2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Videók

Pár száz követős influenszer hekkelte meg az Év hala szavazást – videóval

Pár száz követős influenszer hekkelte meg az Év hala szavazást – videóval

Mint arról beszámoltunk, meglehetősen furcsa körülmények között hirdették ki az immáron 16. alkalommal megrendezett 2025-ös Év hala szavazás győztesét, a kurta baingot. A történtekre a szavazást kiíró Magyar Haltani Társaság (MHTT) közösségi oldalán adott magyarázatot.

„A legutóbbi választás utolsó előtti napján, december 30-án még komoly előnnyel vezetett a dévérkeszeg, ám éjjel olyan rohamosan emelkedett a kurta baingra leadott szavazatok száma, hogy hekkelésre gondoltunk, ami egy korábbi évben már megesett, ezért 31-én a déli határidő előtt leállítottuk a szavazást. Ám kiderült, hogy nem történt hekkelés” – közölte az MHTT.

Az írták, hogy a kurta baingra leadott szavazatok száma egy fiatalok tömegére hatni tudó ifjú influenszernek az egyik közösségi médiumban közzétett felhívása nyomán vált tömegessé, amit videóval is igazolt. 

„Erre – a tévedés jóvátételeként és a kiesett órák pótlására – éjfélig meghosszabbítottuk a véleménynyilvánítás lehetőségét. Így nyert a kurta baing” – magyarázták. 

Arról is írtak, hogy az Év hala választás célja őshonos halaink ismertebbé tétele. Mindig csak három jelöltet állítanak, mert így mindannyian dobogós helyre kerülnek. 

„Ezt meg is érdemlik, hiszen már legalább egy-két évezrede itt élnek velünk és nekünk” – indokoltak.  

Megjegyezték, hogy az eddigi vetélkedők során 43 őshonos halunkról jelentek meg ismertetések, de a cél, hogy minden őshonos halunk sorra kerüljön.

Ez a hivatalos végeredmény:

1. kurta baing (Leucaspius delineatus): 43,3 százalék

2. dévérkeszeg (Abramis brama): 30,7 százalék

3. vágódurbincs (Gymnocephalus cernua): 26 százalék

A 444.hu rátalált arra a Fehérzaj nickű, 800 követővel rendelkező, influenszernek kinéző felhasználóra, aki 40 másodperces, lendületes kampányposztot tett közzé a TikTokon a kurta baing mellett, aminek hatására meg is fordult az eredmény, és az addig vezető dévérkeszeg visszacsúszott a második helyre.

@feherzaj

hajrá kurta baing

eredeti hang - feherzaj

Hat éve is csalás gyanúja merült fel

Hasonló eset történt a 2019-es szavazáson is, ami a korábbiaknál lényegesen nagyobb érdeklődés mellett zajlott, ami azért történt, mert valaki „informatikai trükközéssel”, szabálytalanul leadott nagyszámú szavazattal próbálta meg jogosulatlan előnyhöz juttatni az év hala címért versengők egyikét, a sebes pisztrángot. 

Az MHTT akkori közleménye szerint a sebes pisztrángra (Salmo trutta) szabálytalanul leadott szavazatok érkeztek, és azok száma a cím kihirdetése előtt érvénytelenített 2130 voks levonását követően is meghaladta a 11 ezret.

A vörösszárnyú keszeg (Scardinius erythrophthalmus) végül 44 százalékos támogatottsággal nyert 2019-ben, a második helyen 32 százalékkal a szivárványos ökle (Rhodeus amarus) végzett, a sokáig szoros versenyben a győzelemre is esélyesnek tűnt sebes pisztráng pedig 24 százalékkal csak a harmadik lett.

Az eddigi győztesek:

2010: nyúldomolykó (Leuciscus leuciscus)

2011: kősüllő (Sander volgensis)

2012: széles kárász (Carassius carassius)

2013: menyhal (Lota lota)

2014: magyar bucó (Zingel zingel)

2015: kecsege (Acipenser ruthenus)

2016: compó (Tinca tinca)

2017: harcsa (Silurus glanis)

2018: balin (Leuciscus aspius, korábban: Aspius aspius)

2019: vörösszárnyú keszeg (Scardinius erythrophthalmus)

2020: fogassüllő (Sander lucioperca)

2021: jászkeszeg (Leuciscus idus)

2022: bodorka (Rutilus rutilus)

2023: lápi póc (Umbra krameri)

2024: réticsík (Misgurnus fossilis)

2025: kurta baing (Leucaspius delineatus

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: feherzaj TikTok-képernyőfelvétel)