2024. november 23. szombat | Kelemen, Klementina
Aktuális

Ipari szennyezés történt a székesfehérvári kubikgödörnél

Ipari szennyezés történt a székesfehérvári kubikgödörnél

Beszennyezték a székesfehérvári Gugásvölgyi Záportározó gyűjtőcsatornáját. A kubikgödör vízfolyása tejfehérré változott. A székesfehérvári városgondnokság lezárta a leeresztő csatornát, és mintát is vettek a vízből. A katasztrófavédelem vízügyi hatóságként eljárást indított az ügyben.

Tejfehérré színeződött a víz a felsővárosi záportározó gyűjtőcsatornájában. A szennyezésről a Városgondnokság lakossági bejelentés alapján szerzett tudomást február 10-én, szerdán – számolt be a történtekről a szekesfehervar.hu

A vízből már akkor mintát vettek a szakemberek és lezárták a leeresztő csatornát annak érdekében, hogy a szennyeződés ne kerüljön be a városi vízfolyásokba, a csatorna vize ugyanis a Varga-, majd a Jancsár-csatorna után a Gaja-patakba folyik. A szennyezést sikerült a gödörben megállítani.

A víz vizsgálatának első eredményei már csütörtökre megérkeztek a városgondnoksághoz, melyből az látszik, nagy valószínűséggel ipari szennyezés történt – vonta le a következtetést a cég belvízrendezési mérnöke, Kenyeres Dániel. 

„Most még ez a terület nem élvez természetvédelmi védettséget, mégis az volt a legfontosabb, hogy  a szennyezést megállítsuk. Itt van egy zsilip a tározó elején és az lezárásra került, a tározóból így nem tud kijutni ez az anyag. Ráadásul mivel ez régen egy agyagbánya volt, ezért gyors felszívódása ennek az anyagnak nem fog megtörténni. A szennyezés – az eddigi vizsgálatok alapján – az aszalvölgyi úti rendszer felől jött, a laborvizsgálatok alapján úgy tűnik, valamiféle  ipari szennyezés lesz. Egyébként egy fehér színű szuszpenzióról beszélünk” – nyilatkozta Kenyeres Dániel.

Hozzátette, miután minden vizsgálati eredmény megérkezik, azután tudnak dönteni arról, hogyan mentesítsék a területet a szennyezéstől. Az ügyben a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság megkezdte a kivizsgálást, amely jelenleg is folyamatban van, annyit azonban a hatóság szóvivője elárult, a szennyezés utánpótlása megszűnt.

A városgondnokság tájékoztatása szerint délutánra fény derült a szennyezés forrására és a kármentesítés azonnal elkezdődött a helyszínen.

Székesfehérváron évek óta nem történt ilyen mértékű vízszennyezés. Mivel a városi vízfolyások összefüggő rendszert alkotnak, a városgondnokság arra kéri a lakosságot, vigyázzanak a természeti értékekre, tartsák tisztán a vízelvezető árkokat és senki ne szennyezze azokat.

Tiszába torkolló patak szennyeződött, bíbor színűvé vált a víz. Részletekért KLIKKELJ IDE!

Élő szigetekkel védekeznek a vízszennyezés ellen. Tudj meg többet IDE KATTINTVA!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: szekesfehervar.hu)