A Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) Velencei-tavi Kirendeltsége közzétette az idei évben már szokásosnak nevezhető beszámolóját az utóbbi időben történt fogásokról, illetve megválaszolt egy kapott kérdést az inváziósnak számító ezüstkárász napi fogható mennyiségével kapcsolatban,
Tájékoztatásuk szerint az elmúlt bő két hét leforgása alatt is több szép fogásról lehetett hallani a tavon, felső méretkorlátot meghaladó pontyok most is tettek átmeneti látogatást több horgásztársnál is. Sajnos ezekről a halakról továbbra is csak ritkán, elvétve kaptak hírt, a készített fotókról már nem is beszélve….
A beszámolóban azt írták, hogy a halak kapókedve hullámzó volt, egyaránt akadtak étvágytalan és eredményes időszakok is, amikor sokan nem „úszták meg” szákolás nélkül a napot. A fogásokban a ponty dominál, a tó legtöbb pontján találkozni velük parton és csónakban egyaránt, bár a velencei oldalon ritkábban.
A Mohosz Velencei-tavi Kirendeltsége szerint ebben nagy valószínűséggel közrejátszik az is, hogy a Velencei-félsziget – a tavalyi ígéretekkel ellentétben – marad a jövő évig munkaterület, és nem látogatható, az evezőspálya területén pedig csak elvétve látni próbálkozót.
Hozzátették: a pontyok mellett szép ezüstkárászok, bodorkák mutatkoznak gyakran a fogásokban.
A vízállással kapcsolatban beszámoltak arról, hogy az elmúlt hetek nagy esőzései sajnos elkerülték a tavat, így csak a két héttel ezelőtti, 7-8 milliméternyi és az elmúlt napok kiadósnak tűnő – valójában 10-15 milliméternyi csapadék – enyhíthetett a tó párolgási veszteségén, jelenleg 101 centiméteren áll a vízmérce.
A fogásokkal összefüggésben egy aktuális kérdés is érkezett a Mohosz Velencei-tavi Kirendeltségéhez a naponta kifogható ezüstkárász mennyiségéről.
„Az ezüstkárász több szempontból is egy nagyon érdekes halfaj, mindemellett inváziós halfajként van számon tartva a vonatkozó jogszabályban, viszont kedvelt halfaj is a horgászok körében. Az inváziós státusz miatt alapvetően és általánosan nincs szabályozva jogszabályi szinten e halfaj fogási mennyisége, viszont a helyi horgászrendben a hasznosító rendelkezhet ennél szigorúbban, számos okból kifolyólag ebben a kérdésben is” – fogalmaztak megkeresésére adott válaszban.
A konkrétumokról szólva tájékoztattak, hogy a fentieknek megfelelően – a legtöbb horgászvízhez hasonlóan – a Velencei-tavon sem lehet napi szinten korlátlan mennyiségben kifogni az ezüstkárászt, hanem a kifogott mennyisége a darabszám-korlátozással nem védett halfajokra meghatározott naponta 5 kilogramm mennyiségbe számítandó bele.
„Érdemes megemlíteni az ezüstkárász okán, hogy ez a halfaj kinézetben sokban hasonlít őshonos rokonára, a széles kárászra, így élőben a kevésbé gyakorlott szemmel könnyen összetéveszthetők egymással. A probléma, hogy a széles kárász az ezüstkárásszal ellentétben, a vonatkozó jogszabály szerint nem fogható státuszú (átvitt értelemben védett) halfajnak minősül, azaz a fogását követően épségben vissza kell engedni élőhelyére” – hívták fel a figyelmet.
„Ezért az általános íratlan szabály az, hogy abban az esetben, ha valaki olyan halat fog, amelynek nem tudja hovatartozását/faját biztonsággal megállapítani, akkor azt a halat inkább engedje vissza éltető elemébe” – zárták a tájékoztatót.
Az inváziós halfajok fogási korlátozásának témakörét hatrészes cikksorozatban jártunk körbe, írásaink elérhetők ITT, ITT, ITT, ITT, ITT és ITT.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Mohosz Velencei-tavi Kirendeltsége)