Lezajlott a szelektáló és az állománymentő halászat első szakasza a Gyálai Holt-Tiszán. Összesen 169 mázsa hal került a hálókba, ebből 129 mázsa inváziós volt, többségében busák. A halászat április második felében folytatódik.
Mint arról a Pecaverzum március elején beszámolt, horgászati tilalmat és állománymentő halászatot rendeltek el a Gyálai Holt-Tiszán.
A Szegedi Herman Ottó Horgászegyesületet váratlanul érintette a holtág kotrásának híre. Az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Ativizig) februárban kereste meg őket az általuk halgazdálkodási hasznosítás alatt álló vízterületen elkezdődő mederkotrási munkával kapcsolatosan. A fent említett korlátozásokra ezekre tekintettel került sor.
A Szegedi Herman Ottó Horgászegyesület a szelektáló és az állománymentő halászat első fázisa, amelynek az eredménye összesen 169 mázsa hal.
szerint április 4. és 9. között lezajlottA vízterületről a szelektáló halászat során 129 mázsa inváziós halat és harcsát fogtak ki, majd értékesítettek. A harcsák között akadtak 30-40 kilós egyedek is.
Az állománymentő halászat 40 mázsa őshonos halat eredményezett, amelyeket áttelepítettek az egyesület által kezelt vizekbe.
A Pecaverzum a Szegedi Herman Ottó Horgászegyesülettől megtudta, az őshonos halak a Sándorfalvi-tóba, az újszegedi Holtmaros 1-es és 3-as szakaszába, a Keramitba, a Gumisba és a Tejesbe kerültek.
Az inváziós halak többsége busa volt, a legnagyobb a 70 kilót is elérte.
A halászat második fázisára a tervek szerint április második felében kerül majd sor.
A Gyálai Holt-Tiszán tervezett munkálatokkal kapcsolatban dr. Kozák Péter, az Alsó-Tisza-Vidéki Vízügyi Igazgatóság (Ativizig) ügyvezető igazgatója a szeged365.hu-nak elmondta, a mederrekonsrtukciós munkálatok már folyamatban vannak.
A projektnek a keretében egy új vízkivételi műtárgy fog létesülni a holtág északi végénél, a Tiszánál. A hattyasi szivattyútelep nyomócsövén keresztül lesz majd lehetőség folyamatos vízbeadásra igény esetén, amivel majd a rehabilitációt követően a holtág jó vízállapota fenntartható. A munkálatok során megvalósítják az átjáróknál található vízkormányzó műtárgyaknak átépítését, szükség szerinti felújítását, amely a holtág eddig külön kezelt bögéinek, szakaszainak összehangolt kezelésében játszik szerepet.
Kozák Péter arról is beszámolt, ehhez a projekthez kapcsolódóan jelenleg is folyamatban van a Fehérpart és a lisztesi átjáró közötti holtágszakaszon tervezett kotrási munkálatoknak az előkészítése.
Ahogy az igazgató elmondta, erre a környezetvédelmi engedély alapján a nyár végén nyílik majd lehetőség. Azonban, ahhoz, hogy a szakemberek ezt végre tudják hajtani, július 31-re teljesen szárazra le kell ereszteni a szakaszt, hogy a kotrási munkálatokat végrehajthassák.
Ennek előkészítéseként csökkentették a vízszintet, azért, hogy az itt található telepített halakat ki tudják menteni a víztérből. Ezt követően, amint a környezetvédelmi engedélyben rögzített feltételek engedik, megkezdődik a teljes vízleeresztés, amely várhatóan július 15-től július 31-ig tart. Majd megkezdődhet maga a kotrás. Ezen a szakaszon a rehabilitáció idejére a tulajdonosokkal egyeztetve a stégeket is elbontották.
A gyálai holtágat érintő másik projektelem a kármentesítés, ami a Fekete víz bögéibe felhalmozódott iszap kezelését és az ott lévő meder rekonstrukcióját érinti. Kozák Péter ezen projektrész kapcsán is jó hírekkel tudott szolgálni, a közbeszerzési eljárás a záráshoz közelít, ami azt jelenti, hogy egy-két hónapos távlatban megindulhatnak a kármentesítés kiviteli munkálatai.
„Úgy prognosztizálom, hogy május hónap végére is akár már a konkrét kiviteli munkák el tudnak kezdődni. A közbeszerzési eljárásban az ehhez szükséges adminisztratív hiánypótlások folyamatban vannak, ezt követően a nyertes pályázóval megkötjük a kiviteli szerződést” – mondta el Kozák Péter.
A munkálatokról a Szeged365 videót is forgatott:
Visszaengedtek a vízbe egy 30 kilós busát. Nézd meg a videót IDE KATTINTVA!
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotók: Szegedi Herman Ottó Horgászegyesület)