A Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) szerint 4000 kiló hal pusztult el az elmúlt napokban a Velencei-tónál, ami a halállomány 1-1,5 százalékát jelenti. A Mohosz úgy látja, hogy javult a helyzet, ami némileg igaz is, hiszen az elmúlt napokban már kevesebb a halelhullás, de sajnos a Pecaverzum a helyszínen aggasztó jelenségekre lett figyelmes.
A Mohosz közleményt adott ki csütörtökön a Velencei-tóval kapcsolatban. Ennek szövegét a Pecaverzum fordított sorrendben (az új információkat előre hozva), változtatás nélkül közli.
De még mielőtt ezt megtennénk, jelezzük, hogy a Pecaverzum stábja csütörtökön délután a Velencei-tónál forgatott, és a Szúnyog-szigeti kikötőben friss algapusztulás nyomaira bukkantunk (nyitóképünkön). Ez sajnos semmi jóra nem utal, mert a jelenség oxigénhiányt idéz elő.
A dinnyési kikötőben pedig olyan átlátszó a víz, hogy egy méterre lelátni az aljára, elsüllyedt csónakok vehetők ki tisztán felülről nézve.
Ez szintén negatív jelenség az általában zavaros vízű tóban. A mostani halpusztullás is így kezdődött – tudta meg a Pecaverzum helyi horgászoktól. Velük beszélgetve az is kiderült, hogy az idősebbek évtizedekre visszaemlékezve nem láttak annyi döglött halat a tóban, mint az elmúlt napokban.
A témában hamarosan újabb tartalmakkal, köztük exkluzív, helyszínen forgatott videóval jelentkezünk!
És akkor jöjjön a Mohosz közleménye. Íme:
A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság elrendelte a harmadfokú vízminőség-védelmi készültséget és jelentős élőerőt vont be a védekezésbe, a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság több szivattyút adott, Velence Város Önkormányzata és több civil szervezete több ponton önkéntes munkát szervezett, de a helyi önkéntes tűzoltók is kivették a részüket a munkából, s többen magánszemélyként is önzetlenül segítettek. Ezúton is szeretnénk mindenki munkáját, segítségét megköszönni!
A tapasztalatok alapján az elpusztult és összegyűjtött halak zöme az első hullámban szélhajtó küsz és balin volt, majd a szombati második hullámtól kezdődően egyre inkább karika- és dévérkeszeg volt. Mára elmondható, hogy az elhullott halak túlnyomó részét sikerült összegyűjteni a hatékony összefogásnak köszönhetően. Az oxigénhiányban elpusztult halak mennyisége mintegy 4000 kg volt, melyből a fenti fajok 90% feletti részarányt képviseltek, a maradékon a halfauna többi tagja osztozik. Az összegyűjtött halmennyiség hozzávetőlegesen a tó becsült halállományának 1,0-1,5 %-át jelenti, de a látvány horgász szemmel különösen szívfájdító, s természetesen a fürdőzőknek sem kellemes – a vízminőségvédelmen túl ezért is folyamatos az elpusztult halak eltávolítása, ATEV telephelyre történő elszállítása.
Bizakodásra ad okot, hogy vasárnap óta folyamatosan javul a helyzet, az elmúlt napokban új tetemek felbukkanása szinte egyáltalán nem történt, a felbukkanó néhány tetem zömmel nagytestű amur és busa, melyek elhullása eredetükhöz köthető, így minden évben, védhetetlenül kialakuló folyamat. Az időközben beérkezett újabb laboreredmények is megerősítették, hogy a halakkal egyértelműen a relatív oxigénhiány kialakulása végzett, a mérgezés, valamint emberre veszélyes kórokozó jelenléte kizárható.
A beérkezett adatok alapján továbbra is tényként kezeljük, hogy a relatív oxigénhiány kialakulásában döntő szerepet játszott a rohamos felmelegedés – kéthónapos folyamat játszódott le a természetben gyakorlatilag másfél hét leforgása alatt – és az annak hatására berobbanó algaállomány éjszakai oxigénfogyasztása, kapcsoltan a napkezdeti szélcsendes időjárás is.
Szintén továbbra is helytálló – melyet a Tisztiorvosi Szolgálat mérései is igazolnak –, hogy a Velencei-tó vízminősége a fürdési, vízisport és egyéb rekreációs igénybevételi szempontok oldaláról megfelelő, így a helyzet e tárgyban korlátozást, beavatkozást nem igényel.
