2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Nagy fogások

2023 legkülönlegesebb horogra akadt halai – válogatás

2023 legkülönlegesebb horogra akadt halai – válogatás

A 2023-as esztendő bővelkedett az igazán érdekes horgásztörténetekben, jöjjenek most a legkülönlegesebb halak!

Fantasztikus halat fogott Siket Máté a Ráckevei-Soroksári Duna (RSD) főágából március 9-én. A vörösesen pigmentált ráckevei pikkelyes közel 25 kilót nyomott.

A rekordlista adatlapja szerint a hal hossza 90, míg kerülete 80 centiméter volt a hitelesítéskor, és bojlira csábult el. 

„Hihetetlen színe volt a halnak, a szeme meg teljesen fekete volt. Amikor megmerítettem, rendesen megijedtem tőle. Megérte jó pár kilométerrel eljönni a stégemtől” – írta a horgász az egyik nyilvános horgászcsoportban. 

Részletek ITT.

Március 10-én Csák József, a jászteleki Eldoradó Horgásztó tógazdája 17 óra körül húzta be spannolós szerelékét, és a bokorhoz kikötött dupla kárász a vízfelszínen már fényváltáskor ingerlő hatást váltott ki.

A kifogott aranyharcsa szépen növekszik: míg 2020-ban 11, 2023 márciusában már 22 kiló volt.

Részletek ITT.

Amikor az ember azt hiszi, hogy már mindent látott, és semmi újdonság nincs a halak világában, akkor bizony nagyon téved: a vizek mindig tartogatnak meglepetéseket. 

A Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapján áprilisban jelent meg egy 2022 őszén történt fogás.

„Ezt a gyönyörű szép halat tavaly ősz végén fogtam egy békés megyei csatornából. Véleményem szerint egy compó, de kérem a segítségüket a meghatározásában” – írta levelében a horgász. 

Az MHTT válaszából kiderül, hogy a feltételezés helyesnek bizonyult. „Jól gondolja, ez egy compó (Tinca tinca). De olyan, amelynek bőrében nem termelődik a melanin nevű fekete pigment, ezért csak a narancssárga xantofill színe látszik” – állapították meg.  

Az MHTT szerint ezek alapján kijelenthető, hogy egy xantorisztikus egyedről van szó, amely a compótenyésztőknél is csak csekély számban előfordul, de aranycompó néven egyes díszhalüzletekben kapható.

Részletek ITT.

Boros Gyula több érdekes kinézetű halat csalt horogra 2023-ban. Áprilisban egy egy részlegesen xantorisztikus egyedet tarthatott a kezében.

Részletek ITT.

Boros Gyula július 2-án egy olyan busát szákolt, amely mintázatában a koi pontyhoz hasonlított.

A színpompás busa azonban nemcsak speciális „gúnyájával” hívta fel magára a figyelmet, a méretei is tekintélyt parancsolóak voltak. A 30,125 kilogramm mellé 100 centiméter feletti testhossz társult. 

„Komótosan úszkált, forgott. Úgy viselkedett, mint egy ponty. Nagy biztonsággal fárasztok mindig, mert bízok a felszerelésének miden alkotóelemében, nagyon ritkán szoktam csak halat veszíteni. De amikor megláttam, eldobtam az agyam, mert ilyenkor még a legnagyobb rutin is el tud párologni. Azt mondogattam magamban, hogy csak most el ne menjen” – emlékezett vissza arra a pillanatra, amikor a vízfelszínhez közeledve megpillantotta a halat.  

Részletek ITT.

Újabb páratlan ritkaságot fogtak a Maconkai-víztározón, ahol egy közel 25 kilogrammos albínó harcsa akadt horogra július 10-én.

A Bátonyterenye-Maconkai Szabadidő- és Sporthorgász Egyesület (BSHE) beszámolója szerint a közel félórás, csónakból történő fárasztás után kifogott, wobblerre megéhező 24,62 kilogrammos, 140 centiméter hosszú és 74 centiméter kerületű „szellemharcsa” vörös szem hiányában albínónak nem nevezhető, de a szakirodalom alapján így is jóval 1:100.000 feletti az ismert esély egy ilyen színváltozat kialakulására. 

Természetesen ez a hal is visszakerült élőhelyére, így a jövőben is találkozhatunk vele, sőt szerencsés esetben utódaival is.

Részletek ITT.

Egyedi színekben pompázó csukát fogott egy horgász Székesfehérváron, a Palotavárosi Felső-Tóból. A halról készült fotót a horgász eljuttatta a Magyar Haltani Társasághoz (MHTT), érdeklődve a szakvélemény felől. 

