A 2023-as esztendő bővelkedett az igazán érdekes horgásztörténetekben, ezért most összegyűjtöttük a legnagyobb fogásokat. A sorozat második része.
Áramütésszerű kapás után mutatta meg magát a Balaton veterán süllőkirálynője. Gelencsér Csaba július első hetében azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy egy 180 centiméter harcsát pergetett, miközben egy vendégét kalauzolta a vízen.
A balatoni horgásztúra-vezető nem sokkal később újabb beszámolóval jelentkezett a Pergető Kalandok Facebook-oldalon, ahol egy kapitális, 10 kilogrammot meghaladó süllő kifogásáról adott hírt.
Gelencsér Csabának 150-200 potenciális halfogási hely, „spot” van lementve, így bőven adódik választási lehetősége.
Részletek ITT.
Kevesen tudják, hogy Szegeden is élnek lapátorrú tokok, amelyek közül az egyik júliusban megmutatta magát Atkári Richárdnak. A halkülönlegesség a 7,5 hektáros Lencsés Horgásztóból került elő. A horgász 3 librás bojlis botján, 0,35-ös monofil főzsinóron, 0,35-ös fluorocarbon leaderen, 4-es horog mellett 20 milliméteres, tigrismogyorós bojlit kínált fel. 11 óra tájékában „brutális, füstölős kapásra” lett figyelmes.
Részletek ITT.
Megdőlt az abszolút busarekord az RSD-n július 14-én: nemcsak a hal tömege, hanem a horgászati módszer miatt is különlegesnek mondható a fogás. A 69 kilogrammos planktonevőt Makádon kuttyogatás közben fogta Bán Szabolcs.
Részletek ITT.
Farkas Gusztáv Balázs július 4-én faeper csalival fogott a Hármas-Körösön egy olyannyira hatalmas gardát, hogy az élménybeszámolója szerint akár versenybe is szállhatott volna egy előkelő országos rekordlistás helyezésért.
Részletek ITT.
Tavalyhoz hasonlóan idén is sikerült horogra csalni a Mánteleki Horgásztó egyik gigantikus fekete amurját: Bárczi Dániel 26,60 példányt tarthatott a kezében májusban, de a fogásról csak augusztusban számolt be.
Részletek ITT.
A több száz óra éjszakázást siker koronázta, amikor Durucz Dávidnak sikerült horogra csalnia a Félhalmi-holtág egyik matuzsálemi korú víziszörnyét augusztus 12-én. A harcsa pontos tömege kereken 80 kilogramm volt, míg a hossza 217 centiméter.
„Sikerült fognom egy feltehetően rekordharcsát. 22:00-kor durrant el a bot, a várva várt kapás hatalmas erővel érkezett. Fárasztása félig vízből történt, de szerencsére a felszerelés állta a sarat. Így egy nehéz fárasztás után sikerült először csak part közelbe terelni, majd még nehezebben kihúzni, ezen vízek csúcsragadozóját” – írta beszámolójában Durucz Dávid.
Részletek ITT.
A többszörös magyar országos pergetőbajnok Gégény Viktor horgásztúrák, élményhorgászatok szervezésével is foglalkozik, és egyik vendégének az RSD sárkányával szervezett le egy randevút, amelyet egy 1972-es aszú felbontásával ünnepeltek. A süllő 96 centis és 9,5 kilós volt.
Részletek ITT.
Akkora harcsát pergettek a Bodrogból, hogy simán országos rekord lehetett volna. A 256 centis ragadozóról hónapokig senki sem tudott, aztán a Pecaverzum exkluzív tudósítás formájában hozta nyilvánosságra szeptemberben.
Részletek ITT.
Egy öreg, folyólakó dévérkeszeget fogott egy horgász szeptember 9-én, szombaton a Kis-Rába közvetlen befolyásánál, a Nicki Műgátnál feeder bottal. Varga Zsolt a Pecaverzumnak elmondta, reggel fél 8 körül a fák árnyékából érkezett meg a hal, amelyet ananászos szilikon kukoricával sikerült horogra csalnia.
„Sajnos nem táráztam ki a mérleget, úgyhogy csak hozzávetőleges információval tudok szolgálni, de levonva a vizes mérlegelőt, a tömege 4-4,15 kiló között lehetett” – árulta el Zsolt, aki a dévérkeszeg hosszát nem mérte le.
Részletek ITT.
Nem sok hiányzott szeptemberben, hogy megdőljön az országos kecsegerekord. Salamon Gergő 8,68 kilogrammos hala alig maradt el a csúcstartó Herr Mór 9,20 kilós példányától.
Részletek ITT.
Október elsején hajnalban kifogták a XI. Nemzeti Balatoni Bojlis Horgászverseny (NBBH) történetének legnagyobb pontyát, amely nem sokkal maradt el az abszolút balatoni pontyrekordtól.
„Rekord született. A hajnali órákban a 146-os helyen horgászó Bakony Carp Team megfogta az NBBH történetének eddigi legnagyobb halát. Ilyen csodálatos halakat rejt a keleti medence, biztosan tartogat még meglepetéseket!” – közölték a szervezők.
