19 évvel ezelőtti rekord dőlt meg Szolnoknál, ahol a folyó vízszintje -280 centiméterre csökkent. A vízügy szerint a folyó halállománya nincs veszélyben, azonban ha tovább tart az apadás, vízkivételi korlátozást rendelhetnek el.
A szárazság továbbra is fenyegeti a keleti országrészt. Több keleti folyónk vízszintje is kritikusan alacsony, a Tisza Szolnoknál a legszárazabb időszakát éli, július 7-én, csütörtök reggel megdőlt a legalacsonyabb vízállás rekordja – írja az Időkép.
Az eddigi negatív csúcs -279 centiméter volt, melyet 2003. augusztus 21-én mértek, most viszont a vízügy adatai alapján -280 centiméterrel dőlt új rekord.
A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) szakemberei próbálják fenntartani az optimális vízellátást. Aggodalomra egyelőre nincs ok, a lakosság számára még nem vezetnek be semmilyen korlátozást.
„Az alacsony vízállás a folyó halállománya szempontjából nem probléma; az oldott oxigén ugyanis akkor csökken a vízben, ha extrém meleg van, de most éppen levonulóban van a hőhullám” – közölte a Kötivizig vízrajzi osztályának vezetője.
Váriné Szöllősi Irén hangsúlyozta, ha továbbra sem várható olyan nagyobb csapadék, ami megjelenik a Tiszában, akkor a megoldást a vízkivételi korlátozás jelentheti.
„Ebben a lakosság az utolsó érintett” – emelte ki az osztályvezető.
Az MTI fotósa, Mészáros János július 7-i fényképei:
A negatív rekordról a Kötivizig is beszámolt:
Mint ismeretes, a vízhiány szinte az egész országot érinti. A Pecaverzum a közelmúltban számolt be arról, hogy egy horgásztóra 120 milliót költöttek, de utána kiszáradt.
Az Alföldön is súlyos aszály tombol, a halastavak negyede van gondban. A Velencei-tavat levegőztetik, a vízszint pedig kritikus értékre csökkent, de eltűnt egy tó Debrecen mellett és a Bogyiszlói Holt-Duna feléből is hiányzik a víz.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotók: MTI/Mészáros János)