaltunk halászati szakértővel, hogy mi az, amit azonnal meg kell lépni, ő ezt javasolta. Múlt héten kedden szórták ki az anyagot. Újabb elhullást azóta nem tapasztaltunk, viszont volt egy nagy eső, amitől tartottunk, de annak eredményét csak 4-5 nap múlva látjuk” – tájékoztatott Kemény András.
A szegedi horgászvizekhez közel van a Tisza, ki is építettek már korábban egy vízellátó csatornarendszert, viszont ahhoz, hogy a víz eljuthasson a Gumisba és a Tejesbe, háromszori átemelésre van szükség.
„A mai árakon, inkább azt mondom, a tegnapin, mert a mait nem ismerjük, ahhoz, hogy fel tudjuk tölteni ezt a rendszert, 5-6 millió forintba kerülne” – vázolta az akadályt az elnök, hozzátéve, hogy a tavaink jelentős része nem kap vízutánpótlást, és nincs köztük 50 évnél fiatalabb.
A legközelebbi PH-mérést szeptember 11-én vasárnap végzik majd, annak függvényében döntenek majd a horgászati tilalom fenntartásáról vagy feloldásáról.
Más témákat érintve Kemény András közölte, az egyesület székházának eddig 300 ezer forint volt az éves gázszámlája, ami várhatóan több mint tízszeresére fog növekedni, 3,5 millió forintot kalkuláltak a következő időszakra az energiaköltségek emelkedése miatt.
Beszámolt arról is, hogy a Holt-Maroson 2018-ban történt halpusztulást követően a halászati szakmérnökük 2019-ben egy oltóanyaggal kezelte a holtágat, amitől azt várják, hogy a 60-70 centiméteres iszapréteg csökkenni fog. A kezelésnek ebben az évben lesz vége, akkor látják majd pontosan, milyen eredménye volt a beavatkozásnak.
A Gyálai Holt-Tiszán zajló munkálatok kapcsán megjegyezte, minden bizonnyal nem tarthatók a vízügy azon tervei, hogy már decemberben vízzel töltik fel a medret, az vélhetően 2023-ra marad.
„Új halgazdálkodási tervet kellene készíteni, de elég sok labilis tényező van. Az Agrárminisztérium felfüggesztette ugyan a telepítések végrehajtását az aszályos időszak miatt, de a halgazdálkodási terv 5 éves ciklusában összességében ezeket meg kell valósítani, tehát csak halasztani lehet, törölni nem” – mutatott rá Kemény András.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(nyitóképünk illusztráció, forrása: Szeged TV képernyőfelvétel)