Bizonytalan volt a horgász, ezért segítséghez folyamodott. Megtippelte, milyen halat foghatott. Vajon eltalálta? És te?
Újabb érdekes halról érkezett fénykép a Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapjának Mit fogtam? elnevezésű rovatába.
A képen látható halat a Hévízi-kifolyó felső szakaszán fogta egy horgász február közepén. Sejtette, hogy mi akadt horgára, meg is tippelte, de a biztonság kedvéért segítséget kért.
„A test alakja, a csúcsba nyíló kicsiny száj, az úszók alakja, mérete és sugárszáma megerősíti, hogy a hal szivárványsügér (Herotilapia multispinosa), melyet mintegy négy évtizede ismerünk a Hévízi-tóból és annak közeléből” – olvasható az MHTT válaszában.
A pecás tehát jól gondolta, hogy milyen halat is tarthatott a kezében, hiszen először a szivárványsügérre tippelt.
A Hévízi-kifolyóban az egzotikus, inváziós fajok elszaporodtak, a télen is meleg és soha be nem fagyó vízben jól érzik magukat.
A kutatók az inváziós fajok Hévízi jelenlétével kapcsolatban komoly szavakat használtak, egyenesen ökológiai katasztrófára figyelmeztettek.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársai éppen ezért rendszeresen szelekciós halászatot végeznek elektromos halászgéppel és húzóhálóval.
A kifolyóból fogtak már a többi között közép-afrikai pompás malawi sügért, dél-mexikói vizekből származó citromsügér, de számtalan Közép-Amerikában őshonos jaguársügeret is megfigyeltek. Gyakran előforduló halfajnak számít a jukatáni fogasponty, az amerikai tűzfejű sügérből pedig már harminc centiméteres példánnyal is találkoztak.
Nézd meg hogyan végzik a halászatot! A videókért KATTINTS IDE vagy IDE!
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: MHTT)