„Nemrég fogtam egy halat, de nem vagyok biztos abban, hogy micsoda. Tippre csuka, de lehet, hogy muskie. Érdekelne, hogy ritka lehet az ilyesmi?” – írta P. B. 

Azt MHTT szakvéleményében közölte, a muskellunge (Esox masquinongy) vagy egyszerűsített angol nevén muskie (magyarul maszki) egy Észak-Amerikában élő, külsőleg a mi csukánkhoz nagyon hasonló faj. 

Ezt a két csukafélét az alsó állkapocs pórusai  alapján meg lehetne különböztetni, de ezek a beküldött képen nem láthatók. 

„Tekintettel arra, hogy a maszki magyarországi előfordulása nem bizonyított, a fogott példány minden valószínűség szerint közönséges csuka (Esox lucius)” – fogalmazott az MHTT. 

Részletek ITT.

A kétszeres utánpótlás csapatvilágbajnok, egyszeres egyéni vb-bronzérmes magyar versenyhorgásznak, Smányi Szabolcsnak sikerült kifognia az egymillió forintot érő aranyhalat az 55. Szegedi Ifjúsági Napokon (SZIN) augusztusban.

Smányi Szabolcs a Pecaverzumnak elárulta, tudás is kellett a nyereményjáték utolsó előtti percében horogra akadt aranyhal kifogásához. 

Részletek ITT és ITT.

Ismét megdöntötte országos koirekordját Kápolna László. A kéttónusú koi pontyot először 2022 októberében sikerült becserkésznie, majd 2023 júniusban újra a horgára akadt. A harmadik találkozásra pedig szeptember közepén került sor. 

„300 méterre volt behúzva a szerelék, akkor egy másik vendéghorgász tartózkodott velem. Kettőt csippant a kapásjelző, már ültünk is be a csónakba, ő jött velem. 50 méteres az előtét zsinórom, bejött a fele, 20 méternél le volt egy kicsit akadva, gondolom, fogta a kagyló vagy egy víz alatti ág, óvatosan kipattintottam, és akkor kezdtem el a fárasztást” – nyilatkozott saját fogásának történetéről a Pecaverzumnak Kápolna László.

Elmondása szerint miután kiszabadította a damilt, néhányat tekert, és a koi már megjelent a víz felszínén szájában egy cseh gyártású tesztbojlival, három perc múlva pedig már szákolták is.

Részletek ITT.

Koromfekete pontyot fogott egy ifjú horgász, akinek az édesanyja a Pecaverzum sztoriküldő alkalmazását használta, és osztotta meg a történetet.

„Érdekes, fekete ponty akadt horogra a Kádártai Sporthorgász Egyesület által működtetett Veszprém-Kádárta Bányatavon” – landolt a hír honlapunk elektronikus postaládájában.  

A halat október elsején, vasárnap a hétéves Kozma Krisztián csalta horogra egy 50 grammos dobósúlyú picker bottal. Csalinak egy oldódó, vattacukor ízesítésű pop-upot használt. 

„A ponty hihetetlen vehemenciával, méreteit meghazudtoló erővel és lendülettel küzdött. A fotózás után természetesen visszakerült a vízbe. Remélem, találkozunk még vele!” – írta Krisztián édesanyja, Alexandra. 

Részletek ITT.

Idei utolsó éjszakai horgászatára készült Kovács Szilárd két barátjával, a célhal a ponty volt, és jöttek is szépen a bajszosok a fagyos éjszaka ellenére. November 25-én, szombaton 8 órakor aztán egy nem igazán várt vendég miatt görbült a bot.

„A reggeli órákban frissíteni akartam a bojlis csalimat, és kitekerés közben beleakadtam. Már sokszor jártam így, mert köztudott, hogy eszméletlen sok nagytestű busa van a vízben. De amikor megláttam, nagyon meglepődtem, hogy milyen színezetű busába akadtam” – nyilatkozta a Pecaverzumnak Kovács Szilárd.

A horgász az egyik RSD-s közösségi csoportban úgy fogalmazott: „Soha rosszabb évzárást.”

A köznyelv a színhiányos/színhibás halakat hajlamos albínóknak nevezni – mint történt ennél a halnál is –, pedig ez téves meghatározás. Az albínókban a festékanyagok egyike sincs meg, azokat a színanyagok teljes hiánya jellemzi. A halak „elszíneződését” mindig genetikai hiba okozza. A halakban normál esetben négy festékanyag tud szintetizálódni: a fekete melanin, a gyöngyházfényű guanin, a narancsszínű xantofill és a vörös színű eritrofill.

Részletek ITT.

2023 legnagyobb fogásait két részben gyűjtöttük össze. Nézd meg a válogatásokat ITT és ITT!

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Pecaverzum-montázs)