Sajnos látnunk kell, hogy a tó tartósan és tendenciózusan alacsony vízállása és az elmúlt évtizedekben gyarapodó lágyiszapréteg mennyisége a jövőben egy tartós vízpótlási beavatkozás kidolgozása és kivitelezése, párhuzamosan egy átgondolt nádművelés irányába mutat, mert ezek hiányában szélsőséges esetben újra előfordulhat akár a tó – a történelemben már ismert – újabb, átmeneti kiszáradása is. Mindez a halállományon messze túlmutatva a turizmus biztonsága, az itt élők életminősége érdekében is kiemelten fontos kormányzati feladat lehet. Tudomásunk szerint az első kormányzati intézkedések már meg is történtek, s a holnapi napon is egy közös vízügyi-horgászszövetségi bejárásra kerül sor a tó vízutánpótlása, annak jelene és jövője tárgyában.
Látva a jelenlegi meteorológiai előrejelzéseket is, rögzítenünk kell, hogy egy tartósan aszályos, hőhullámos nyári időszak esetén akár további halpusztulásra is számítani lehet. Ennek teljes megelőzése egy ilyen kiterjedésű vízterület esetében a jelen szakmai ismereteink és lehetőségeink szerint nem lehetséges, ugyanakkor a most kialakult együttműködések legalább a kárenyhítésben sokat segíthetnek. A készenlét, a monitoring a jövőben is folyamatos lesz, érdemi változás esetén haladéktalanul újra tájékoztatjuk a közvéleményt.
Június 17-én, csütörtökön virradóra több ponton halpusztulás kezdődött a Velencei-tó területén, mely szinte teljes egészében a tó velencei, keleti-északkeleti medencéjének sekély vízi részeire korlátozódott. A halpusztulás a szombati napon érte el a csúcspontját. A tapasztalt sajnálatos, de nem egyedi jelenségről számos lakossági bejelentés érkezett a MOHOSZ felé a tóért aggódó horgász- és nem horgásztársaktól egyaránt; majd kialakult egy hatékony helyi összefogás a károk és különösen azok esetleges negatív turisztikai következményeinek enyhítése céljából. A hiteles tájékoztatás érdekében a MOHOSZ OHSZK és a Velencei-tavi Kirendeltség a mai napon az eddig ismert adatok és a szakértői vélemények alapján újra ismerteti a jelenlegi helyzetet, egyben valamennyi médiumot e formában kívánja tájékoztatni, kérve a közlemény pontos átvételét.
Mint ismert, a Kirendeltség a jelenséget észlelve azonnal megkezdte munkatársaival és a horgászszervezet önkénteseivel az elhullott halak begyűjtését és azonosítását, kapcsoltan a helyi vízügyi igazgatósággal, valamint az Állatorvostudományi Egyetem halegészségügyi laborjával együttműködve a több pontos vízminőségi és halélettani mintavételezést. Mivel a legfontosabb feladat a tetemek mielőbbi, folyamatos összegyűjtése és elszállítása volt, ennek elősegítésére és a további pusztulások megakadályozására a térségben hihetetlen gyorsasággal egy példaértékű összefogás alakult ki, a halgazdálkodásra jogosult horgászszövetség, a hatóságok, az önkormányzatok, a helyi horgászszervezetek és az egyéb civil, önkéntes szerveződések aktív részvételével.
A gyűjtésben segítőket a horgászszövetség ellátta a tetemgyűjtéshez szükséges zsákokkal, illetve minden olyan eszközzel, amely rendelkezésre állt. Az összegyűjtött haltetemek minden esetben átvételre kerültek a Kirendeltség részéről a gyűjtés helyszínére kiutazva vagy a segítők által beszállítva egyaránt. A haltetemek elszállítási, ártalmatlanítási eljárását és annak költségeit a horgászszövetség vállalta fel.
MOHOSZ Elnöksége
Budapest, 2021. június 24.
Minden fontos a Velencei-tó helyzetéről:
Két új berendezéssel levegőztetik a Velencei-tó vizét
Borzalmas emberi tragédia tetézi a Velencei-tó helyzetét
Két megoldás van a Velencei-tó vízpótlására
Így nézett ki a Velencei-tavi evezőspálya a tragédia után – videó!
A Mohosz szerint újra kiszáradhat a Velencei-tó
Önkéntesek gyűjtik be az oszladozó haltetemeket a Velencei-tónál
200 kiló tetem a Velencei-tavon – sokkhatás végzett a halakkal
Tömeges halpusztulás a Velencei-tónál
Pecaverzum a közösségi médiában:
Kövessétek Facebook-oldalunkat!
Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!
Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!