A fantasztikus pikkelyes tömege 33.650 gramm volt, ami 355 grammal maradt el az abszolút balatoni pontyrekordtól, ami aztán később megdőlt (erről később).
Részletek ITT.
Október 7-én megdőlt a 12 éve beállított harcsarekord az RSD-n. A 74 kilós ragadozó Szigetcsépen nem sokkal éjfél után vette fel Dani Tamás bodorkával csalizott stupekes készségét. A kapást mindösszesen 20-25 perces csónakos fárasztás követte.
Részletek ITT
Azt követően, hogy szeptember 22-én az idei év legnagyobb pontyát fogták ki a Maconkai-víztározóból, október 5-én minden idők negyedik legnagyobb hala került partra.
„Az elmúlt napokban nagyon sok szép hal került a horogra, de közülük is kiemelkedik Sziklai Dániel október 5-én délelőtt, a gáti szakaszon fogott gyönyörű tőpontya. A hal 24,25 kilogramm (91/84 centiméter) és csupán 25 dekagrammal marad el a maconkai abszolút tőpontytórekordtól” – tájékoztatott a Bátonyterenye-Maconkai Szabadidő- és Sporthorgász Egyesület (BSHE).
Részletek ITT.
Október 10-én, kedden 11 órakor a Fehérvárcsurgói-víztározón Kucsák László, a Duna-Tisza HE tagja 101,1 kilogrammos harcsát csalogatott horogvégre.
A 237 centiméter hosszú és 118 centiméter kerületű bestiát 1 óra 40 perces fárasztást követően tudta ponyvára fektetni.
Részletek ITT.
Akkora kősüllőt fogtak a tiszalöki Kenyérgyári-holtágon, ami csak néhány centivel maradt el az 1992-es országos rekordtól.
Részletek ITT.
Megdőlt compórekord az RSD-n, de ami még ennél is fontosabb, a hivatalos országos rekordnál is nagyobb doktorhalat hitelesítettek október 21-én. Szabó Krisztián 3,48 kilós, 48 centis példánnyal vette át az abszolút országos első helyet.
Részletek ITT.
Októberben újra sikerült matracra fektetni a hatvai A-Benton-tó ikonikus tőpontyát, Kukót. A legendás halat több mint 44 kilogrammnak mérlegelték.
Részletek ITT.
Ugyanazon a napon, amikor a Maconkai-víztározón megdöntötték a koi ponty tórekordját, egy másik népszerű horgászvízen, a Szűcsi Völgy Tavon is csúcsdöntést ünnepeltek 37,60 kilóval.
Részletek ITT.
Minden idők legnagyobb csukáját fogták ki az RSD-ből. A 13,13 kilogrammos, 103 centiméter hosszú fenevad kishallal csalizott úszós készségre rabolt rá november 4-én 17 órakor a ráckevei Somlyó-szigeten.
Részletek ITT.
A harmadik helyszín, ahol szintén október 31-én, kedden ünnepelhettek csúcsdöntést, a Palotási-víztározó. A személy szerint érintett pedig Bukovics Dániel volt, aki főállásban a Szűcsi Völgy Tó halőre, és a Nagy Spanyolt csípte el 33,5 kilósan.
Részletek ITT.
November 5-én, vasárnap késő este Vető Gellért új hivatalos balatoni rekordpontyot fogott. A nagyszerű tükröst 91 centiméteres hosszal és 34,354 kilogrammos tömeggel mérlegelték a halőrök jelenlétében a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) a balatonszepezdi tanyáján.
Részletek ITT.
Fél métert meghaladó domolykót pergettek a Sebes-Körösből.
Részletek ITT.
Két esztendőt követően újra horogra csalták a Pamut-tó gigacsukáját, amely az ország egyik legnagyobb ismert ragadozója ebből a fajból. Mostani felbukkanásakor korábban mért tömegéhez képest közel öt kilogrammot szedett magára.
Ha így folytatja, akkor hamarosan veszélybe kerülhet a 29,5 éve beállított és azóta érintetlen hivatalos országos rekord.
Részletek ITT.
November 10-én a palotási Nagy Spanyol megint partra tért, ráadásul pár dekagrammot magára szedett. Így gyorsan megdöntötte a saját rekordját, ezúttal 33,65 kilogrammal mérlegelte Határ Gábor.
Részletek ITT.
Farkas Csaba november 28-án sügérezni indult, és ehhez megfelelő pergető felszerelést választott. Az ultrakönnyű cucc márcsak azért is jó döntésnek bizonyult, mert a horgász begipszelt kézzel igyekezett a hobbijának hódolni. Csakhogy a kis sügérek helyett egy kapitális, vadvízi csukának tetszett meg a 7 grammos jigfejen felkínált 5 centiméteres gumihal.
Részletek ITT.
Válogatásunk első része ERRE TALÁLHATÓ.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Pecaverzum-montázs)